Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Skarbówka wchodzi na konta Polaków bez ich wiedzy. Mamy najnowsze dane

308
Podziel się:

Od lipca do października 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych prowadzili ponad 47 tys. postępowań przygotowawczych w sprawach karnych, kierując przy tym 75 wystąpień do banków o udzielanie informacji - informuje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie money.pl. "Wystąpienia o te informacje do banków nie mogą być kierowane bez przyczyny" - podkreśla resort.

Skarbówka wchodzi na konta Polaków bez ich wiedzy. Mamy najnowsze dane
Skarbówka może prześwietlić konto bankowe w określonych przypadkach. Na zdj. premier Mateusz Morawiecki oraz minister finansów Magdalena Rzeczkowska (East News)

Na podstawie uprawnienia, o którym mówi art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, naczelnicy urzędów skarbowych w uzasadnionych przypadkach mogą występować do banków o przekazanie informacji o rachunkach bankowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spirala płac niebezpiecznie się rozkręca. "Może ją przerwać wzrost bezrobocia i upadek przedsiębiorstw"

Urząd skarbowy pyta o informacje o naszych kontach bankowych. Mamy najnowsze dane

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów w informacji przesłanej money.pl, chodzi o przypadki powiązane z "popełnionymi czynami stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie o popełnienie przestępstwa". Resort zapewnia, że wystąpienia o takie informacje do banków nie mogą być kierowane bez przyczyny.

W odpowiedzi na pytanie o obawy dot. możliwości uzyskania dostępu do konta już podczas postępowania przygotowawczego niejako bez wiedzy zainteresowanego, MF zaznaczyło, że podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie nowych uprawnień przez US, "ponieważ są one wykorzystywane bardzo rzadko".

W okresie lipiec-październik 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych prowadzili ponad 47 tys. postępowań przygotowawczych w sprawach karnych skarbowych i karnych, a skierowali jedynie 75 wystąpień do banków na podstawie art. 48 ustawy o KAS, co stanowi zaledwie 0,15 proc. Zatem jest to uprawnieninie wykorzystywane przez naczelników urzędów skarbowych jedynie w wyjątkowych przypadkach - wyjaśnia resort finansów.

Jak czytamy, dane przekazywane przez banki są chronione tajemnicą skarbową, którą regulują zapisy ustawy Ordynacja podatkowa. "Z kolei dostęp do akt postępowania przygotowawczego, a tym samym do informacji w nich zawartych reguluje art. 156 Kodeksu postępowania karnego. Jedynie prokurator może wyrazić zgodę na udostępnienie akt lub informacji z postępowania karnego" - tłumaczy MF.

Skarbówka prześwietla konta Polaków

O tym, że takie przepisy wejdą w życie, informowaliśmy w lutym. Od 1 lipca naczelnik Urzędu Skarbowego może zwrócić się do banku z żądaniem wydania informacji bankowej również takiej osoby, która nie ma statusu podejrzanego.

To konsekwencja Polskiego Ładu, w którym w jednym z przepisów zastąpiono słowo "podejrzany" określeniem "osoba fizyczna". Resort finansów uspokajał wówczas, że skarbówka prześwietli tylko konta osób, co do których już prowadzone są czynności sprawdzające.

W praktyce od lipca banki mają obowiązek przekazywać urzędom skarbowym, zarówno dane dotyczące m.in. liczby posiadanych przez daną osobę rachunków, obrotów, posiadanych środków, jak i wysokości wpłat. Co więcej, żądanie ujawnienia danych o rachunku może dotyczyć nie tylko właścicieli, ale także pełnomocników konta.

Wcześniej - jak wspomnieliśmy - bank mógł przekazywać takie informacje tylko w odniesieniu do "osoby podejrzanej". Jednak teraz fiskus może prześwietlić czyjeś konto np. w sytuacji, gdy podatnik nie ujawnia dochodów lub prowadzi niezarejestrowany biznes.

W mediach zaczęły pojawiać się informacje o kontrolach kont bankowych Polaków po wejściu w życie nowych przepisów. Z tych relacji wynikało, że część osób dowiadywało się o tym, że skarbówka prześwietliła ich konta dopiero w momencie ich blokady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(308)
Dlaczego?
2 tyg. temu
Klaus Schwab, George Soros wycofują się ze szczytu WEF w Davos w ostatniej chwili 16 styczeń 2023 r Dmitrij Baxter 1 komentarz Klaus Schwab podążył za George'em Sorosem, nagle wycofując się z dorocznego szczytu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, który odbywa się od dziś do 20 stycznia. Powołując się na nieoczekiwany "konflikt harmonogramu", Soros ogłosił na [...] News Punch
Coś na rzeczy...
2 tyg. temu
Dziennikarzom śledczym z The Dossier udało się zdobyć i opublikować prawie pełną listę uczestników najbliższego Światowego Forum Ekonomicznego. Są nimi najważniejsze osoby ze świata polityki, globalnych korporacji, medialnych manipulatorów, Wielkiej Farmy, kompleksu militarno-wywiadowczego czy czołowych uniwersytetów. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki na liście uczestników! Wolność.TV Klaus Schwab, George Soros wycofują się ze szczytu WEF w Davos w ostatniej chwili 16 styczeń 2023 r Dmitrij Baxter 1 komentarz Klaus Schwab podążył za George'em Sorosem, nagle wycofując się z dorocznego szczytu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, który odbywa się od dziś do 20 stycznia. Powołując się na nieoczekiwany "konflikt harmonogramu", Soros ogłosił na [...] News Punch
No właśnie !
2 tyg. temu
Dodatkowo, żona obecnego prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda, ma korzenie żydowskie. Ojcem pierwszej damy jest bowiem polsko-żydowski pisarz, tłumacz i krytyk literacki Julian Kornhauser. Może to wyjaśnia coroczne zapalenie przez parę prezydencką specjalnego świecznika z okazji judaistycznego święta Chanuka? O czyje interesy dba Andrzej Duda?
Brawo PiSs!
miesiąc temu
MF zaznaczyło, że podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie nowych uprawnień przez US, "ponieważ są one wykorzystywane bardzo rzadko". Ha ha ha! Wspaniałe uzasadnienie... Zgodnie z tą zasadą politycy mogą łamać wszelkie przepisy ruchu drogowego, ponieważ "bardzo rzadko" jest to bezpośrednią przyczyną czyjejś śmierci bądź czyjegoś kalectwa.
Jeronimo
2 miesiące temu
PiS to największy szkodnik i wróg Polski i Polaków
...
Następna strona