Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Szczepionka przeciw COViD-19. Pfizer zmniejsza dostawy dla Europy

274
Podziel się:

Jak poinformował norweski Instytut Zdrowia Publicznego, powodem mniejszych dostaw są starania firmy, aby zwiększyć produkcję preparatu. W efekcie dostępność preparatu ma zostać zwiększona od końca lutego.

Szczepionka przeciw COViD-19. Pfizer zmniejsza dostawy dla Europy
Chętnych do szczepienia nie brakuje. Ludzie ustawiają się w kolejkach. Tymczasem Pfizer ogranicza dostawy szczepionek do Europy. (PAP, PAP)

Informację o czasowym zmniejszeniu dostaw dawek szczepionki do całej Europy przekazał norweski Instytut Zdrowia Publicznego w piątek. Zamiast spodziewanych 43,8 tys. dawek otrzymał on jedynie 36 tys.

Według zapowiedzi Pfizera będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld, ale dopiero od lutego. To 700 mln więcej niż pierwotnie zakładano. Jak stwierdziła firma, zanim jednak do tego dojdzie, rozmiar dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec wahaniom - wyjaśnia PAP. Według zapowiedzi firmy, koncern będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld.

Tymczasem liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła w piątek 30 milionów. To najnowszy bilans AFP, oparty na oficjalnych danych z poszczególnych państw.

Europa była pierwszym regionem na świecie, który przekroczył próg pół miliona zgonów na COVID-19 - stało się to 17 grudnia 2020 roku. Do piątku rano w Europie stwierdzono 646 022 zgony.

Do tej pory w Polsce zaszczepionych zostało 410 tys. osób. Jak poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk, rząd analizuje wszystkie możliwości związane z tym, aby szczepionki szybciej docierały do Polski.

Zobacz także: Czy ozdrowieńcy powinni być szczepieni? Prof. Simon: "Nie ma przeciwwskazań, żeby podbić poziom przeciwciał"

Jak jednak podkreślił, jeden z zapisów umowy, którą zawarliśmy w ramach UE mówi o tym, że kraje będące jej stronami nie będą pozyskiwały oddzielnie szczepionki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(274)
Gość
3 lata temu
Cyt."Chińscy eksperci ds. Zdrowia wezwali Norwegię i inne kraje do zawieszenia stosowania szczepionek COVID-19 opartych na mRNA produkowanych przez firmy takie jak Pfizer, zwłaszcza wśród osób starszych, ze względu na niepewność dotyczącą bezpieczeństwa szczepionek po śmierci 23 starszych Norwegów, którzy otrzymali szczepionka. Nowa szczepionka mRNA została opracowana w pośpiechu i nigdy nie była używana na dużą skalę do zapobiegania chorobom zakaźnym, a jej bezpieczeństwo nie zostało potwierdzone w przypadku stosowania na dużą skalę u ludzi - powiedział chiński immunolog. "
Na komendę
3 lata temu
Teraz będą łaskę robili...bill ogranicza dostawy, ludzie pragną szczepionek, będą chodzili jak szwajcarskie zegarki
Okkkkkkkkkk
3 lata temu
Szczepić się ludzie Bendziece mogli latać do ciepłego kraju samolotem samolotem to podstawowy powód jak pytam czemu się ktoś chce szczepić samolot kino bez.maski mi hu nikt żeby nie chorować udało się zrobić z większości ludzi psy na łańcuchu
A cucu
3 lata temu
I chwała Bogu,cały czas się modlę żeby ludzkość przetrwala
Prof S doradz...
3 lata temu
Jest mniej ale będzie 700 milionów więcej, czego nie rozumiecie? Jedna szczepionka to 37 dolarow pomnożyć razy 2 miliardy szczepionek i wszystko jasne
...
Następna strona