Notowania

Skąd pieniądze na trzynastą emeryturę? Senacka komisja nie chce ruszać środków z Funduszu Solidarnościowego

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem ustawy umożliwiającej finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Domena publiczna)
Senacka komisja budżetu i finansów publicznych jest za odrzuceniem ustawy umożliwiającej finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego (Fot: Michał Józefaciuk)

Za odrzuceniem ustawy opowiedziało się 5 senatorów, 2 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. O odrzucenie ustawy wnioskował wiceprzewodniczący komisji senator Leszek Czarnobaj (KO). Argumentował to m.in. wątpliwościami związanymi z przewidzianymi w ustawie przepływami finansowymi – informuje PAP.

Wcześniej we wtorek podzieleni w sprawie tej ustawy byli członkowie senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej. Nie poparli oni wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek, a w głosowaniach nad poszczególnymi zmianami opowiedzieli się m.in. za poprawką proponowaną przez senatora Jana Filipa Libickiego (PSL). Ostatecznie jednak, podczas głosowania nad ustawą z poprawkami, był remis - dwóch senatorów opowiedziało się za, dwóch było przeciw i dwóch wstrzymało się od głosu.

Poseł Piechota mocno skrytykował projekt posłów PiS
"Lista wstydu". Emocjonalne wystąpienie niepełnosprawnego posła

Nowelizacja przewiduje, że Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy, a znajdujące się na nim pieniądze będą mogły być przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale także na emerytów i rencistów. Z pieniędzy Funduszu będą mogły być finansowane tzw. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.

Obejrzyj: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

Ponadto nowelizacja przewiduje, że pieniądze na refundację tzw. trzynastych emerytur i rent z 2019 r., wypłaconych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są kosztami Funduszu Solidarnościowego. Tym samym Fundusz przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia. Minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi z kolei zostanie udzielona pożyczka w kwocie do 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-12-2019

pyrskproponuje 13-ki emeryckie sfinansowac z funduszu koscielnego--i wszyscy beda zadowoleni!

03-12-2019

ADIDobrze że mają tyle do gadania co niemy na wiecu poparcia POooopaprancow

03-12-2019

GośćA jak ta pożyczka będzie spłacona?

Rozwiń komentarze (36)