Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Marszałek Hołownia zabrał głos. "Król jest nagi"

99
Podziel się:

Mamy do czynienia z sytuacją absolutnie bez precedensu. Decyzja marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatów posła Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wynika z prawa i była słuszna - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej w Sejmie przed Salą Kolumnową.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Marszałek Hołownia zabrał głos. "Król jest nagi"
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (GETTY, NurPhoto)

- Postanowienie marszałka Sejmu w sprawie wygaszenia mandatu posła, w mojej najgłębszej ocenie niebudzące żadnych wątpliwości od strony prawnej. Chodzi o osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu, które jego zdaniem było niewątpliwe - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej w Sejmie przed Salą Kolumnową.

Jak dodał marszałek Hołownia, że status pana Mariusza Kamińskiego jest jasny. "Ma wygaszony mandat poselski". - Obowiązuje to postanowienie, które zostało wydane i przez nikogo nie zostało do tej pory zakwestionowanie. Status pana Wójcika jest dla mnie niejasny - zaznaczył. Zaznaczył, że nie otrzymał uzasadnienia uchylenia decyzji o wygaszeniu mandatu Wąsika. - Sprawa jest otwarta. Czekam na decyzję Izby Pracy - zaznaczył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Konferencja prasowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Marszałek tłumaczył, że obaj posłowie odwołali do Sądu Najwyższego na dwa sposoby. Za pośrednictwem marszałka Sejmu - "co mamy w przepisach - zaznaczył. - Na wszelki wypadek wysłali również bezpośrednio do Sądu Najwyższego bez żadnego trybu.

Jak wyjaśnił, zażalenia na decyzję marszałka Szymon Hołownia wysłał do Izby Pracy SN. - Nie dlatego, że miałem taki kaprys. Dysponowałem opiniami prawnymi, że to właśnie ta izba w sytuacji istnienia wątpliwości dotyczących umocowania Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych gwarantuje niewątpliwe i niewzruszalne stosowanie praw Kamińskiego i Wąsika.

"Król jest nagi"

Jak dodał marszałek, spodziewa się, że orzeczeń SN może być cztery. - Wszystko jest możliwe w tym bałaganie, który wykreowany został przez tych, którzy zepsuli system prawny i wymiar sprawiedliwości.

Zobaczyliśmy, że król jest nagi i do czego został doprowadzony polski system sprawiedliwości. (...) Z takim chaosem, na takim szczeblu, jeszcze nie mieliśmy - podkreślił Szymon Hołownia.

Dodał, że Sąd Najwyższy się zawiesił. - Podejmuje wewnętrznie sprzecznie decyzje. Jest wewnętrznie skłócony - stwierdził.

- Gdyby dziś ktoś chciał zapytać, dlaczego w Polsce potrzebna jest reforma praworządności i do czego doprowadził reformy Zbigniewa Ziobro, i wspierane przez Andrzeja Dudę, to ma koronny dowód na to, do czego to może doprowadzić - zaznaczył.

Sąd Najwyższy uchyla decyzję

W czwartek stworzona przez PiS Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Macieja Wąsika. Odwołanie dotyczące Mariusza Kamińskiego obecnie pozostaje w Izbie Pracy SN.

Były minister spraw wewnętrznych w rządzie PiS Mariusz Kamiński oraz jego zastępca Maciej Wąsik stracili mandaty poselskie jeszcze przed Świętami. Postanowienie w tej sprawie podpisał marszałek Sejmu 21 grudnia 2023 r.

Było to skutkiem wyroku Sąd Okręgowego w Warszawie, który 20 grudnia w drugiej in wymierzył kary po dwa lata więzienia dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, po roku więzienia dla dwóch pozostałych byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego za działania operacyjne podczas "afery gruntowej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
e-wunio
4 miesiące temu
TEMU PANU HOŁOWNI , TO WALI DOKŁADNIE POD DACH , AŻ DZIW , ŻE NIE PŁACZE ! -- MARZY MU SIĘ BARDZO WYSOKO , A SKOŃCZY MARNIE --TO JUŻ WSZYSTKIM WIADOMO .
Dziwny89
4 miesiące temu
Po czym po decyzji Sądu najwyższego i tak pan to Prawo Ominął albo je wykluczył! Za co grozi składanie fałszywych zaświadczeń w tym również za szkalowanie i znieważenie wyroki pozbawienia wolności! Mam nadzieję że jako Marszałek Sejmu RP jest pan świadomy Obowiązującego Prawa!?
Dziwny89
4 miesiące temu
Tak że Pan powinien wycofać słowa, które powiedział! Ponieważ Pytał Pan Ogólnikowo więc odpowiedziała instytucja Ogólnie- jako tyczy się do każdego obywatela RP. Natomiast w sytuacjach Osoby Prawnej Poseł mający Immunitet tu sa skomplikowane odpowiedzi i Formy Prawne do zastosowania. Pan zrobił Błąd Panie Hołownia!
Dziwny89
4 miesiące temu
To już trochę podważyło Kompetencje PAN że Pan się naszą Opinią podpiera. Pan Pytał o osobę ogólnikowo Prawną nie Prawnie umocnioną. Niestety Pan tak omijał zadawał wymijające pytania i ogólnikowo mówił że PAN nie był w stanie rzetelnie odpowiedzieć
wiesiek40
4 miesiące temu
Kiedyś oglądałem jak król Żab nadymał się w kałuży . Zrobił się bardzo gruby , wydawał przerażające odgłosy. Nie doczekałem finału, nie widziałem czy pękł , natomiast widziałem z daleka bociana który powoli zbliżał się do kałuży ...
...
Następna strona