Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stadion Narodowy jest nieprzystosowany do rozgrywania meczów

0
Podziel się:

- Prawdę mówiąc nie rekomendowałbym tam dziś odbywania meczu, na którym moglibyśmy spodziewać się zachowań agresywnych - ocenił Jacek Cichocki.

Stadion Narodowy jest nieprzystosowany do rozgrywania meczów
(STANISLAW KOWALCZUK/</br>East News)

_ - Stadion narodowy nie jest przystosowany do meczów o podwyższonym ryzyku _ - przyznał minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Jego zdaniem na Euro2012 nie wystąpią jednak zagrożenia takie jak w czasie meczów ligowych._ _

_ - Narodowe Centrum Sportu zapewnia, że ten stadion to przedsięwzięcie, które ma przynosić zyski i utrzymywać się nie tylko z imprez piłkarskich, ale też z różnego rodzaju innych przedsięwzięć. Jest on jednak zbudowany według innych zasad niż stadion do rozgrywania meczy ligowych o podwyższonym ryzyku. Nie ma oddzieleń dla kibiców różnych drużyn _ - mówił Cichocki w Radiu Zet.

Jak powiedział, sam był na rozgrywanym tam niedawno towarzyskim meczu Legii Warszawa z FC Sevilla i widział, że kibice są w stanie przemieszczać się po trybunach bez żadnych ograniczeń. _ _

_ - Prawdę mówiąc nie rekomendowałbym tam dziś odbywania meczu, na którym moglibyśmy spodziewać się zachowań agresywnych _ - ocenił. W jego opinii problemów nie powinno być także w czasie innych meczów - np. jak ten towarzyski między Polską a Portugalią. _ Oczywiście pod warunkiem, że sprawnie działają wszystkie stadionowe instalacje, np. łączność czy monitoring i można zapewnić podstawowe bezpieczeństwo. Ale to będzie działało _ - zapewnił.

Minister uznaje, że mecze na Euro2012 nie będą spotkaniami o podwyższonym ryzyku. _ - Inna jest filozofia dystrybucji biletów, którą prowadzi UEFA. Nad tym jest dużo większa kontrola. Na tych meczach nie obawiamy się zagrożeń takich, jakie występują na meczach w polskiej lidze. Bardziej obawiamy się, że może dojść do jakichś wydarzeń w miastach, strefach kibica. Chociaż myślę, że będzie spokojnie, a kibice będą się świetnie bawić _ - mówił.

Przypominając o wprowadzeniu na czas turnieju formalnej kontroli na granicach (nie szlabany, a mobilne posterunki) Cichocki przyznał, że _ ataków terrorystycznych również potencjalnie trzeba się obawiać, bo w takich żyjemy czasach _, ale chodzi przede wszystkim o możliwość cofnięcia już z granicy obcokrajowca z zakazem stadionowym, albo kogoś o kim wiadomo, że może zakłócić porządek w czasie turnieju. - _ I po to jest wprowadzona ta formalna kontrola - ale polscy obywatele w ogóle jej nie odczują _ - zapewniał.

Pytany o zwrot w śledztwie w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały, w którym w stan podejrzenia postawiono złodzieja samochodów Igora M., _ Patyka _, Cichocki przyznał, że jest tym zaskoczony. _ - Nie dziwię się, że niektórzy ludzie - zwłaszcza o takiej skłonności do myślenia spiskowego - cały czas szukają w tym jakichś podtekstów, ale mamy w historii przykłady, że przyczyną tragicznych wydarzeń bywały dosyć banalne kwestie _ - dodał.

Jak zauważył minister, lata 90. ub. wieku, gdy doszło do tego zabójstwa (w czerwcu 1998 r.) to zupełnie inna przestępczość niż teraz. _ - W Polsce było dużo bardziej niebezpiecznie, przestępcy byli dużo bardziej brutalni - nawet kiedy dokonywali kradzieży o stosunkowo niewielkiej wartości. Rozboje na kierowcach tirów, haracze ściągane w centrum miasta _ - podkreślił.

Pytany, czy nie doszło do kompromitacji śledczych, którzy przez wiele lat - zamiast przebadać środowisko kryminalne - brnęli w teorie polityczno-biznesowe, Cichocki odparł, że _ to by pokazywało, że śledczy skoncentrowali się na jednej grupie tez i tylko je potwierdzali _. - _ To oczywiście jest problem i myślę, że śledczy muszą z tego wyciągnąć bardzo poważne wnioski _ - przyznał.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak zapewnią bezpieczeństwo na Euro Obiekt będzie wykorzystywanie do koordynowania pracy policjantów podczas turnieju EURO 2012 w Polsce.
"Kolej to najsłabsze ogniwo na Euro 2012" W przygotowaniach do Euro 2012 więcej energii należało poświęcić kolei, bo ona jest najbardziej zaniedbana - uważają eksperci Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Szykują się do Euro. Co z przestępcami? Dzisiaj ministrowie rozmawiali o organizacji Euro 2012, usprawnieniu komunikacji i dalszej współpracy między służbami.
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)