Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Znamy decyzję ZNP

360
Podziel się:

Nie będzie strajku, ale nauczyciele chcą kontynuować protest - poinformował na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz. Będzie za to strajk włoski. Nauczyciele nie będą wykonywać żadnych dodatkowych obowiązków.

Sławomir Brozniarz, prezes ZNP.
Sławomir Brozniarz, prezes ZNP. (East News, Bartosz Krupa/East News)
bEsfIqXp

Propozycja ZNP to bezterminowa akcja protestacyjna. Decyzję podjęto po analizie wyników ankiet, którą ZNP przeprowadził wśród nauczycieli.

- Nie akceptujemy zadań, które do tej pory wykonywaliśmy, a za które nie otrzymywaliśmy pieniędzy - mówi Broniarz. - Nie wyrażamy zgody na to, byśmy ponosili koszty przygotowania do zajęć, nie będziemy prowadzili żadnych dodatkowych zajęć, które nie są wpisane do karty organizacyjnej szkoły.

Broniarz wymienia też m.in. organizację konkursów w weekendy, czy serwisowanie sprzętu komputerowego w przypadku nauczycieli informatyki.

bEsfIqXr

- Nie chcemy być wolontariuszami - podsumował prezes ZNP.

Protest rozpocznie się tuż po wyborach. Za propozycją strajku włoskiego było ok. 50 proc. nauczycieli. Odwieszenia ogólnopolskiej akcji strajkowej chciało zaledwie 18 proc.

- Ja nadal uważam że to jest ta forma protestu, którą musi mieć z tyłu głowy każdy, kto walczy o godne wynagrodzenia - skomentował podczas konferencji Sławomir Broniarz. - Wystarczy popatrzeć na protestujące środowiska lekarzy czy fizjoterapeutów.

Ankietę dotyczącą dalszych form protestu ZNP przeprowadził we wrześniu. Wzięło w niej udział 227 tys.nauczycieli. Zdecydowana większość poparła dalszy protest, ale już nie w formie ogólnopolskiego strajku.

bEsfIqXx

Kluczowym argumentem przeciwko kontynuowaniu ogólnopolskiego strajku są finanse. Ostatni strajk, trwający prawie miesiąc, kosztował nauczycieli utratę dużej części wynagrodzenia. Niektórzy mówią wprost: nie stać nas na kolejny protest.

Przypomnijmy, specjalny fundusz strajkowy wystarczył na wypłaty po 500 zł brutto strajkującym nauczycielom, niezrzeszonym w żadnym ze związków i przede wszystkim - będącym w najgorszej sytuacji życiowej. W kasie funduszu było 8,6 mln zł, a do ZNP wpłynęło 30 tys. wniosków o pomoc materialną. To oznacza, że pieniędzy wystarczyło na nieco ponad połowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsfIqXS
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(360)
korsarz88
2 lata temu
a ja myślę że protest włoski to dobry pomysł serwisowanie komputera nie należy przecież do nauczyciela szkołą może wynająć serwis albo zatrudnić informatyka do tego poza tym obciążanie nauczyciela dodatkowymi obowiązkami za które się nie płaci mu wynagrodzenia a jedynie za prowadzenie zajęć jest sprzeczne z prawem pracy skoro wykonuje te czynnośći w ramach swojej pracy musi dostać za to wynagrodzenie a skoro go nie otrzymuje odciążmy go a wyniki uczniów natychmiast się poprawią okiem korepetytora powiem wam że w pełni nauczycieli popieram ponieważ winę za taki a nie inny stan wykształcenia naszych dzieci ponosi system edukacji sami spróbujcie w 45 minut zrealizować materiał odpytać 30 osób i zadać zadanie domowe albo 3 godziny siedzieć nad 5 ok 7 letnimi cudami techniki komputerowej a potem wyszykować się na 5 - 7 klas z materiałami na zajęcia
oo
2 lata temu
Już dawno powinni tak pracować. Tylko te godziny za które płacą i do domu.
Korea Północn...
2 lata temu
Beznadziejna grupa która nie potrafi nawet zmienić wiecznego Broniarza. Ale demokracja!
bEsfIqXT
internauta
2 lata temu
Zarobek Broniarza czy też ma wzrosnąć?
Praciak z Rzy...
2 lata temu
O ile mi wiadomo, to strajk włoski polega na bardzo dokładnym link skrupulatnym wykonywaniu pracy, a nie na sprowadzeniu jej do minimum. Ktoś tu pomylił pojęcia.
...
Następna strona