Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Stadnina w Michałowie. Sprzedaż koni dramatycznie spadła

910
Podziel się:

Ledwie jedną czwartą tego, co trzy lata wcześniej sprzedała w ubiegłym roku stadnina w Michałowie. A to wpłynęło na wyniki finansowe. Zysk w ciągu dwóch lat spadł o ponad 50 proc.

Stadnina w Michałowie zanotowała w ostatnim czasie bardzo słabe wyniki
Stadnina w Michałowie zanotowała w ostatnim czasie bardzo słabe wyniki (East News, Piotr Mecik/EAST NEWS)

Odpowiedź na swoją interpelację opublikował w sobotę na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

Czytamy w niej, że w 2015 roku stadnina w Michałowie zanotowała 2,3 mln zł zysku netto. Rok później było to 1,7 mln, a w 2017 - ledwie 900 tysięcy złotych. Danych za 2018 rok jeszcze nie ma, bo sprawozdanie finansowe nie zostało jeszcze zatwierdzone (ostateczny termin to 30 czerwca).

Powód? Zdaniem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - coraz mniejsza sprzedaż koni. "Przyczyną aktualnej sytuacji finansowej spółki jest znaczne ograniczenie (ponad 4-krotne zmniejszenie w stosunku do 2016) sprzedaży koni wyhodowanych w spółce" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Zobacz także: Obejrzyj: Stadnina w Janowie Podlaskim. Minister tłumaczy niskie ceny koni

Nie tylko Michałów

Podobna zapaść w ostatnich latach dotknęła drugą ze słynnych polskich stadnin - tę w Janowie Podlaskim.

Z interpelacją do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w tej sprawie na początku stycznia zwrócił się również poseł Brejza. Zapytał, czy resort był informowany przez spółkę o problemach finansowych, a jeśli tak, to jak na te informacje zareagował.

Odpowiedzi w imieniu Jana Krzysztofa Ardanowskiego udzielił Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa. Wyjaśnił, że sytuację w spółce ministrowi 14 listopada zreferował zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

"Należy tu zauważyć. że sytuacja w SK Janów Podlaski związana jest z ogólną sytuacją w rolnictwie w 2018 r. i jest głównie efektem niespotykanej od lat suszy" - przekonuje.

Głównym powodem zapaści finansowej stanniny w Janowie, o czym w odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa nie ma ani słowa, są coraz gorsze wyniki licytacji koni po zmianie władz spółki w 2016 roku.

Jeszcze w 2015 roku państwowe stadniny sprzedały konie za 4 mln euro, ale po burzliwych zmianach kadrowych przeprowadzonych przez nowe kierownictwo resortu rolnictwa było już znacznie gorzej. W 2016 r. aukcje zamknęły się kwotą 1,2 mln euro, a w 2017 r. zaledwie 410 tys. euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(910)
Wedkarz123
3 lata temu
Araby nie chcą naszych arabów
obserwator1
3 lata temu
A jak się mają fakturki w Inowrocławskim magistracie?
OP
3 lata temu
może poseł Brejza zapyta o wyniki finansowe spółek SP za peło i teraz
rajmund
3 lata temu
Brejza niech zapyta Tatusia o jego przekręty w urzędzie miejskim.
Adg
3 lata temu
Ciekawa jestem ile warta jest ziemia , budynki jakie są plany w tej okolicy i kto kupi i za ile
...
Następna strona