Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Syn "króla rosyjskich rurociągów" prosi o usunięcie z listy sankcyjnej. Wnioski złożyło w sumie pięciu Rosjan

Podziel się:

Dmitrij Pumpanski to jeden z najbogatszych Rosjan, a do niedawna również prezes stalowego przedsiębiorstwa TMK, producenta stalowych rur dla przemysłu naftowego i gazowego. Jego syn i dziedzic fortuny Aleksander Pumpanski miał zwrócić się do szwajcarskich władz o usunięcie go z listy sankcyjnej, utrzymując, że oligarchą nie jest. Oprócz niego podobny wniosek złożyło również czterech innych Rosjan - pisze szwajcarski dziennik "Blick", powołując się na Federalny Departament Gospodarki, Edukacji i Badań.

Syn "króla rosyjskich rurociągów" prosi o usunięcie z listy sankcyjnej. Wnioski złożyło w sumie pięciu Rosjan
Dmitrij Pumpanski wraz z Władimirem Putinem (Wikimedia, Kremlin.ru CC BY 4.0)

Szwajcarski dziennik "Blick" poinformował, że do władz Szwajcarii z wnioskiem o zwolnienie z sankcji zwróciło się pięciu Rosjan.

Choć odpowiedzialny za tę kwestię Federalny Departament Gospodarki, Edukacji i Badań nie mógł potwierdzić ich tożsamości, z ustaleń dziennikarzy wynika, że jednym z nich miałby być mieszkający w Genewie Aleksander Pumpanski, syn Dmitrija Pumpanskiego, rosyjskiego milionera i do niedawna (na początku marca 2022 zrezygnował z funkcji zarządu firmy) stalowego barona, prezesa TMK, producenta stalowych rur dla przemysłu naftowego i gazowego.

Dziedzic fortuny szacowanej przez "Forbesa" na 2 mld dol. (stan na lipiec 2022 r.) na szwajcarskiej liście sankcyjnej miał znaleźć się właśnie przez powiązania ojca z Władimirem Putinem.

Sam Pumpanski junior się od nich odcina, zapewniając jednocześnie, że oligarchą nie jest i do tej pory mieszał w Szwajcarii, a jego troje dzieci urodziło się i wychowało w Genewie - pisze "Blick".

Federalny Departament Gospodarki, Edukacji i Badań zbada złożone przez Rosjan wnioski, ale te działania wymagają czasu. Jak przypomina dziennik, Szwajcaria po inwazji Rosji na Ukrainę przyłączyła się sankcji nałożonych przez Unię Europejską, wpisując na listę ponad 1000 obywateli Federacji Rosyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl