Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Stan budżetu państwa. Premier podał najnowsze dane

43
Podziel się:

W budżecie państwa na koniec maja odnotowano ponad 9 mld zł nadwyżki, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Stan budżetu państwa. Premier podał najnowsze dane
Budżet państwa. Na koniec maja nadwyżka wyniosła ponad 9 mld zł. (Pixabay)

- Chcę dzisiaj stąd powiedzieć, wcześniej niż zwykle to przedstawiamy, o wynikach budżetu za maj. Za maj i za poprzednie miesiące łącznie pojawiła się nadwyżka ponad 9 mld zł - powiedział Morawiecki podczas konferencji nt. "Polskiego Ładu".

Z kolei na koniec kwietnia nadwyżka w budżecie państwa wyniosła 9,2 mld zł, podało wcześniej Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.

Dochody budżetu państwa po kwietniu wyniosły 147,1 mld zł, a wydatki wyniosły 137,9 mld zł.

Zobacz także: Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"

Ekonomiści PKO BP zwracają uwagę, że dochody wspierane są przez rosnącą bazę podatkową, a w połowie czerwca budżet dodatkowo zasili prawie 9 mld zł z Narodowego Banku Polskiego. Na razie dynamika wykonania budżetu w 2021 roku jest zbliżona do tej obserwowanej w 2018 roku.

W 2020 roku NBP wypracował zysk w kwocie 9,3 mld zł. Z tego do budżetu państwa trafi 8,9 mld zł.

Ja powiedział we wtorek premier, ponad 9 mld zł nadwyżki w budżecie na koniec maja, świadczy o "zdrowiu finansów publicznych".

W maju nadwyżka budżetowa utrzymała się na zbliżonym poziomie, co w kwietniu. Kiedy resort finansów podał szacunkowe dane za kwiecień, ekonomista ING Banku Śląskiego Karol Pogorzelski tłumaczył wtedy, że nadwyżka jest pozorna i zwracał uwagę na ciekawe zabiegi księgowe.

Jego zdaniem, pojawienie się nadwyżki po kwietniu było efektem "marginalizowania budżetu państwa na rzecz funduszy pozabudżetowych w polityce państwa".

- W 2021 płatnikiem 13-stych emerytur został Fundusz Solidarnościowy, a nie budżet państwa. Różnica niby kosmetyczna, ponieważ to wciąż środki publiczne, ale inny jest moment pojawienia się deficytu w statystykach - wskazywał ekspert.

Koszt tegorocznych 13-stych emerytur jest widoczny w grudniu 2020, kiedy budżet państwa zasilił Funduszu Solidarnościowy, a nie w kwietniu 2021, kiedy środki te zostały faktycznie wypłacone. W efekcie, deficyt w ubiegłym roku (85 mld zł) został zawyżony, a nadwyżka w kwietniu 2021 była pozorna.

Ekonomista ING wskazał także na Fundusz Przeciwdziałania Covid-19, z którego finansowane są m.in. szczepionki przeciw tej chorobie. Ten fundusz w ogóle nie pojawia się w statystykach deficytu budżetu państwa, gdyż finansowany jest z obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(43)
kania666
2 lata temu
Eldorado dla złodziei... już uzasadniają nagrody, które pewnie w najbliższym czasie sobie przyznają...
bbb
2 lata temu
powinien mu o tyle nos urosnąć
sondor
2 lata temu
Morawiecki! - tak dla przypomnienia, finanse państwa to nie tylko budżet to także DŁUG PUBLICZNY , więc dlaczego na jego temat nic nie wspomnisz, wstydzisz się czy po prostu boisz się reakcji Polaków, jednak chyba tego drugiego!!!
bob
2 lata temu
Przecież ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział
lolo
2 lata temu
jakos nie wierze rzadzacym za grosz
...
Następna strona