Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Taśmy Obajtka. Jest reakcja byłego prezesa Orlenu. "Na czyje zlecenie?"

24
Podziel się:

"Rozumiem, że popełnia Pan teraz przestępstwo? Czy publikuje fałszywki?" - napisał Daniel Obajtek na platformie X, odnosząc się do publikacji Jacka Harłukowicza w Onecie. Portal opisał kulisy operacji podsłuchiwania rozmów Obajtka, gdy był prezesem Orlenu.

Taśmy Obajtka. Jest reakcja byłego prezesa Orlenu. "Na czyje zlecenie?"
Daniel Obajtek (PAP, Radek Pietruszka)

Onet.pl opisał kulisy operacji specjalnej CBA o kryptonimie "Vampiryna", w ramach której podsłuchiwane miały być rozmowy m.in. Daniela Obajtka i Adama Buraka, członka zarządu koncernu ds. marketingu i komunikacji. Portal przypuszcza, że w akcji mógł być wykorzystywany Pegasus.

"Jak Pan pewnie wie, materiały z inwigilacji są ściśle tajne. Odtajnić je można tylko w określonej procedurze. Z kolei ujawnienie tajnych materiałów według artykułu 265 kk jest przestępstwem. Rozumiem, że popełnia Pan teraz przestępstwo? Czy publikuje fałszywki? Jak odniesie się do tego minister Tomasz Siemoniak? Na czyje zlecenie pracuje red. Harłukowicz?" - napisał Daniel Obajtek na platformie X.

Jak Orlen walczył z pandemią

Ze stenogramów, do których dotarł Onet, wynika, że Obajtek miał zaangażować Orlen w walkę z pandemią. Miało jednak chodzić głównie o budowanie wizerunku jako niezłomnego prezesa Orlenu. W tym celu Orlen miał wysłać do Watykanu dwa tiry z maseczkami, kombinezonami i płynem do dezynfekcji i to w momencie, gdy w Polsce środków tych bardzo brakowało - czytamy w Onecie.

W rozmowie z Adamem Burakiem Obajtek miał powiedzieć, że znalazł "sposób z Jackiem Sasinem" - wynika ze stenogramów, które publikuje Onet. Miało chodzić o produkcję płynów dezynfekujących.

Trzeba zrobić tak, żeby go za*****, k****. Żeby tymi informacjami... żeby go krew zalała. Żeby nie miał punktu zaczepienia do mojej osoby, słuchaj [...] oni chcą mnie wykończyć teraz - miał powiedzieć Obajtek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obajtek ściągał maseczki dla papieża. "To jest kuriozalne"

Boeing do Chin, TIR do Watykanu

Z ujawnionych przez portal dokumentów wynika, że jednym z wątków śledztwa miały być "podejrzenia popełnienia przestępstwa niegospodarności, nadużycia zaufania oraz działania na szkodę spółki" przez Daniela Obajtka oraz Adama Buraka podczas "zakupu w Chinach przez spółkę PKN Orlen S.A. maseczek ochronnych za pośrednictwem spółki E&K Sp. z o.o.".

Wyczarterowany przez koncern Boeing 767 miał - według doniesień Onetu - przelecieć "na pusto" na trasie Polska - Chiny - Polska. To mogło wygenerować stratę, którą służby miały wg ustaleń Onetu oszacować na 500 tys. do 1 mln dolarów.

Innym wątkiem sprawy opisanej przez Onet było wysłanie w czasie pandemii płynu do dezynfekcji produkowanego przez koncern do Watykanu. Onet wskazuje, że w dokumentach miało to zostać opisane jako "nieprawidłowości podczas organizacji transportu ze środkami ochrony osobistej dla Watykanu, które mogą skutkować działaniem na szkodę spółki PKN Orlen S.A.". Wg ustaleń Onetu środki tam wysłane miały mieć wartość ok. 3,378 mln zł.

"Mieszanina kłamstw i półprawd". Obajtek uderza w Onet

Obajtek do pierwszej publikacji Onetu odniósł się już w czwartek. "To, co opublikował J. Harłukowicz i Onet.pl to mieszanina kłamstw i półprawd. Analiza, na podstawie której powstał artykuł, nie jest dokumentem prawdziwym. Trudno więc w jakikolwiek sposób odnieść się do jego treści" - napisał na platformie X.

Odpowiedział mu wówczas autor artykułu, przypominając, że Obajtek nie uzyskał certyfikatu dostępu do dokumentów opatrzonych klauzulą "Tajne".

"Skąd przekonanie, że posiadana przeze mnie analiza nie jest dokumentem prawdziwym? W jaki sposób, nie posiadając certyfikatu dostępu do dokumentów opatrzonych klauzulą "tajne" może Pan o tym wiedzieć Panie Prezesie?" - napisał Harłukowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
NOWOGRODZKA
3 miesiące temu
KASTA UKŁADY KOLESIOSTWO ŁUPIŁO 8LAT NASZE WSPOLNE PAŃSTWO A WĄS KAMIEŃ ZERO ZAWŁASZCZONA PROKURATURA CHRONIŁA TEN UKŁAD KTÓRY 8LAT BYŁ BEZKARNY HAŃBA SKANDAL
Arkadiusz
3 miesiące temu
Słuchajcie, rynek nieruchomości to idealny cel inwestycyjny! Po latach zarobki są ogromne. Warto nawiązywać współpracę z przedsiębiorcami, którzy podwyższają wartość naszych nieruchomości. Ja polecam współpracę z profesjonalistami z firmy Polzen, zajmującymi się zarządzaniem nieruchomościami
elik
3 miesiące temu
Proponuję nakręcić film "Kariera Daniela Obajtka czyli współczesny Dyzma" Please -przyjdą tłumy
Kok
3 miesiące temu
dobrze pamiętam moment przekazania przez Orlen dla Watykanu płynów dezynfekujących i maseczek; i to była chwila że w Polsce już ich nie brakowało, wręcz przeciwnie powoli zaczynał być przesyt, / bańkę 5L tego spirytusu mam do dziś/ i było mi miło że za pośrednictwem Orlenu mogliśmy pomóc Włochom którzy padali jak mrówki. W tym temacie ************ się od Obajtka. Wy tylko szczepić się poza kolejnością potrafiliście.
Osiem gwiazde...
3 miesiące temu
Vampiryna z Pcimia hehehe
...
Następna strona