Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prognoza pogody na niedzielę. Uwaga na silne wiatry!

0
Podziel się:

Strażacy interweniowali ponad 240 razy. Około 27 tys. gospodarstw jest bez prądu.

Usuwanie skutków wichury, jaka panuje w Szczecinie.
Usuwanie skutków wichury, jaka panuje w Szczecinie. (PAP/Marcin Bielecki)
bEIUrTcl

Od północy do godzin rannych spodziewane są w Pomorskiem huraganowe porywy wiatru. Wiejący od godzin popołudniowych w sobotę silny wiatr łamie drzewa i konary - strażacy interweniowali ponad 240 razy. Około 27 tys. gospodarstw jest bez prądu.

_ W porywach wiatr osiąga w pasie nadmorskim ok. 85-95 km/h, a w głębi lądu do 75 km/h. Największa fala uderzeniowa wiatru pojawi się około północy i potrwa do ok. godz. 5.00 nad ranem w niedzielę. W strefie brzegowej w porywach wiało będzie z prędkością 110 km/h, a na lądzie do 100 km/h _ - powiedziała dyżurna oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni, Agata Wojtkiewicz.

Sztorm na morzu osiąga w sobotę w godzinach wieczornych ok. 10 stopni w skali Beauforta, a w godzinach kulminacji wzrośnie do 12 stopni. Według prognoz meteorologicznych, wiatr w Pomorskiem powinien się uspokoić w niedzielę w godzinach popołudniowych.

bEIUrTcn

Od godzin popołudniowych w sobotę w województwie pomorskim strażacy przyjęli ponad 240 zgłoszeń związanych ze skutkami silnego wiatru - głównie do usuwania powalonych drzew na jezdniach i drogach, połamanych konarów, uszkodzonych reklam. W miejscowości Pieniążkowo k. Tczewa samochód uderzył w przewrócone drzewo i jedna osoba została poszkodowana.

Wichura spowodowała uszkodzenia linii energetycznych. Bez prądu w Pomorskiem jest ok. 27 tys. odbiorców, m.in. w gminach Kartuzy, Kościerzyna, Dziemiany, Lipusz, Żukowo, Gniew, Skórcz, Skarszewy, Stara Kiszewa, Skarszewy, Prusz Gdański, Przywidz, Pszczółki, Puck, Władysławowo i Wejherowo.

Jak podała rzeczniczka prasowa Energa-Operator SA w Gdańsku Alina Geniusz-Siuchnińska, we wszystkich sześciu oddziałach spółki (Kalisz, Olsztyn, Płock, Toruń, Gdańsk, Koszalin) ogłoszono stan awarii masowych, co oznacza, że szacowany czas przywrócenia zasilania do odbiorców na rozległym obszarze wynosi, według szacunków energetyków, ponad sześć godzin. Na powrót energii elektrycznej oczekuje ponad 150 tys. odbiorców.

Rzeczniczka Energa-Operator poinformowała, że awarię linii energetycznych można zgłosić do spółki np. sms-em o treści Awaria na numer 3991.

bEIUrTct
Czytaj więcej w Money.pl
20 stopni i szalejące wichury. W Niemczech W południowej Bawarii słupek rtęci przekroczył 20 stopni C. To najwyższa zmierzona temperatura w styczniu od ponad 100 lat, kiedy rozpoczęto pomiary.
400 interwencji strażaków przez wichury Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak, powiedział, że strażacy mieli najwięcej pracy w województwie pomorskim.
Orkan nad Polską. Gdzie będzie najgorzej? Prędkość wiatru sięgnie 120 km na godzinę. IMGW wydało już ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.
bEIUrTcO
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)