Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

To była karuzela VAT. Skarb Państwa odzyskał 15 mln zł

6
Podziel się:

Zakupiony sprzęt elektroniczny trafiał do centrum logistycznego i nigdy nie docierał do żadnych klientów. Nie musiał, bo firmie wcale nie chodziło o sprzedawanie go, lecz stworzenie łańcucha fikcyjnych dostaw, by wyłudzić VAT.

To była karuzela VAT. Skarb Państwa odzyskał 15 mln zł
Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła spółkę, która wyłudzała podatek VAT.

Funkcjonariusze mazowieckiej KAS wykryli spółkę, która wyłudzała podatek VAT w obrocie elektroniką. Spółka kupowała towar od krajowego dostawcy - głównie telefony komórkowe - które następnie odsprzedawała na niemieckim rynku. Korzystała przy tym z zerowej stawki VAT.

Kontrolerzy z KAS ustalili, że w rzeczywistości dochodziło do obrotu towarem w ramach sztucznego łańcucha dostaw. Istniała sieć zarejestrowanych krajowych firm, które faktycznie nie prowadziły działalności gospodarczej, a ich celem było jedynie wyłudzenie podatku VAT.

Zakupiony sprzęt elektroniczny trafiał do centrum logistycznego w Polsce, skąd miał być sprzedawany kilku polskim firmom. W rzeczywistości towar nie opuszczał magazynu. Łańcuch fakturowanych, fikcyjnych dostaw, miał uwiarygodnić transakcje i ukryć prawdziwe źródło pochodzenia towaru.

Zobacz także: Zmiana w podatkach dla części firm. "To proces uszczelnienia"

Faktury wystawiane na kolejnych etapach rzekomego obrotu stanowiły podstawę do odliczenia podatku naliczonego od należnego, przy czym wynikający z nich podatek należny nigdy nie został odprowadzony do budżetu państwa.

KAS wykazała, że skontrolowana firma świadomie pełniła funkcję brokera, czyli była ostatnim ogniwem łańcucha „obrotu” towaru w kraju i uczestniczyła w wykrytym oszustwie podatkowym. Jej działalność naraziła Skarb Państwa na straty ponad 15 mln zł.

Skontrolowana przez funkcjonariuszy KAS spółka złożyła korekty zeznań podatkowych i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
podatki
3 lata temu
dawać więcej podatków firmą jak i osobą prywatnym to na pewno takich sytuacji będzie coraz więcej .Ale najważniejsze że politycy będa mieli premie za ciężką i nocną pracę, bo w dzień nie maja na to czasu .
Osiem gwiazd
3 lata temu
Niech PiS opublikuje jakie premie noworoczne sobie przyznali a lewica już nie protestowała tylko łapska wyciągają po nasze
Wojtek
3 lata temu
Dużo firm tak robiło za poprzedników i teraz robią tak dalej za przyzwoleniem. Co było ostatnio z tax free ? Nawet msz jest zamieszany !!!
Hetman Polny
3 lata temu
A jak ŚCIGANIE BEZFAKTUROWEJ REKLAMY SZCZEPIONEK CAŁĄ DOBĘ NA SZKODĘ SKARBU PAŃSTWA. Całą dobę urzędnicy kontroli skarbowej OGLĄDAJĄ TELEWIZJĘ ABONAMENTOWĄ I BIE WIDZĄ. PORA ICH WYSŁAĆ DO KLINIKI PANI GIERKOWEJ.
Ministrant
3 lata temu
Skarp Państwa czyli Pis!!!