Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Spółka PGNiG OD otrzymała gigantyczną rekompensatę za rządową obniżkę cen gazu

30
Podziel się:

Rząd wprowadził w tym roku przepisy, które mają chronić odbiorców gazu. W związku z szalejącymi — jeszcze przed wojną w Ukrainie — cenami surowca wprowadził długą listę podmiotów, którym sprzedawany jest po obniżonej taryfie. "Straty" będą zrekompensowane dostawcom przez państwo. Spółka PGNiG Obrót Detaliczny otrzymała pierwszą transzę.

Spółka PGNiG OD otrzymała gigantyczną rekompensatę za rządową obniżkę cen gazu
Rząd wypłaca dostawcom gazu rekompensatę za wprowadzone obniżki dla odbiorców (PGNiG, PGNIG)

PGNiG Obrót Detaliczny jest jednym z podmiotów uprawnionych do otrzymania rekompensaty na podstawie ustawy z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

W myśl przepisów z niższych taryf, oprócz gospodarstw domowych, mogą korzystać m.in. podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, szkoły, uczelnie, żłobki i przedszkola czy też kościoły i inne związki wyznaniowe.

Zobacz także: Sankcje już przynoszą efekty. "Oligarchowie zaczynają odsuwać się od Putina"

Jak informowano w styczniu, szacunkowa łączna wartość rekompensat dla dostawców gazu, którzy sprzedają go po kosztach, nie przekroczy 10 mld zł. Pieniądze trafiają już do dostawców. Spółka PGNiG Obrót Detaliczny, jak podała w komunikacie, otrzymała w poniedziałek pierwszą transzę z FWRC. Jej wysokość to 1,255 mld zł.

Rekompensaty dla dostawców gazu wypłacane są ze specjalnego Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. W 2022 r. trafi do niego 40 proc. kwot uzyskanych ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji CO2 oraz z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
eluwit
2 lata temu
A co zrobiło PGNiG z pieniędzmi odzyskanymi od Gazpromu, bo pomimo wygrania arbitrażu klienci, którzy zapłacili te wygórowane ceny nie otrzymali ani grosika.
kombatant
2 lata temu
Morawiecki i Kaczyński modlę się za Putina. Kurtyna wojny przesłoniła krach polskiej gospodarki. Polska waluta jest tańsza niż papier toaletowy. Tak działa Polski Ład.
Olek
2 lata temu
Super bo choć zostałem objęty ochroną taryfową to dziś poinformowano mnie że korekty fv dostanę koło maja
Mar
2 lata temu
Po co używacie gazu??? Ceny gazu pójdą w górę i ja się z tego cieszę!!!!!!!! Tak, na jesień gaz będzie bardzo drogi i co zróbcie? Możecie Putina cmoknąć w punkt... A on z radością patrząc na swoje konto powie wam dziękuję pożyteczni idioci z Polski!
Nico
2 lata temu
A skąd rząd bierze te pieniądze...? Z naszych podatków i oszczędności, które zżera inflacja.
...
Następna strona