Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojciech Jagielski AuTORytetem studentów dziennikarstwa

0
Podziel się:

- Ludzie nie są odporni na wiele używek, a sława jest chyba jedną z najniebezpieczniejszych z nich - mówi Jagielski.

Wojciech Jagielski AuTORytetem studentów dziennikarstwa
(Bartosz Krupa/East News)
bELfUkjp

Reportażysta, dziennikarz PAP Wojciech Jagielski odebrał od studentów dziennikarstwa statuetkę AuTORytet. Adepci nagrodzili go za profesjonalizm, rzetelność i najwyższe standardy pracy.

Tytuł ten Jagielski otrzymał w 8. Edycji Plebiscytu MediaTory - Studenckich Nagród Dziennikarskich - w którym głosowało ponad 10 tys. studentów z 20 polskich uczelni. Przyznali oni nagrody w 9 kategoriach. Jagielskiego wskazali jako wzór dziennikarstwa w najważniejszej z kategorii: AuTORytet.

Poproszony przez studentów o rady, powiedział, że jeśli dziennikarstwo jest ich marzeniem, to nie mogą z niego rezygnować, ale muszą najpierw sprawdzić, czy to rzeczywiście jest ich pasja.

bELfUkjr

Dodał, że dziennikarstwo dla wielu stało się drogą do sławy, by stać się znanym. _ - W gazetach zaczęto nawet publikować twarze dziennikarzy, podpis imieniem i nazwiskiem już nie wystarcza. Ludzie nie są odporni na wiele używek, a sława jest chyba jedną z najniebezpieczniejszych z nich _ - powiedział Jagielski.

Dziennikarz mówił, że wychował się w PAP, później rozpoczął pracę w _ Gazecie Wyborczej _, a po latach wrócił do Polskiej Agencji Prasowej, bo właśnie tutaj może uprawiać dziennikarstwo depeszowe, do którego był i jest najbardziej przywiązany. Podkreślił, że zawsze uważał, że rolą dziennikarza jest informowanie, a potem zajmowanie uwagi słuchacza czy widza. _ - Mam wrażenie, że współczesne media bardziej zajmują się zajmowaniem uwagi, niż informowaniem. Mi to nie odpowiada _ - zaznaczył.

Jagielski mówił też o swojej pracy za granicą. Przyznał, że zawsze łatwiej się mu pracowało na Wschodzie, gdzie z jednej strony był cudzoziemcem, obcym, ale z drugiej strony był kimś swoim, nie trzeba było np. tłumaczyć słowa _ kołchoz _. W Afryce i Azji polskie pochodzenie nie ułatwiało mu pracy. Z kolei porównując się do kolegów z Zachodu, widział też różnice w przygotowaniu zawodowym i polskie, niestety, wypadało gorzej. _ - Mam wrażenie, że my z tego zachodniego dziennikarstwa wzięliśmy to tylko, co świecące, co rzuca się w oczy, a zapomnieliśmy o codzienności, która jest najważniejsza _ - zauważył.

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/237/281325_mny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/afganistan-irak-libia---zachod-juz-dawno-sie-skompromitowal-twierdzi-wojciech-jagielski-jak-bedzie-w-syrii,0,1372597.html) *WYWIAD: Syria jak drugi Afganistan * Znany reportażysta, świadek wielu wojen mówi o sensie interwencji wojsk zachodnich w Syrii i skutkach wycofania się z Afganistanu.Wojciech Jagielski (ur. w 1960 r.), dziennikarz, publicysta, korespondent wojenny, pisarz, w latach 1986-91 pracował w Polskiej Agencji Prasowej, potem przez 21 lat, do marca 2012 roku pisał dla _ Gazety Wyborczej _. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Opublikował książki, m.in. _ Dobre miejsce do umierania _, _ Modlitwa o deszcz _, _ Wieże z kamienia _, _ Nocni wędrowcy _, _ Wypalanie
traw _, _ Trębacz z Tembisy _.

bELfUkjx

Obecnie współpracuje także z BBC i _ Le Monde _. Jest laureatem takich wyróżnień jak Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Nagroda Fundacji Pruszyńskich, Nagroda im. Dariusza Fikusa. Wcześniej w plebiscycie MediaTory Jagielski otrzymał tytuł TORpedy (2008) oraz ObserwaTORa (2012).

W poprzednich latach tytuł AuTORytet otrzymali ks. Adam Boniecki, Marek Niedźwiecki, Monika Olejnik, Wojciech Mann, Hanna Krall, Bogdan Rymanowski i Kamil Durczok. Od 2010 roku tytuł ten przyznawany jest nie za osiągnięcia w ostatnim roku, ale za całokształt pracy dziennikarskiej.

Na gali w Auditorium Maximum UJ studenci wręczyli też statuetki w innych kategoriach MediaTorów. I tak NawigaTORem został - Grzegorz Kuczyński (portal Tvn24) m.in. za to, że doskonale wyjaśnia zależności związane z napiętą sytuacją na Wschodzie; TORpedą - Arleta Bojke (TVP) za korespondencję z Ukrainy i z Soczi; DetonaTORem - Magdalena Rigamonti ("Wprost") za opisanie sytuacji pacjentki prof. Chazana; InicjaTORem - Ewa Ewart (TVN24) za film dokumentalny _ Zdobyć miasto _; ReformaTORem - Paweł Wilkowicz ("Gazeta Wyborcza") za rozmowę o depresji z Justyną Kowalczyk; ObserwaTORem - Paweł Smoleński za książkę _ Oczy zasypane piaskiem _; ProwokaTORem - _ Wprost _ za _ Handel głową Rostowskiego _ i kolejne taśmy; AkumulaTORem - Maciej Rock i Ireneusz Jakubek (RMF MAXXX) za poranny program _ Wstawaj - nie udawaj! _.

MediaTory to plebiscyt, w którym od 2007 roku studenci dziennikarstwa z całej Polski wskazują i nagradzają najważniejsze i najbardziej wartościowe, ich zdaniem, zjawiska w polskich mediach.

bELfUkjy

Organizatorami ósmej edycji plebiscytu było Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie żyje legenda dziennikarstwa. Miał 93 lata Bradlee, który naczelnym WP był od 1968 do 1991 roku, stał się zarówno jedną z najbardziej wpływowych osobistości w Waszyngtonie, jak i w historii amerykańskiego dziennikarstwa.
Komputer kontra dziennikarz. Kto pisze lepsze teksty? Maszyny są bardziej obiektywne, za to depesze stworzone przez człowieka przyjemniej się czyta - wynika z najnowszych badań.
BBC przeprosiło za narażanie studentów Dziennikarze BBC pojechali ze studentami londyńskiej uczelni do Korei Północnej, ale nie powiedzieli im, jakie wiąże się z tym ryzyko.
bELfUkjS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)