Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Dwa miesiące wystarczyły. Piotr Wielowieyski odwołany z Orlenu

280
Podziel się:

Piotr Wielowieyski został odwołany z rady nadzorczej Orlenu - przekazała w komunikacie spółka. Wielowieyski został powołany niecałe dwa miesiące temu, czyli pod koniec kwietnia przez ówczesnego ministra aktywów państwowych - Borysa Budkę.

Dwa miesiące wystarczyły. Piotr Wielowieyski odwołany z Orlenu
Piotr Wielowieyski odwołany z rady nadzorczej Orlenu (Adobe Stock, PAP, AlexGo, Marcin Bednarski)

Płocki koncern przekazał, że minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski odwołał Piotra Wielowieyskiego z rady nadzorczej Orlenu. Straci on posadę z dniem 24 czerwca, po dwóch miesiącach pracy.

Wielowieyskiego powołał pod koniec kwietnia, ówczesny minister aktywów państwowych Borys Budka. To jednak nie był pierwszy raz, kiedy Wielowieyski zasiadał w organie nadzorczym Orlenu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prokurator w Orlenie. Dlaczego wciąż nie udało się przesłuchać Daniela Obajtka?

Piotr Wielowieyski w Orlenie

Piotr Wielowieyski w latach 2008-2012 był członkiem rady nadzorczej Orlenu, z czego między 2011 a 2012 r. był przez trzy miesiące delegowany do pełnienia funkcji członka zarządu spółki, odpowiedzialnego za petrochemię.

Następnie trafił do czeskiego holdingu rafineryjnego Unipetrol, który należy od Orlenu. Pełnił tam funkcje dyrektora ds. strategii i przejęć, ds. sprzedaży detalicznej, a także ds. sprzedaży i logistyki.

Wielowieyski był także członkiem wielu rad nadzorczych spółek prawa handlowego. Chodzi m.in. o Anwil (chemia), BOP (petrochemia), ZM Ropczyce, Makrum (przemysł maszynowy), Polna, LPBO (budownictwo), Libella (chemia gospodarcza) oraz Imagis (informatyka).

Osiem osób w radzie nadzorczej

Według danych publikowanych przez Orlen w radzie nadzorczej zasiada osiem osób, w tym: przewodniczący Wojciech Popiołek, wiceprzewodniczący Michał Gajdus i sekretarz Katarzyna Łobos oraz członkowie - Ewa Gąsiorek, Mikołaj Pietrzak, Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Zieliński i właśnie Piotr Wielowieyski.

Zgodnie ze statutem Orlenu w skład jego rady nadzorczej może wchodzić od sześciu do piętnastu członków, w tym przewodniczący. Skarb Państwa, który reprezentuje podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji do niego należących - obecnie to Ministerstwo Aktywów Państwowych - ma prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady, a pozostałych powołuje i odwołuje Walne Zgromadzenie.

Z danych publikowanych przez Orlen wynika, że aktualnie Skarb Państwa posiada tam 49,9 proc. akcji, Nationale-Nederlanden OFE - 5,76 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 44,34 proc. akcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(280)
Jaku
3 tyg. temu
Mafie vatiwskie....jeszcze raz po- wrócą
Tia
3 tyg. temu
Zmiany, czystki, polowanie i szukanie podstaw. A czy nie należałoby zakazać posłom wybranym do polskiego parlamentu startować za chwilę do europejskiego. Przecież wybierając danego delikwenta tu w kraju, wyborcy oczekują jakiejś pracy tu, a nie błyskawicznego skoku po większą kasę za nieróbstwo. Należy to zmienić i ukrucić uchwalanie przepisów pod swoje wygódki na koszt obywateli. Wybrańcy mają obowiązki , a nie poniżanie obywateli i bycie ponad nimi za ich kasę. Czy jeden z drugim wytłumaczył się kiedyś swoim wyborcom co dla nich zrobił? Nie! Nabrał kasy i jeszcze większego apatytu, i ustanawia nakazy głuchy na przyzwoitość.
Mk64
3 tyg. temu
Te nieuki z 13 grudnia mogą się tak odwoływać w orlenie do skutku czyli aż rozkradna zarobione przez obajtka pieniądze bo oni w kradziejstwie są dobrzy
WP to fake ne...
3 tyg. temu
A kiedy ruszy proces Sławka Nowaka? , helou Panie Bodnar i Tusk
eMmm,
3 tyg. temu
Wystarczy P0wołać, za chwilę odwołać i kasa wpadnie. Przerotuje się szeroką ławę miłośników Koalicji 13 Grudnia P0 różnych radach, spółkach i spółeczkach i gitara , bo miliardy pójdą na ciężko zapracowane odprawy.
...
Następna strona