Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Słowacy, którzy pomogą Ukraińcom, dostaną specjalny zasiłek - 200 euro miesięcznie

16
Podziel się:

Słowacy, którzy przyjmą pod swój dach uchodźców z Ukrainy, będą mogli liczyć na finansową pomoc od państwa. Minister finansów proponuje, by udzielającym pomocy obywatelom wypłacać specjalny zasiłek. Nie będzie on opodatkowany.

Słowacy, którzy pomogą Ukraińcom, dostaną specjalny zasiłek - 200 euro miesięcznie
Uchodźcy z Ukrainy będą mogli skorzystać ze specjalnej przyspieszonej procedury po przekroczeniu słowackiej granicy. (Getty Images, SerhiiHudak)

Zasiłek w wysokości 100 euro miesięcznie na dziecko i 200 euro na dorosłego, którego pod swój dach przyjmą Słowacy - to pomysł, jaki przedstawił słowacki minister finansów. Rząd Słowacji chce w ten sposób zachęcić obywatel do pomocy i ulżyć im finansowo, gdy tej pomocy będą Ukraińcom udzielać. O propozycji pisze portal DW.com. Zasiłek miałby być zwolniony z opodatkowania.

Słowacja zmienia zasady dla uchodźców z Ukrainy

Ktokolwiek użyczy uchodźcom z Ukrainy dachu nad głową, może liczyć na wsparcie państwa - ogłosił w sobotę minister finansów Słowacji. "»Ktokolwiek« oznacza osobę fizyczną, prywatną, ale też właściciela pensjonatu, hotelu, a także samorząd, organizację charytatywną, kościół" - powiedział minister Igor Matovicz, cytowany przez DW.

Tłumaczył, że osoby, które pomogą matce z dwójką dzieci, mogą liczyć na 400 euro zasiłku miesięcznie. O propozycji słowacki rząd miał dyskutować w poniedziałek.

W weekend Słowacy ogłosili też, że obywatele Ukrainy będą mogli natychmiast po przekroczeniu granicy ubiegać się o tymczasowe schronienie z prawem do pobytu. Ubiegający się o ten uproszczony status uchodźcy nie będą musieli czekać miesiącami na jego przyznanie, co jest standardem w przypadku standardowej procedury azylowej - tłumaczy DW.

"Jestem głęboko przekonany, że w ciągu maksymalnie jednej godziny będziemy w stanie bezpośrednio na granicy zapewnić ten status schronienia tymczasowego wraz z pozwoleniem na pracę, ubezpieczeniem zdrowotnym i prawem do świadczeń z tytułu trudnej sytuacji materialnej" - oświadczył w weekend słowacki minister finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Dociekliwy
2 lata temu
Witam może jest tu jakiś zainteresowany tematem, otóż Korea Południowa walcząc z reżimem Korei północnej w celach informacyjnych dla obywateli tego kraju wysyła balony z helem z ulotkami,czego np nie można było by tak zrobić ze Słowacji zawsze jakieś słowo by dotarło z demokratycznego kraju np listy od jeńców wojennych zdjęcia z bombardowanej Ukrainy,może ma ktoś z was drodzy czytelnicy jakoś pomysł kto mógłby się tym zająć Pozdrawiam
amor
2 lata temu
Musimy pomagać to nie podlega dyskusji. Natomiast jak na tym wyjdziemy jako Polacy nikt nie wie.
Adamnie12
2 lata temu
Polska niech wprowadzi dopłat..a nie zwolnienia z podatku ,jak to oni wymyśla..najpierw wyłożyć a nigdy nie odzyskać,przez kropkę nad "i"Dajcie po 800 na dorosłego osobnika i 500 na jedno dziecko + 500 plus .I tak weźmiecie na to kasę z UE,a jak zwykle nie dacie nikomu,jak z emisjami i wszystkimi innym bajerami...na szkodę obywatela...i czy to PiS czy inna partia -zrobicie tak samo...
Obserwator
2 lata temu
Niemcy za kazdego przyjetego uchodzce dostaja zaplate od Wielkiego Komisarza ONZ do Spraw Uchodzcow. Na to sa fudusze ale trzeba sie po nie zgosic!
POLAK
2 lata temu
A zdrajcy z PO, SLD, Holownia, wyzywali Wojsko Polskie od bandytów, plujcie na tych Ruskich agentów Putina i Łukaszenki. To mafia PO PSL niszczyli Polska Armię i rozbrajali nas że sprzętu wojskowego, zamykali garnizony i jednostki wojskowe.. Siemioniak i Klich powinni wisieć za zdradę kraju na pohybel zdrajcom Polski....