Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Skarbówka podważa. Darowizny w rodzinie pod lupą fiskusa

600
Podziel się:

Rodzinne darowizny, nawet robione wedle wszelkich zasad i zgłaszane skarbówce, są coraz częściej kwestionowane. Fiskus potrafi domagać się podatku. Sprawdź, na co uważać.

Skarbówka podważa. Darowizny w rodzinie pod lupą fiskusa
Skarbówka kwestionuje rodzinne darowizny (Shutterstock)

Dziennik "Rzeczpospolita" opisuje przypadek rodziny, od której skarbówka domaga się zapłaty podatku od darowizny. Córka dostała od mamy pieniądze na zakup działki. Środki zostały przelane bezpośrednio na konto osoby sprzedającej grunt. Ale wszystko jest potwierdzone w akcie notarialnym, darowizna (w wys. 45 tysięcy złotych) została też zgłoszona organom skarbowym.

Ale urzędnicy fiskusa zaczęli domagać się zapłacenia podatku od tej darowizny, gdyż ich zdaniem, powinna ona była wpłynąć na konto osoby obdarowanej.

Zobacz także: Ulgi covidowe w PIT 2020. Skorzystają ci, którzy wsparli szpitale oraz dawcy osocza

Eksperci pytani przez dziennikarzy "Rp" nie kryją zdumienia. Okazuje się, że od 9 lat obowiązuje interpretacja ministra finansów, która pozwala na takie rozwiązanie. Urzędnicy w opisywanym przypadku nie wzięli go jednak pod uwagę. Nie przejęli się też wyrokiem sądu administracyjnego, który taki sposób rozliczenia uznaje za całkowicie poprawny.

W przypadku dwóch pań urzędnicy stoją na stanowisku, że rozwiązanie byłoby możliwe, gdyby sprzedawca gruntu miał subkonta "wyodrębnione dla obdarowanej osoby". I to na nie powinny trafić pieniądze.

– Skarbówka konsekwentnie kwestionuje ulgę na rodzinne darowizny, szukając formalnych uchybień. Opisana interpretacja indywidualna to kolejny przykład takiego fiskalizmu. Skarbówka zignorowała zarówno korzystne dla podatników wyroki sądowe, jak i interpretację ogólną ministra finansów – mówi "Rp" Piotr Maksymiuk , doradca podatkowy w kancelarii Baker McKenzie.

Eksperci podkreślają, że obie panie nie muszą płacić podatku, bo postąpiły zgodnie z prawem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(600)
trzeżwy
3 lata temu
Proponuję zwolnić z Urzędów Skarbowych wszystkich idiotów .
trzeżwy
3 lata temu
Proponuję zwolnić z Urzędów Skarbowych wszystkich idiotów .
oz1
3 lata temu
to w sumie kto ma większe kompetencje w tym niby kraju skarbówka czy sąd. Jeżeli sąd to urzędnik skarbówki powinien odpowiadać karnie za chęć wyłudzenia ale odpowiadać i to natychmiast a jeżeli skarbówka to sądy są niepotrzebne. Jak Urząd Skarbowy może nie respektować decyzji sądu to ja też bym tak chciał
Maru
3 lata temu
Każdy urzędnik skarbowy ma większe prawa jak sąd czyli jest ponad prawem ! Absurd !!!
rahmiszcz
3 lata temu
Nadchodzi obowiązkowy Spis Powszechny. Ale będą mieli używanie po zebraniu danych o majątkach, oszczędnościach deklarowanych w gotówce, złocie, wyposażeniu mieszkań itd.
...
Następna strona