Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wizyta papieża w Polsce. Cichocki: przygotowania będą skomplikowane

0
Podziel się:

Planowana pielgrzymka papieża Franciszka jest tematem dzisiejszego posiedzenia komisji wspólnej rządu i episkopatu Polski.

Wizyta papieża w Polsce. Cichocki: przygotowania będą skomplikowane
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bESmhAXV

Przygotowania do wizyty w Polsce papieża Franciszka w 2016 r. będą skomplikowane, bo w całym kraju przebywać będzie wówczas kilkaset tysięcy młodych ludzi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży - powiedział szef KPRM Jacek Cichocki.

Planowana pielgrzymka papieża Franciszka jest tematem dzisiejszego posiedzenia komisji wspólnej rządu i episkopatu Polski. W spotkaniu uczestniczą m.in. koordynujący wizytę szef kancelarii premiera Jacek Cichocki, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski; ze strony kościelnej są m.in. kard. Kazimierz Nycz, prymas Wojciech Polak.

Cichocki przedstawił sprawozdanie z pierwszych prac dotyczących przygotowań do wizyty papieża Franciszka. Jak powiedział, zakłada, że będą one skomplikowane i wymagające koordynacji działań rządu i samorządu. Wyjaśnił, że podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce - według szacunków - przebywać będzie kilkaset tysięcy młodych katolików z całego świata; będą goszczeni w wielu parafiach i diecezjach.

bESmhAXX

Cichocki dodał, że strona rządowa jest odpowiedzialna za przygotowanie logistyczne, medyczne i za zapewnienie bezpieczeństwa papieżowi podczas pobytu w Polsce. Do tej pory - jak mówił - w sprawie papieskiej wizyty wymieniono listy między Polską a Watykanem, w przyszłym roku zostaną powołane konkretne zespoły, odpowiadające za poszczególne kwestie pielgrzymki.

Dzisiejsze posiedzenie komisji wspólnej jest pierwszym, w którym biorą udział przedstawiciele rządu Ewy Kopacz. Ostatnie obrady Komisji Wspólnej odbyły się w listopadzie ubiegłego roku. Omawiano wówczas m.in. kwestie związane z polityką rodzinną, religią na egzaminie maturalnym, sprawy związane z ratyfikacją konwencji ws. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Poruszono też temat Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016 r. i obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Latem 2013 r. podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro papież Franciszek ogłosił, że kolejnym gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. będzie Kraków. Starania o to trwały od dwóch lat, kard. Stanisław Dziwisz zabiegał o to jeszcze u papieża Benedykta XVI.

Tuż po wyborze papieża Franciszka kardynałowie Dziwisz i Nycz zaprosili go do Polski, sugerując przyjazd w 2015 r. lub na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Wkrótce potem zaproszenie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski, który rozmawiał z papieżem Franciszkiem w dniu inauguracji jego pontyfikatu 19 marca 2013 r. Polscy biskupi mają nadzieję, że podczas wizyty w Polsce papież odwiedzi także Warszawę, Częstochowę, Poznań i Gniezno, ale ostateczna decyzja będzie należała do Franciszka.

bESmhAYd

Czytaj więcej w Money.pl

bESmhAYy
kraj
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)