Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Dla kogo?

11
Podziel się:

Tarcza antykryzysowa jest formą wsparcia polskiej gospodarki, która w wyniku kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 notuje wyraźne spadki. Z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, małe i średnie firmy, a także ich pracownicy.

W pakiecie pomocowym wprowadzono rozwiązania, z których mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i sami pracownicy.
W pakiecie pomocowym wprowadzono rozwiązania, z których mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i sami pracownicy. (Pixabay)
bECqemgl

Rozwiązania w tarczy antykryzysowej mają uchronić polską gospodarkę przed skutkami rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Dzięki tarczy można ubiegać się o dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników, zwolnień ze składek ZUS czy pożyczki. Pomoc nie jest jednak udzielana automatycznie, a dopiero po złożeniu wniosku.

Dla kogo tarcza antykryzysowa?

W pakiecie pomocowym wprowadzono rozwiązania, z których mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i sami pracownicy. Część rozwiązań dotyczy tylko mikroprzedsiębiorstw, a część także większych firm. Są również specyficzne rozwiązania pomocowe skierowane do konkretnych branż w gospodarce, które najbardziej ucierpiały. Pomoc z tarczy antykryzysowej jest realizowana tylko w przypadku strat wynikających z pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bECqemgn

Najważniejsze rozwiązania pomocowe w tarczy antykryzysowej

Samozatrudnieni, osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych:

 • Postojowe – jednorazowa wypłata w wysokości 80 proc. wynagrodzenia minimalnego w związku z przestojem ekonomicznym.
 • Zwolnienie ze składek ZUS – za marzec, kwiecień oraz maj.
 • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – 14-dniowy zasiłek na opiekę nad dzieckiem do lat 8. lub starszym dzieckiem niepełnosprawnym.
 • Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – wypłacane w okresach miesięcznych nie dłużej niż przez trzy miesiące.
bECqemgt

Tylko mikroprzedsiębiorcy:

 • Pożyczka – niskoprocentowa jednorazowa pożyczka maksymalnie do 5 tys. zł z Urzędu Pracy na okres do 12 miesięcy na bieżące koszty utrzymania działalności. Pożyczka podlega umorzeniu, jeśli działalność będzie prowadzona przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia.
 • Zwolnienie ze składek ZUS za pracowników i przedsiębiorcę – za marzec, kwiecień oraz maj.

Mikroprzedsiębiorcy, mali oraz średni przedsiębiorcy:

 • Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne – przyznawane na okres do trzech miesięcy.
 • Dopłata do wynagrodzeń pracowników w wyniku przestoju firmy – maksymalnie do 50 proc. wynagrodzenia minimalnego.
 • Dopłata do wynagrodzeń w wyniku obniżonego wymiaru czasu pracy – maksymalnie do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
 • Elastyczne formy czasu pracy – wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, zmiany w czasie pracy.
 • Istotne pogorszenie warunków zatrudnienia - możliwość obniżenia pracownikom wynagrodzenia, czasu pracy, zawieszenia nagród, prowizji i innych świadczeń.
 • Korzystniejsze rozwiązania dotyczące podatków, kredytów, pożyczek.
bECqemgu

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bECqemgO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
wojtek
rok temu
Przy działalności jednoosobowej nawet najmniejsza pomoc ma znaczenie, dlatego polecam ogarnąć regulamin na stronie pfr tarczy finansowej bo 3 miesiące bez ZUS czy wypłata jednorazowa to naprawę wiele zmienia w obliczu tego co spotkało nas wszystkich :)
Julka00
rok temu
Ze wsparcia z tarczy fianansowej moga korzystać mikrofirmy, małe i średnie i duże przedsiębiorstwa. Pfr podzielił kwotę 100mld zł na te trzy obszary
Jolka
rok temu
Mnie ta cała sytuacja tak stresuje, ze nie moge spac po nocach, moja firma juz ledwo funkcjonuje, boje sie, ze strace wszystko, z tarczy wiedzialam ze moge skorzystac ale nie wiedzialam tak naprawde jak, zostalam z tym wszystkim sama, na szczescie znajoma polecila mi CUW-EX, oni pomagają firmom ogarnąć te wszystkie zapisy tarczy tak aby mozna bylo z nich w pelni skorzystac
bECqemgP
kila
rok temu
Zawsze możecie wejść na stronie PFR i wypełnić wniosek tak jak jest zapisane w Q&A, to nie jest trudne, z resztą fundusz też pomaga w wypełnieniu, czy poprawkach :)
łukasz
rok temu
Trochę dziwi mnie mój kolega mający firmę zatrudniającą około 30 osób, bo wiecznie ma zaległości z podatkami czy składkami ZUS. Ciągle coś kombinował, a teraz ma pretensje, że to co dyskwalifikuje z pomocy poprzez tarczę. Ja zawsze prowadziłem firmę tak by wszystko było rozliczane terminowo, nigdy nie szukałem luk prawnych I mimo, że straty średnie przez obostrzenia mam na poziomie nieco ponad 35% to I tak mi pomóc przysługuje.