Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marsz PiS w rocznicę stanu wojennego. Apel poległych, modlitwy, biało-czerwone róże

0
Podziel się:

Uczestnicy marszu mówią, że chcą zaprotestować przeciwko sytuacji w Polsce, ale również uczcić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Marsz PiS w rocznicę stanu wojennego. Apel poległych, modlitwy, biało-czerwone róże
(PAP/Radek Pietruszka)

Tysiące biało-czerwonych flag, trochę mniej biało-czerwonych róż. Krótko przed godz. 14 z pl. Trzech Krzyży wyruszył marsz w obronie demokracji i wolności mediów zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

Aktualizacja 14:37

Tłum na warszawskim placu Trzech Krzyży, skąd wyruszył _ marsz w obronie demokracji i wolności mediów _ był bardzo gęsty.

Uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ronalda Raegana. Można było usłyszeć skandowanie tłumu: _ Raz sierpem, raz młotem - czerwoną hołotę _. Na marszu obecni są m.in. Marek Jurek z Prawicy Rzeczypospolitej i szef Polski Razem - Jarosław Gowin.

Wcześniej przy pomniku Wincentego Witosa zgromadziło się około kilku tysięcy osób. Odprawiono apel poległych, podczas którego odczytano nazwiska osób, które zginęły w czasie stanu wojennego. Odmówiono także modlitwy w ich intencjach. Aktorka Katarzyna Łaniewska wyrecytowała wiersz Ernesta Brylla. Padły w nim słowa: _ Jeśli ludzie wszędzie podniosą się, to dźwigną Ojczyznę do lotu i chociaż nikt z nas nie ma tej siły olbrzyma, to do pełzania już nie ma powrotu _.

Z kolei aktor Jerzy Zelnik mówił do zebranych m.in. o ostatnich wyborach: _ Nie zgadzamy się na takie wypaczenia, nie zgadzamy się na arogancję. Nie chcemy, by polskie państwo oszukiwało swoich obywateli _.

Pzezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział podczas marszu w 33. rocznicę wybuchu stanu wojennego, że musimy pamiętać o wszystkich, którzy ponieśli ofiarę w walce o wolną Polskę. Ta pamięć jest nam potrzebna, aby Polska mogła była demokratyczna - mówił.

Jak podkreślił, wszyscy, którzy oddali życie za ojczyznę - również ofiary z lat 1944-1956, 1970 i 1976 - powinni być _ częścią naszej wspólnej zbiorowej pamięci _. _ Musimy pamiętać, bo pamięć jest częścią naszej tożsamości, naszej siły, a tę siłę trzeba budować, by Polska mogła być demokratyczna, by mogła być na miarę naszych możliwości, naszych szans, naszych oczekiwań _ - oświadczył.

Kaczyński zaznaczył w przemówieniu, że druga część marszu będzie miała charakter obywatelski. _ - To będzie marsz w obronie demokracji, mediów, dziennikarzy, ale przede wszystkim w obronie naszych praw, praw obywateli. Ten marsz teraz zaczynamy i to jest ten drugi - też bardzo ważny - sens naszego spotkania _ - powiedział.

Kaczyński podziękował przybyłym. - _ Wiem, że ci, którzy tutaj przyjeżdżali z różnych stron kraju mieli wiele kłopotów, wiele trudności, ale nie obiektywnych, nie wynikających ze złej pogody, a stworzonych przez władzę. Chciałem wszystkim, którzy tutaj przybyli, już teraz serdecznie podziękować. Dobrze służycie ojczyźnie - dziękuję! _ - oświadczył.

Tłum przerywał przemówienie szefa PiS okrzykami: _ Jarosław! Jarosław! _

Uczestnicy marszu mówią, że chcą zaprotestować przeciwko sytuacji w Polsce, ale również uczcić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Marsz w którym uczestniczy Jarosław Kaczyński, przejdzie alejami Ujazdowskimi przed Belweder, gdzie zaplanowano przemówienie prezes PiS.

Czytaj więcej w Money.pl
30 tys. ludzi pójdzie w marszu z Kaczyńskim? _ Będzie to protest przeciwko obecnej rzeczywistości politycznej: w imię uczciwych wyborów, demokracji i wolności słowa i mediów _.
Odszkodowania za represje w PRL w 2015 r.? Nowa definicja działacza opozycji antykomunistycznej, którą wypracowała podkomisja, dotyczy nie tylko osób pozbawionych wolności, ale też tych, które skutecznie się ukrywały.
Kaczyński zaprosił 32 tys. osób. Gdzie? Zwracając się do kandydatów z wyborów samorządowych, prezes PiS wyraził przekonanie, że uczestniczą oni w walce o lepszą przyszłość kraju i nadzieję, że nie poddadzą się w pół drogi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)