Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Szczepienia w zakładach pracy. Wiemy, czego oczekują pracodawcy

73
Podziel się:

By szczepienia w firmach miały sens, powinny się rozpocząć najpóźniej na początku maja. Nie ma powodu, by z programu wykluczać pracowników outsourcingowych i z zagranicy. Money.pl dotarło do postulatów, które przedsiębiorcy przedstawili rządowi na spotkaniu z Jarosławem Gowinem i Michałem Dworczykiem.

Szczepienia w zakładach pracy. Wiemy, czego oczekują pracodawcy
W spotkaniu z przedsiębiorcami weźmie udział m.in. odpowiedzialny za pracę minister Jarosław Gowin (KPRM)

Około godziny 11 rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli przedsiębiorców z ministrem rozwoju i pracy Jarosławem Gowinem oraz szefem KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. szczepień Michałem Dworczykiem. Tematem spotkania mają być szczegóły organizacyjne dot. szczepienia pracowników na COVID-19. Pracodawcy czekają na te informacje, chcą jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie swoich firm.

Money.pl ustaliło, czego oczekiwać będą przedstawiciele przedsiębiorców od strony rządowej. Przede wszystkim zależy im na jak najszybszym przeprowadzeniu programu szczepień.

"Biorąc pod uwagę planowany kalendarz realizacji programu szczepień, żeby wykorzystanie zakładów pracy w tym procesie dało najlepsze efekty, konieczne jest ogłoszenie tych informacji w ciągu tygodnia i rozpoczęcie programu szczepień w firmach już na początku maja" – czytamy w rekomendacjach, które przedsiębiorcy przedstawili na spotkaniu.

Jest zielone światło dla realizacji takiego postulatu. Poinformował o tym na Twitterze Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan, który również uczestniczy w videokonferencji.

Ponadto przekonują, że konieczne jest odejście od zasady, że w pierwszej kolejności mają być szczepieni najstarsi pracownicy i dopiero po ich zaszczepieniu możliwe jest podanie preparatu młodszym zainteresowanym.

Zobacz także: Zakażenie przed szczepieniem - co robić? Prof. Wysocki odpowiada

Wreszcie, odejście od proponowanej przez rząd zasady, że szczepienia mogłyby być organizowane tylko w tych przedsiębiorstwach, w których na szczepienie zgłosi się co najmniej 500 chętnych.

Nie tylko pracownicy, ale i rodziny powinny zostać zaszczepione

Kolejną ważną rzeczą jest umożliwienie pracodawcom organizowania szczepień nie tylko dla pracowników ale w ramach całego ekosystemu kontaktów społecznych wokół firmy, czyli umożliwienie szczepienia także rodzin pracowników, dostawców, usługodawców, innych kontrahentów oraz pracowników outsourcowanych. Trzeba też dopuścić do szczepień pracowników cudzoziemskich, ustaliliśmy w naszym źródle.

Firmy chcą też zapewnienie nie tylko możliwości organizowania punktów szczepień przez pracodawców, ale także przez zewnętrzny podmiot, opiekuna medycznego firmy na zasadzie outsourcingu. "Umożliwienie także organizowania wspólnych punktów szczepień dla swoich pracowników przez wielu pracodawców, np. w specjalnych strefach ekonomicznych" – czytamy w rekomendacjach.

Wreszcie, firmy chcą, by pracownicy mogli wybrać rodzaj szczepionki (producenta), która ma im zostać podana przy jednoczesnym zapewnieniu dostępności wszystkich rodzajów szczepionek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
RGJ
3 lata temu
Nie mają ssyny chętnych do bandyckich eksperymentów to przymus ale przecież żyjemy w reżimie demokratycznym i jako niewolnicy to nie mamy żadnych praw
kjk
3 lata temu
jak pracodawcaod rzadu PIS dostanie kase to wszytskich zaszczepia
On45
3 lata temu
Pracodawcy to mi moga skoczyć... nie ma prawnego obowiązku szczepienia się .. pojde do sądu jesli bedzie trzeba
BLE, BLE, BLE...
3 lata temu
firmy chcą, by pracownicy mogli wybrać rodzaj szczepionki, i co jeszcze - może pielęgniarki w bikini albo toples - daj im palec to wyrwą ci całą rękę. Głupota firm zaczyna sięgać Himalajów.
Marian
3 lata temu
Jak chcą żeby ludzie wyszli na ulice to niech spróbują zmusić ludzi do szczepień. Zobaczymy jak długo utrzymają się przy korycie.
...
Następna strona