Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Toge
|
aktualizacja

Solarna dachówka nowym hitem w budownictwie

6
Podziel się:

Dach solarny zamiast tradycyjnego i panele fotowoltaiczne w miejsce tradycyjnej dachówki – to propozycja SunRoof, dzięki której dach produkuje prąd ze słońca bez dodatkowych instalacji. Lech Kaniuk, stojący na czele spółki, zdradził w trakcie Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2020 na czym polega innowacyjne rozwiązanie.

 Organizatorami pierwszego polskiego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2020 są Fundacja Czyste Powietrze, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski i Fundacja Pozytywnych Idei.
Organizatorami pierwszego polskiego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2020 są Fundacja Czyste Powietrze, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski i Fundacja Pozytywnych Idei. (TOGETAIR 2020)

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Czyste Powietrze

Budownictwo zeroemisyjne, proekologiczne podejście do tworzenia domów i wizja zielonych osiedli były wątkiem przewodnim jednej z debat w trakcie TOGETAIR 2020. Dzięki nowym rozwiązaniom dach wygląda jak pokryty nowoczesną dachówką, nie widać na nim odstających paneli fotowoltaicznych, a domownicy mogą żyć w zgodzie z naturą i nie przepłacać za innowacyjne rozwiązania.

Fundukacja ekologiczna

Aby świadomie wybierać propozycje sprzyjające środowisku naturalnemu niezbędna jest edukacja ekologiczna. Lech Kaniuk, CEO SunRoof i ekspert od innowacji zwracał uwagę w trakcie Szczytu, jak ważne jest zdobywanie wiedzy w tym zakresie od najmłodszych lat.

- Patrząc na Szwecję, gdzie się wychowałem i dorastałem oraz Polskę, gdzie jestem od 10 lat to jest duża przepaść w podstawowej edukacji ekologicznej i dbaniu o ekologię. Mamy dużo do nadrobienia w Polsce w tej kwestii. Nadal istnieje przekonanie, że jeśli chcę być eko to muszę pójść na kompromisy, żyć bardziej niewygodnie i płacić drożej. A to wszystko już nie jest prawdą. Chcemy z SunRoof pokazać, że ekologia może być opłacalna, piękna, praktyczna i dawać dużo frajdy – mówi przedsiębiorca.

Architektura przyszłości

Projektowanie domu warto przemyśleć przyszłościowo. Inwestycja w nowoczesne technologie zwraca się z nawiązką. Jeśli odpowiednio zaplanujemy ogrzewanie elektryczne oraz rozwiązania smart, będzie nas stać także na samochód elektryczny i darmowe ładowanie. Jak to działa? Całe zapotrzebowanie domu na prąd zostanie pokryte z energii elektrycznej wytwarzanej przez dach solarny. To pozwala przejść na odnawialne źródła energii.

W budownictwie zintegrowane rozwiązania to przyszłość, a skandynawska technologia wzbudza rosnące zainteresowanie w Polsce. Liczy się nie tylko funkcjonalność, ale także design. Standardowe panele zewnętrzne są droższe, skomplikowane, mniej estetyczne, dociążają konstrukcję i wydłużają czas budowy. Zdaniem Lecha Kaniuka, porównywanie zintegrowanego budownictwa do tradycyjnego to jak zestawienie starego stacjonarnego telefonu z nowym smartfonem.

Ekoinwestycja

Ceny dachów solarnych to zbliżony koszt do znanych dotychczas rozwiązań. Regulacje z jednej strony wspierają wzrost liczby instalacji, ale nie ich wielkość. Może to wpływać na zmniejszanie ilości potencjalnie produkowanego prądu.

- Dzisiaj często mieszkańcy zamawiają w Polsce mniej niż 5kWp, żeby dostać dotację lub większą instalację, jeśli mają duże zapotrzebowanie na prąd, ale wciąż dostosowane do własnych potrzeb. Z drugiej strony są inwestorzy, którzy budują farmy PV i sprzedają ten prąd dla dużych firm lub spółek energetycznych. Nie ma obecnie czegoś pomiędzy i ten rynek chcemy jako SunRoof stworzyć – dodaje Lech Kaniuk.

Szef SunRoof dodaje, że ich dachy produkują więcej prądu, niż dom potrzebuje na ogrzewanie, oświetlenie, urządzenia oraz samochód elektryczny. Daje to przestrzeń do stworzenia rynku dla energii. Ma to dać klientom możliwość produkowania jak najwięcej energii z możliwością sprzedaży.

Może to zmienić jakość rynku PV, bo firmie która sprzedała dach i zarządzała wyprodukowanym prądem, będzie zależało, żeby dobrze działał. A dzisiaj ktoś kto sprzeda instalację PV za 25 000 zł nie zawsze chce poświęcać czas na serwisowanie jej, bo nie będzie się to opłacało.

Cel SunRoof to sprzedaż instalacji 3000 dachów miesięcznie do 2025r. Aby to się udało w planach firmy jest zatrudnienie 10 tysięcy osób. Prezes podkreśla, że jest w trakcie tworzenia programu dla pracowników kopalni, którzy chcieliby zmienić branżę i przekształcić swoje kompetencje do pracy z energią przyszłości. Ma ona nie tylko pozwolić na utrzymanie rodziny, ale także przyczynić się do transformacji świata do odnawialnego źródła energii i lepszego klimatu dla nas wszystkich.

Organizatorami pierwszego polskiego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2020 są Fundacja Czyste Powietrze, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski i Fundacja Pozytywnych Idei. Producent wydarzenia to CreativeHarder Group.

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Czyste Powietrze

  • Organizatorami Szczytu Klimatycznego TOGETAIR są Fundacja Czyste Powietrze, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski i Fundacja Pozytywnych Idei. Partnerem strategicznym jest PKN Orlen. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. __

_Dyskusje na temat klimatu będą odbywały się także pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także marszałków województw Mazowieckiego, Łódzkiego, Śląskiego, Wielkopolskiego, Lubelskiego, Lubuskiego, Małopolskiego, Opolskiego, Świętokrzyskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Miasta Stalowej Woli i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. _

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
XxD
rok temu
miło się to czyta, bo widać ze firma ma plan i chce rozwijać dalej to co zaczeli, przyswieca im dobra idea wiec nic tylko patrzeć na roswoj; dobrze ze stajemy do walki z takimi gigantami jak tesla i wcale nie wypadamy gorzej
pan antek
rok temu
Dach solarny to przyszłość budownictwa na świecie i miejmy nadzieję, że w Polsce też. Z roku na rok świadomość coraz większa, takm trzymać. Sunroof rozwija się na inne rynki i to się ceni, fajnie że wieść się niesie po innych krajach europy. Z taką ofertą moga mieć niezłą klientelę.
Bart Bart
rok temu
sam pomysl wydaje sie byc strzalem w dziesiatke, pytanie czy przecietnego Kowalskiego bedzie na to stac? no pewnie nie... ja nie jestem w "grupie docelowej" bo nie mam mozliwosci wybudowania domu w tym momencie, niemniej jednak wystarczy rozsadnie zarzadzic budzetem przy stawianiu domu, bo pewnie niewiele osob wie ale taki dach solarny sie zwraca... :) z tego co widze to chyba sun roof na razie jako jedyny u nas Polsce? i nie chodzi mi o panele tylko o calosciowo dachowki fotowoltaiczne, ktos podpowie?
EkoYa
rok temu
Nie jestem specem, więc nie wiem czy finansowo sun roof się opłaca, ale mega szanuję za podejście do ekologii i świadomości dbania o środowisko. Polska jest dalej b.zacofana pod tym względem, dlatego tym bardziej cieszą mnie takie inwestycje i to te, które wychodzą od Polaków. Podoba mi się to podejści i będę śledzić ten temat, no i oczywiście zyczę sukcesów :) mam nadzieję, że to nie będzie kolejny "biznes", który po roku dzialalnosci zmieni swój profil, tylko rzeczywiście stoi za tym jakaś idea. Pozdrawiam
Wojtek
2 lata temu
Bardzo się cieszę, że energia słoneczna tak bardzo zyskuje teraz na popularności. Bycie ekologicznym powinno być naszym obowiązkiem. Należy też pamiętać że sama budowa domu może też wpływać na zapotrzebowanie na energię. Przykładowo - firma Sielanka na dolnym śląsku budująca domy drewniane z bali z nowoczesną izolacją przez którą zużywa się mniej energii. Nic tylko korzystać i oszczędzać :)