Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stadnina w Michałowie. Sprzedaż koni dramatycznie spadła

Ledwie jedną czwartą tego, co trzy lata wcześniej sprzedała w ubiegłym roku stadnina w Michałowie. A to wpłynęło na wyniki finansowe. Zysk w ciągu dwóch lat spadł o ponad 50 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Stadnina w Michałowie zanotowała w ostatnim czasie bardzo słabe wyniki (Fot: Piotr Mecik/EAST NEWS)

Odpowiedź na swoją interpelację opublikował w sobotę na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

Czytamy w niej, że w 2015 roku stadnina w Michałowie zanotowała 2,3 mln zł zysku netto. Rok później było to 1,7 mln, a w 2017 - ledwie 900 tysięcy złotych. Danych za 2018 rok jeszcze nie ma, bo sprawozdanie finansowe nie zostało jeszcze zatwierdzone (ostateczny termin to 30 czerwca).

Powód? Zdaniem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - coraz mniejsza sprzedaż koni. "Przyczyną aktualnej sytuacji finansowej spółki jest znaczne ograniczenie (ponad 4-krotne zmniejszenie w stosunku do 2016) sprzedaży koni wyhodowanych w spółce" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Obejrzyj: Stadnina w Janowie Podlaskim. Minister tłumaczy niskie ceny koni

Nie tylko Michałów

Podobna zapaść w ostatnich latach dotknęła drugą ze słynnych polskich stadnin - tę w Janowie Podlaskim.

Z interpelacją do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w tej sprawie na początku stycznia zwrócił się również poseł Brejza. Zapytał, czy resort był informowany przez spółkę o problemach finansowych, a jeśli tak, to jak na te informacje zareagował.

Odpowiedzi w imieniu Jana Krzysztofa Ardanowskiego udzielił Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa. Wyjaśnił, że sytuację w spółce ministrowi 14 listopada zreferował zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

"Należy tu zauważyć. że sytuacja w SK Janów Podlaski związana jest z ogólną sytuacją w rolnictwie w 2018 r. i jest głównie efektem niespotykanej od lat suszy" - przekonuje.

Dwie polskie stadniny mają za sobą fatalny rok

Głównym powodem zapaści finansowej stanniny w Janowie, o czym w odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa nie ma ani słowa, są coraz gorsze wyniki licytacji koni po zmianie władz spółki w 2016 roku.

Jeszcze w 2015 roku państwowe stadniny sprzedały konie za 4 mln euro, ale po burzliwych zmianach kadrowych przeprowadzonych przez nowe kierownictwo resortu rolnictwa było już znacznie gorzej. W 2016 r. aukcje zamknęły się kwotą 1,2 mln euro, a w 2017 r. zaledwie 410 tys. euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-04-2019

cpTak rozwalic to co najlepsze trzeba miec talent

27-04-2019

piadawprowadzi się program konik 1000 + i podatnicy dołożą się do kolejnego SUKCESU RZĄDU

27-04-2019

japisowskie wałachy

Rozwiń komentarze (910)