Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Strajk rolników w Warszawie. Gorąco w centrum miasta

95
Podziel się

"Kaczyński - zdrajca wsi" - takie okrzyki wznosiły się od 10 rano podczas protestu rolników w centrum Warszawy. Polska wieś protestowała przeciwko "piątce dla zwierząt".

Strajk rolników w Warszawie. Gorąco w centrum miasta
Rolnicy odpalili race na Rondzie Dmowskiego
bEpJdafF

- Dzisiaj jesteśmy pokojowo w Warszawie, ale niedługo będzie ostro - zapowiada lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Przedsmakiem tego miały być właśnie race odpalone przed godz. 8 na Rondzie Dmowskiego.

Właściwy protest rozpoczął się o godz. 10 na Placu Trzech Krzyży. Na miejscu był nasz reporter Paweł Orlikowski.

Rolnicy podkreślają, że protestują przeciwko tzw. "piątce dla zwierząt", która ich zdaniem uderzy w polskich hodowców i całe rolnictwo.

bEpJdafH

Manifestacji towarzyszą trumny, które mają symbolizować pogrzeb polskiej branży hodowlanej, a na starcie protestów odśpiewano Rotę, a wśród uczestników protestu dało się zauważyć m.in. parlamentarzystów PSL, Konfederacji czy byłą posłankę Samoobrony Renatę Beger.

Zobacz także: Nowy minister rolnictwa? Kołodziejczakowi puściły nerwy

Manifestanci wznosili głośne okrzyki przeciwko partii rządzącej i jej liderowi - Jarosławowi Kaczyńskiemu. To on był bowiem pomysłodawcą projektu "piątki dla zwierząt". "Kaczyński - zdrajca wsi" - niosło się po okolicach Placu Trzech Krzyży.

bEpJdafN

Na miejscu pojawił się m.in. lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Długą drogę przeszliśmy, ale w rodzinie można się czasami poróżnić. To jest nasza wspólna sprawa, która może być zaczynem współpracy na przyszłość - mówił w rozmowie z money.pl tuż przed rozpoczęciem protestu.

Prezes "Ludowców" odniósł się również do kandydatury Grzegorza Pudy na ministra rolnictwa. To on był sprawozdawcą "ustawy futerkowej" i ma przejąć resort od Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

- To byłby policzek dla polskich rolników. Ministerstwo zmieniłoby nazwę na resort niszczenia wsi - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Nowy minister? "Zostanie wy******y w miesiąc"

Wściekłości nie krył jeden z organizatorów protestu, lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

bEpJdafO

- Cała ustawa w tym kształcie jest nie do przyjęcia. Nie ma naszej akceptacji by polskim hodowcom zburzyć biznesplan. Wszystko dlatego, że prezes PiS wstał lewą nogą i stwierdził, że chce zniszczyć polską hodowlę - mówił Kołodziejczak.

Lider AgroUnii ostro skomentował również potencjalną nominację dla Grzegorza Pudy. - Ja się cieszę, że on zostanie ministrem, bo jest gwarantem zjednoczenia polskich rolników. Przeciwko niemu. On zostanie "wy*******y" w ciągu kilku tygodni. Daję mu miesiąc, to jest po prostu zły człowiek - stwierdził Kołodziejczak.

Z kolei szef rolniczych związków Sławomir Izdebski podkreślał, że nominacja dla Pudy to "uderzenie w twarz" dla polskich rolników. - To jakby wpuścić lisa do kurnika - powiedział.

bEpJdafP

Po przejściu pod Sejm Izdebski zaproponował, by protestujący uczcili minutą ciszy pamięć Andrzeja Leppera, który - jak stwierdził - zginął za mówienie prawdy.

- Ustawa jest skandaliczna pod każdym względem - mówił money.pl Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji. Jak dodawał, nowe przepisy uderzą w firmy zajmujące się przetwórstwem oraz hodowlą zwierząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpJdagi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
Zen
9 miesięcy temu
Większość rolników w wyborach poparła pis. Jedzcie na Żoliborz, pisdesa przyblokować. Jedzcie na wiejską posłów PiS blokować, i kawałek dalej Klamczuszka blokować. Do kogo macie pretensje? Do nas zwykłych obywateli, których większość na PiS nie głosowała? Jaka w tym logika? Trzeba było pomyśleć logicznie przy urnie, a nie dzisiaj swoimi problemami obarczać społeczeństwo. Spoleczenstwoa teraz większe problemy. Jest covid, recesja, zwolnienia, brak opieki zdrowotnej... Ostatnie też dlatego, że rządzi wybrany przez Was PiS.
Ewa
10 miesięcy temu
Za żadnych rządów nie miałam w sobie tyle niepokoju co w tej chwili ...mam dziwne uczucie że wraca komunizm
fad
10 miesięcy temu
Kochani, róbcie zapasy żywności, bo jakby co? Nierząd się sam wyżywi , pożyczy i się wyżywi , a wy co? Więź robotniczo -chłopska to już było i nie wróci, a Pendolino na wsiach nie staje. Skąd wy wałówkę będziecie wozili gdy karakan wojnę rozpocznie.
bEpJdagj
całym sercem ...
10 miesięcy temu
Rolnicy- wyp...ć. Dość dręczenia zwierząt. DOŚĆ. Apeluje do rządu- Polacy CHCĄ PIĄTKI DLA ZWIERZĄT. Proszę przyjąć tą ustawę i skończona dyskusja.
maryjan
10 miesięcy temu
Niech strajkują Kaczyńskiemu i Morawieckiemu pod oknami, a nie blokują mi miasto
...
Następna strona