Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pożar w katedrze w Sosnowcu. Straty szacuje się na miliony złotych

0
Podziel się:

Spłonął cały dach, zalana jest część malowideł Włodzimierza Tetmajera.

Pożar w katedrze w Sosnowcu. Straty szacuje się na miliony złotych
(Wiktor Bakiewicz/Reporter)

W wyniku pożary spłonął dach zabytkowej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, zalana jest też część cennych malowideł Włodzimierza Tetmajera.

Jak poinformowała diecezja _ wysuszona więźba dachowa, mimo wysiłków strażaków, spłonęła bardzo szybko _. - _ Choć starano się używać jak najmniej wody, jednak z konieczności zalano część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło, z których słynęła sosnowiecka katedra _ - informuje diecezja w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Straty, jak wskazuje diecezja, _ idące w miliony złotych _ będzie można dokładniej oszacować po całkowitym ugaszeniu pożaru i dokładnych oględzinach. - _ Ból z powodu pożaru jest tym większy, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze szereg prac konserwatorskich i remontowych _ - informuje diecezja.

Jak poinformował rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik trwa akcja dogaszania. Obecnie na miejscu jest 12 zastępów straży. - _ Dogaszanie może potrwać co najmniej do godzin popołudniowych. Pomagamy rozebrać spaloną konstrukcję dachu _ - powiedział Wojtasik. Odnosząc się do malowideł, dodał, że starano się podczas akcji, by _ zalania były jak najmniejsze _.

_ - W nocy udało mi się zajrzeć do wnętrza, słychać było kapiącą wodę. Jaki jest stan malowideł trudno stwierdzić. Będziemy to ustalać w momencie, w którym strażacy przekażą obiekt _ - powiedział ks. Paweł Rozpiątkowski z diecezjalnego biura prasowego.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.

Znana jest m.in. ze względu na unikalne malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembło (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.

Dziś odbędzie się w diecezji spotkanie w sprawie odbudowy świątyni.

Czytaj więcej w Money.pl
Groźny pożar hali odpadów koło Łodzi 19 zastępów straży pożarnej brało w sobotę po południu udział w gaszeniu pożaru hali przetwórstwa odpadów w podłódzkim Rzgowie.
Płonie 70 ha lasu. Strażacy walczą z ogniem Od początku maja w lasach w całym kraju wybuchło prawie 400 pożarów. Od kilku dni obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
Milion złotych strat po pożarze stolarni Ogień zniszczył około 500 metrów kwadratowych, czyli około jednej trzeciej powierzchni stolarni połączonej z lakiernią.
wiadmomości
kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)