Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

To jest zmiana! Resort klimatu: zużywamy mniej toreb foliowych

6
Podziel się:

Zużycie jednorazowych toreb foliowych na jednego mieszkańca spadło z 300 toreb do 9 - wskazuje ministerstwo klimatu i środowiska. Wielu konsumentów przerzuciło się na torby wielorazowego użytku.

To jest zmiana! Resort klimatu: zużywamy mniej toreb foliowych
Na zakupy zabieramy własną torbę (East News, Marek BAZAK)

1 września 2019 weszły w życie znowelizowane przepisy, które opłatą foliówkową objęły w praktyce wszystkie wydawane torby z tworzyw sztucznych poza zrywkami, które służą do pakowania np. mięsa czy warzyw. Wprowadzono też obowiązek ewidencyjny i sprawozdawczy z liczby zakupionych oraz wydanych toreb objętych opłatą recyklingową przez jednostki handlowe.

Resort przypomniał, że przed wprowadzeniem regulacji "foliówkowych" roczne zużycie toreb na zakupy z tworzywa sztucznego (wszystkich grubości) na mieszkańca zostało oszacowane na około 300 sztuk.

– W wyniku wprowadzenia opłaty recyklingowej zużycie lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego w 2018 r. zostało obliczone na ok. 9 sztuk na mieszkańca – podano w komunikacie. Resort podał, że od września 2019 r. obowiązek pobierania opłaty recyklingowej dotyczył także toreb grubszych.

Zobacz także: Wakacje 2021. UOKiK kontroluje bary i restauracje. Walka z paragonami grozy

– W tym roku zużycie lekkich oraz pozostałych (powyżej 50 mikrometrów) toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, które zostały objęte opłatą recyklingową, zostało sprawozdane na poziomie odpowiednio 8,75 oraz 16,44 sztuki na mieszkańca. W odniesieniu do zużycia toreb pozostałych na poziomie 16,44 sztuki na mieszkańca należy mieć na uwadze, że jest to zużycie roczne, a opłata recyklingowa na te torby zaczęła obowiązywać dopiero 1 września 2019 r. – wskazano w ocenie funkcjonowania dotychczasowych przepisów.

W ocenie resortu, wprowadzenie opłaty recyklingowej w wysokości 20 gr doliczanej do każdej torby (zgodnie z ustawą może być to maksymalnie 1 zł) przyniosło rezultat, gdyż znacznie spadła liczba wydawanych jednorazowych toreb foliowych.

Wpływy do budżetu

Zgodnie z zamieszczoną tabelą wpływów z opłaty foliówkowej za 2018 rok do budżetu państwa wpłynęło 70 mln zł oraz ok. 700 tys. dla urzędów marszałkowskich. Po rozszerzeniu opłaty również na grubsze torby z tworzywa sztucznego wpływy z tego tytułu za 2019 rok wyniosły ok. 90 mln zł z kolei za 2020 r. było to już ok. 176,5 mln zł.

– W wyniku zmiany wprowadzonej od 1 września 2019 r. (objęcie opłatą także toreb grubszych od lekkich) nastąpił wzrost wpływów z tytułu opłaty recyklingowej, niemniej był on mniejszy niż pierwotnie zakładano. Oznacza to, że konsumenci w znacznej mierze przestali używać toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, co należy uznać za osiągnięcie celu regulacji – czytamy w ocenie funkcjonowania dotychczasowych przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
no plastic
2 lata temu
jeszcze tylko opodatkować te zrywki i będzie to trochę ucywilizowane
antyPOPiSuar
2 lata temu
Zwykły bandytyzm podatkowy. Lepiej dać kasę nawet na Hitlera niż na Kaczyńskiego, nawet on był mniej antypolski
zdziwiony
2 lata temu
po co każą segregować, skoro odbierają śmieci w workach plastikowych?
:))))))
2 lata temu
Miszczu a ile żółtych, brązowych, niebieskich i zielonych worów, na segregowane, poszło.
Ania
2 lata temu
Za to wszędzie walają się maseczki.