Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Szczyt klimatyczny COP25. Morawiecki: "Polska wypełnia zobowiązania"

16
Podziel się:

- Musimy stawić czoła wyzwaniu, którym jest neutralność klimatyczna - mówił w Madrycie premier Morawiecki. Jak zapewnił, Polska wypełnia zobowiązania klimatyczne.

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie ONZ.
Premier Mateusz Morawiecki na szczycie ONZ. (KPRM/Twitter, KPRM/Twitter)

Premier Mateusz Morawiecki przemawiał podczas rozpoczętego w poniedziałek ad szczytu klimatycznego ONZ w Madrycie. - Porozumienie paryskie i deklaracja katowicka wskazują na to, że wszyscy mówimy jednym głosem i mam nadzieję, że COP25 odniesie taki sam sukces jak COP24 - zaznaczył.

Mówił też o wzywaniach przed jakimi staje Unia Europejska i każdy jej kraj członkowski. - Musimy stawić czoła wyzwaniu, którym jest neutralność klimatyczna - mówił premier Morawiecki. - Kiedy stawiamy czoła wyzwaniom cywilizacyjnym, wtedy musimy się wszyscy zobowiązać do współpracy i wzajemnej pomocy.

Podkreślał jednak, że koszt transformacji musi być sprawiedliwie rozłożony. - Polsce znamy wartość solidarności, cieszymy się wolnością i szanujemy wszystkich. Rozumiemy jak ważne jest, żeby mieć obywateli za sobą, ale bez akceptacji odważne działania w zakresie klimatu się po prostu nie powiodą i są skazane na porażkę podkreślał.

Premier podkreślił też, że Polska wypełnia zobowiązania klimatyczne. - Żeby wypełnić nasze zobowiązania, zgodnie z porozumieniem paryskim, mój rząd wyraził 4 różne programy, które mają za zadanie przede wszystkim ochronę klimatu, ale też polepszenie jakości życia w Polsce - przekonywał.

- Te programy, które opiewają na 20 miliardów euro, pozwalają na zwiększenie wydajności energetycznej w gospodarstwach domowych i na zmianę na czystą mobilność, jednocześnie zajmując się naszym środowiskiem i publiczną służbą zdrowia - dodał.

W tegorocznym szczycie biorą udział przedstawiciele z prawie 200 państw świata w tym również premier polskiego rządu.

W poniedziałek zakończyła się też roczna prezydencja Polski nad szczytem klimatycznym ONZ, która trwała od szczytu w Katowicach. Michał Kurtyka przekazał ją reprezentantce Chile Carolinie Schmidt.

- Cieszę się, że mogę przekazać prezydencję Chile, przy wsparciu Hiszpanii. To kraje, które mają wspaniałą historię i perspektywy. Jestem przekonany, że będą nas prowadzić naprzód, by realizować wspólny cel - lepszy klimat dla naszej przyszłości - mówił premier Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Górnik
3 lata temu
Rząd wie co robi nie śpiesząc się z decyzjami odnośnie górnictwa, to nasz dorobek narodowy.
Karol
3 lata temu
Dobrze, że Pis myśli o czystym powietrzu ale i o górnictwie, to wszystko jest dla nas ważne i dla naszego kraju
Batman
3 lata temu
Górnictwo było dla Ślązaków jedynym źródłem utrzymania, może to się już zmienia ale trzeba dać im czas na nowe rozwiązania.
Marek
3 lata temu
Kopalnie to nasze paliwo polskie i niezależność!
Wiktor
3 lata temu
Krótko i na temat, premier zajął się sprawą i wyjaśnił czego oczekuje, doskonała robota.