Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Wybory samorządowe 2014. Co czeka nowych radnych?

0
Podziel się:

Dla niektórych objęcie mandatu wiąże się z utratą dotychczasowej pracy.

Wybory samorządowe 2014. Co czeka nowych radnych?
(PAP/Grzegorz Michałowski)

W niedzielę wybraliśmy około 47 tysięcy radnych do gmin, powiatów i województw. Na rozpoczęcie pracy będą oni musieli jeszcze poczekać, nie tylko ze względu na problemy z liczeniem głosów, ale również z powodu ustawowych terminów. Dla niektórych radnych objęcie nowej funkcji może się wiązać nawet z rezygnacją z dotychczasowego stanowiska. Zobacz, jak wygląda procedura dla tych, którzy z wyborów samorządowych wyszli zwycięsko.

Liczba radnych w regionie zależy nie tylko od tego, czy jest to gmina, miasto na prawach powiatu, powiat czy województwo, ale również od wielkości jednostki samorządowej. Na radę gminy składa się:

  • 15 radnych, gdy gmina liczy mniej niż 20 tysięcy mieszkańców,
  • 21 radnych w gminach do 50 tysięcy mieszkańców,
  • 23 radnych w gminach do 100 tysięcy mieszkańców,
  • 25 radnych w gminach do 200 tysięcy mieszkańców i po trzech na każde rozpoczęte 100 tysięcy, jednak w sumie nie więcej niż 45 osób.

W powiecie zasiada 15 radnych (jeśli na jego terenie mieszka mniej niż 40 tysięcy) i po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20 tysięcy. Sejmik województwa z kolei składa się z 30 członków (dla liczby mieszkańców niższej niż 2 miliony) i trzech na każde następne 500 tysięcy.

Pierwsza sesja

Zaprzysiężenie nowowybranych samorządowców następuje podczas pierwszej sesji rady miejskiej, gminy, powiatu lub sejmiku województwa. Jest ona zwoływana przez komisarza wyborczego w ciągu siedmiu dni roboczych od ogłoszenia ostatecznych wyników wyborów do rad na obszarze całego kraju. Przed rozpoczęciem obrad każdy składa ślubowanie. Nieobecni na inauguracji robią to podczas pierwszego posiedzenia, na którym się pojawią.

Ślubowanie dla radnych gminnych Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ślubowanie dla radnych powiatowych i wojewódzkich Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W trakcie inauguracyjnej sesji radni wybierają również bezwzględną większością głosów przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących (w gminie i województwie może ich być maksymalnie trzech, w powiecie - dwóch). Do tego momentu obrady prowadzi najstarszy wiekiem członek rady. Przewodniczący musi zostać wybrany podczas pierwszej sesji, dlatego głosowanie musi być przeprowadzane "do skutku". Rada wybiera starostę (w przypadku powiatu) a sejmik województwa - marszałka. Te stanowiska może objąć także kandydat spoza grona radnych.

Przed odpowiednią radą przysięgę składa również wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta czy marszałek województwa. Ma na to siedem dni od oficjalnego wyboru. Dopiero wtedy bowiem formalnie obejmuje urząd, a jego poprzednik - ustępuje ze stanowiska.

Ślubowanie wójta, burmistrza, prezydenta miasta _ Obejmując urząd wójta (burmistrza, prezydenta) gminy (miasta), uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy (miasta). _ Opcjonalnie: _ Tak mi dopomóż Bóg. _ Tego radny nie może

Niezależnie od organu, którego jest członkiem, radny nie może łączyć swojego mandatu z:

  • mandatem posła lub senatora,
  • wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody,
  • członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.

Nowowybrany radny nie może być również związany stosunkiem pracy z urzędem, w którym objął mandat ani nie może pełnić funkcji kierowniczej w jego jednostce organizacyjnej (świeżo upieczony radny gminy nie może pracować na etacie w urzędzie gminy ani być, przykładowo, dyrektorem szkoły publicznej, podlegającej tej gminie). Gdyby jednak tak się stało, musi on złożyć do pracodawcy wniosek o urlop bezpłatny (więcej o tym urlopie przeczytasz tutaj)
. Jest on udzielany na okres sprawowania funkcji publicznej oraz 3 miesięcy po jego zakończeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Przegrali wybory, dostaną 40 tysięcy odprawy Włodarze ustępujący ze stanowiska na pocieszenie mogą liczyć na trzymiesięczną pensję na _ odchodne _.
Internauci kpią z PKW. Zobacz MEMY Przez awarię PKW dysponuje tylko szczątkowymi wynikami wyborów. W internecie aż huczy. Zobacz najśmieszniejsze komentarze.
Internauci są bezlitośni dla przegranych. Pierwsze powyborcze memy Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory samorządowe do sejmików wojewódzkich - wynika z badania IPSOS. To pierwsze zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego od 9 lat. Internauci zareagowali natychmiastowo. Najbardziej oberwało się przegranej Platformie Obywatelskiej. Zobacz pierwsze memy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)