Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Kołodziejczyk
|

Święto Chrztu Polski: nowe święto państwowe. Czy 14 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy?

0
Podziel się:

Święto Chrztu Polski: Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego. Sprawdź czy 14 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy.

Święto Chrztu Polski: nowe święto państwowe. Czy 14 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy?
Święto Chrztu Polski: nowe święto państwowe. Czy 14 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy? (WP.PL)

Święto Chrztu Polski - nowe święto państwowe

Sejm przyjął ustawę, która wprowadzi do kalendarza świąt państwowych Święto Chrztu Polskitu wstaw treść, które będzie obchodzone 14 kwietnia. Święto Chrztu Polski będzie dniem upamiętniających wydarzenie historyczne z 996 roku. Przypominamy, że wówczas książę Mieszko I podjął decyzję o chrzcie Polski, co jest uznawane za początek Państwa Polskiego. Za przyjęciem ustawy głosowało 279 posłów, przeciw było 125, a od głosu wstrzymało się 14 posłów. Święto Chrztu Polski ma przypominać Polakom, że właśnie od tego, historycznego momentu nasze państwo pojawiło się na mapie Europy.

Święto Chrztu Polski - czy 14 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy?

Chociaż dokładna data chrztu Polski nie jest znana, według większości historyków, miał on miejsce w 966, w Wielką Sobotę, która wypadła wówczas 14 kwietnia. To właśnie z tego powodu wnioskodawcy zaproponowali ten dzień na symboliczną datę nowego święta. Należy jednak zaznaczyć, że ustanowienie Święta Chrztu Polski ma nie pociągnąć za sobą żadnych skutków prawnych. Najpewniej nie będzie to więc dzień wolny od pracy, gdyż nie zostało to jasno ujęte w ustawie. W 2019 roku 14 kwietnia przypada w drugą niedzielę miesiąca.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)