Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mniejszości narodowe w Polsce. Spada liczba uczących się ich języków

0
Podziel się:

Niecałe cztery tysiące uczniów i przedszkolaków uczy się w tym roku szkolnym w podlaskich placówkach oświatowych języków: białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego.

Mniejszości narodowe w Polsce. Spada liczba uczących się ich języków
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

Niecałe cztery tysiące uczniów i przedszkolaków uczy się w tym roku szkolnym w podlaskich placówkach oświatowych języków mniejszości narodowych: białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego. To mniej, niż przed rokiem. Kuratorium ocenia, że przyczyny są demograficzne.

Dane zebrało kuratorium oświaty w Białymstoku na podstawie informacji przekazanych przez dyrektorów placówek. To stan na koniec września 2014 roku, zapisany w Systemie Informacji Oświatowej.

Województwo podlaskie uchodzi za region najbardziej w kraju zróżnicowany narodowościowo. Są tam największe w Polsce skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej; żyją tam także m.in. Ukraińcy, Rosjanie i Tatarzy.

Jak wynika z informacji udostępnionych PAP przez kuratorium, w tym roku szkolnym języków ojczystych mniejszości narodowych: białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego uczy się w sumie 3931 uczniów w 69 szkołach i przedszkolach w regionie.

O ile liczba osób uczących się ukraińskiego jest porównywalna z danymi z minionego roku szkolnego, to spadła liczba dzieci uczących się białoruskiego i litewskiego. _ - Mniejsza liczba uczniów języka litewskiego i białoruskiego, w stosunku do poprzedniego roku, jest przypuszczalnie konsekwencją zmian demograficznych _ - napisano w zestawieniu udostępnionym PAP.

Mniejszość białoruska jest najliczniejszą w regionie, jej największe skupiska są w południowo-wschodniej części województwa. Tam też jest najwięcej placówek oświatowych, gdzie można uczyć się białoruskiego. W sumie w Podlaskiem jest w tym roku szkolnym 45 placówek: podstawówek, gimnazjów, szkół średnich oraz jedno przedszkole, gdzie języka białoruskiego uczy się w sumie 2981 osób. We wrześniu ub. roku było 3377 osób. Najwięcej takich placówek jest w powiecie hajnowskim.

Języka litewskiego uczy się 585 osób w siedemnastu placówkach (o 84 uczniów mniej w stosunku do września 2013 roku), z których to szkół zdecydowana większość zlokalizowana jest w powiecie sejneńskim - tam właśnie są największe w kraju skupiska mniejszości litewskiej.

Języka ukraińskiego w Podlaskiem można uczyć się w siedmiu przedszkolach i szkołach, w Bielsku Podlaskim, Czeremsze i Białymstoku. W tym roku szkolnym uczy się go 365 osób.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) zainicjowało kampanię promującą języki mniejszości narodowych i etnicznych oraz język kaszubski, czyli regionalny. Jednym z celów akcji jest upowszechnienie kształcenia dzieci w tych językach, korzystania z przepisów dotyczących języka pomocniczego oraz używania dodatkowych nazw miejscowości i obiektów w tych językach.

Kampania MAC, która potrwa do końca roku, ma także popularyzować wiedzę na temat języków mniejszości wśród wszystkich mieszkańców kraju. Związana jest z Europejską kartą języków regionalnych lub mniejszościowych, ratyfikowaną przez Polskę w lutym 2009 r.

W ramach działań promocyjnych wydana została m.in. broszura dla gmin i powiatów, konspekt lekcji dla nauczycieli, broszura dla mniejszości białoruskiej, litewskiej, łemkowskiej, niemieckiej, ukraińskiej i Kaszubów. Powstała też strona internetowa promująca dwujęzyczność www.jezyki-mniejszosci.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd ułatwi życie studentom. 10 mln zł na... Resorty nauki i pracy przygotowały założenia programu _ Maluch na uczelni _. Refundowane będzie 80 proc. kosztów utworzenia żłobków lub miejsc dziennej opieki, a także 80 proc. kosztów ich utrzymania.
List do św Mikołaja pomaga dzieciom Na stronie Fundacji Dzieci Niczyje można zamówić list od św. Mikołaja i sprawić niespodziankę swojemu dziecku.
Pismo ręczne odejdzie do lamusa? Listy, podania, dokumenty - kiedyś pisane ręcznie, dziś zostały wyparte przez druk komputerowy. Jednak w niektórych sytuacjach dalej przydaje się umiejętność pięknej kaligrafii lub chociażby sporządzania szybkich notatek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)