Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Tauron bez węgla. Ma to przyspieszyć jej zieloną transformację

7
Podziel się:

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad wydzieleniem z z grup energetycznych części mocy produkcyjnej opartej na węglu. Co będzie z Tauronem bez węgla, przecież ciągle ok 70 proc. energii w Polsce powstaje z "czarnego złota"?

Tauron bez węgla. Ma to przyspieszyć jej zieloną transformację
(Paweł Supernak, PAP)

W ocenie prezesa Taurona Pawła Strączyńskiego, bo już po wydzielenia mocy wytwórczych związanych z węglem, Tauron pozostanie "odrębną Grupą, zyskując szanse rozwoju i przyspieszenia zielonej transformacji".

Prezes, kierujący drugą w Polsce pod względem wielkości energetyczną grupą od początku kwietnia tego roku, zapewnił w wywiadzie dla Pap, że nie są prowadzone żadne prace i analizy, które miałyby zmierzać do konsolidacji krajowych grup energetycznych po możliwym wydzieleniu z nich aktywów węglowych.

Zobacz także: Polska wydala dyplomatów Rosji. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać

Słowa te maja uspokoić związkowców w Tauronie, którzy obawiają się likwidacji Grupy Tauron po wydzieleniu z niej – podobnie jak z innych grup energetycznych - aktywów wytwórczych opartych na węglu.

Jak zapewnia Strączyński, nie tylko nie ma mowy o likwidacji czy połączeniu Taurona z innymi grupami, ale przeciwnie - przed Tauronem wydzielenie aktywów węglowych otworzy perspektywę szybszego rozwoju – przy zachowaniu pełnej samodzielności, zaś pracownikom wydzielanych elektrowni da bezpieczeństwo zatrudnienia.

- Z całą pewnością można powiedzieć: grupy energetyczne zostają, nikt nie mówi o ich centralizacji, nie jest planowane żadne połączenie. To są procesy, których nikt obecnie nie analizuje - powiedział Paweł Strączyński, deklarując pełną transparentność w tym zakresie w rozmowach ze związkami.

Kierujący Tauronem przekonuje, że zrozumiałe dla niego obawy pracowników biorą się z tego, że nie są jeszcze znane wszystkie szczegóły planowanych przekształceń. Dopiero dialog z pracownikami ma ich przekonać, że planowane zmiany to dla Grupy "wielka szansa, a nie zagrożenie”.

Strączyński uważa, że, dla Taurona byłoby optymalne, gdyby proces wydzielania z Grupy aktywów konwencjonalnych - zarówno wytwórczych, jak i wydobywczych - zakończył się najdalej w początkach przyszłego roku.

Postępy prac w tym zakresie będą jednym z czynników determinujących termin przedstawienia zaktualizowanej strategii Grupy Tauron, zakładającej przyspieszenie tzw. zielonego zwrotu. Dokument ma być gotowy w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
zcx
3 lata temu
Tak wygląda wszystko pod rządami dOjnoZmianowców i to na każdej płaszczyźnie gospodarczo-społeczno-politycznej i prawnej.
zcx
3 lata temu
Tak wygląda wszystko pod rządami ka?czyńskiego.
zcx
3 lata temu
wszystko pod rządami kaczyńskiego sięga mułu.
Energetyk
3 lata temu
Za pieniądze elektrowni zbudowano Biurokratycznego Taurona.A teraz wszyscy chcą nas wydymać.Najlepiej kupić tanio energię i drogo sprzedać .Oto cała filozofia polskiej energetyki.Resztę się kupi od Niemca i ruskich.
Andrew
3 lata temu
Nikt w tym kraju nie ma pojęcia ani planu na Polską energetykę. Za kilka lat zostaniemy bez węgla i atomu.A wtedy cena będzie. ......