Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Dla kogo?

11
Podziel się:

Tarcza antykryzysowa jest formą wsparcia polskiej gospodarki, która w wyniku kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 notuje wyraźne spadki. Z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, małe i średnie firmy, a także ich pracownicy.

W pakiecie pomocowym wprowadzono rozwiązania, z których mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i sami pracownicy.
W pakiecie pomocowym wprowadzono rozwiązania, z których mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i sami pracownicy. (Pixabay)

Rozwiązania w tarczy antykryzysowej mają uchronić polską gospodarkę przed skutkami rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Dzięki tarczy można ubiegać się o dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników, zwolnień ze składek ZUS czy pożyczki. Pomoc nie jest jednak udzielana automatycznie, a dopiero po złożeniu wniosku.

Dla kogo tarcza antykryzysowa?

W pakiecie pomocowym wprowadzono rozwiązania, z których mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i sami pracownicy. Część rozwiązań dotyczy tylko mikroprzedsiębiorstw, a część także większych firm. Są również specyficzne rozwiązania pomocowe skierowane do konkretnych branż w gospodarce, które najbardziej ucierpiały. Pomoc z tarczy antykryzysowej jest realizowana tylko w przypadku strat wynikających z pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Najważniejsze rozwiązania pomocowe w tarczy antykryzysowej

Samozatrudnieni, osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych:

  • Postojowe – jednorazowa wypłata w wysokości 80 proc. wynagrodzenia minimalnego w związku z przestojem ekonomicznym.
  • Zwolnienie ze składek ZUS – za marzec, kwiecień oraz maj.
  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – 14-dniowy zasiłek na opiekę nad dzieckiem do lat 8. lub starszym dzieckiem niepełnosprawnym.
  • Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – wypłacane w okresach miesięcznych nie dłużej niż przez trzy miesiące.

Tylko mikroprzedsiębiorcy:

  • Pożyczka – niskoprocentowa jednorazowa pożyczka maksymalnie do 5 tys. zł z Urzędu Pracy na okres do 12 miesięcy na bieżące koszty utrzymania działalności. Pożyczka podlega umorzeniu, jeśli działalność będzie prowadzona przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia.
  • Zwolnienie ze składek ZUS za pracowników i przedsiębiorcę – za marzec, kwiecień oraz maj.

Mikroprzedsiębiorcy, mali oraz średni przedsiębiorcy:

  • Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne – przyznawane na okres do trzech miesięcy.
  • Dopłata do wynagrodzeń pracowników w wyniku przestoju firmy – maksymalnie do 50 proc. wynagrodzenia minimalnego.
  • Dopłata do wynagrodzeń w wyniku obniżonego wymiaru czasu pracy – maksymalnie do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
  • Elastyczne formy czasu pracy – wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, zmiany w czasie pracy.
  • Istotne pogorszenie warunków zatrudnienia - możliwość obniżenia pracownikom wynagrodzenia, czasu pracy, zawieszenia nagród, prowizji i innych świadczeń.
  • Korzystniejsze rozwiązania dotyczące podatków, kredytów, pożyczek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
wojtek
4 lata temu
Przy działalności jednoosobowej nawet najmniejsza pomoc ma znaczenie, dlatego polecam ogarnąć regulamin na stronie pfr tarczy finansowej bo 3 miesiące bez ZUS czy wypłata jednorazowa to naprawę wiele zmienia w obliczu tego co spotkało nas wszystkich :)
Julka00
4 lata temu
Ze wsparcia z tarczy fianansowej moga korzystać mikrofirmy, małe i średnie i duże przedsiębiorstwa. Pfr podzielił kwotę 100mld zł na te trzy obszary
Jolka
4 lata temu
Mnie ta cała sytuacja tak stresuje, ze nie moge spac po nocach, moja firma juz ledwo funkcjonuje, boje sie, ze strace wszystko, z tarczy wiedzialam ze moge skorzystac ale nie wiedzialam tak naprawde jak, zostalam z tym wszystkim sama, na szczescie znajoma polecila mi CUW-EX, oni pomagają firmom ogarnąć te wszystkie zapisy tarczy tak aby mozna bylo z nich w pelni skorzystac
kila
4 lata temu
Zawsze możecie wejść na stronie PFR i wypełnić wniosek tak jak jest zapisane w Q&A, to nie jest trudne, z resztą fundusz też pomaga w wypełnieniu, czy poprawkach :)
łukasz
4 lata temu
Trochę dziwi mnie mój kolega mający firmę zatrudniającą około 30 osób, bo wiecznie ma zaległości z podatkami czy składkami ZUS. Ciągle coś kombinował, a teraz ma pretensje, że to co dyskwalifikuje z pomocy poprzez tarczę. Ja zawsze prowadziłem firmę tak by wszystko było rozliczane terminowo, nigdy nie szukałem luk prawnych I mimo, że straty średnie przez obostrzenia mam na poziomie nieco ponad 35% to I tak mi pomóc przysługuje.