Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To Się Liczy: Ciepła zima nie poprawi sytuacji górników. Inwestycje oparte na węglu będą miały problem z finansowaniem

0
Podziel się:

Jeżeli taki bank jak ING, który w Polsce jest silnie obecny, deklaruje, że nie sfinansuje już więcej żadnej nowej elektrowni węglowej i żadnej nowej kopalni, to to niewątpliwie utrudni finansowanie. Także takie instytucje jak Societe Generale czy BNP Paribas deklarują, że będą przeprowadzały audyt klimatyczny swoich przedsięwzięć, będą sprawdzały jak one wpływają na klimat. Niewątpliwie pozyskanie kapitału jest dużo trudniejsze po konferencji w Paryża – mówi money.pl Rafał Zasuń, WysokieNapięcie.pl

To Się Liczy: Ciepła zima nie poprawi sytuacji górników. Inwestycje oparte na węglu będą miały problem z finansowaniem

Czy ciepła z początku zima to złe wieści dla górników? - Na pewno nie poprawia to sytuacji kopalni. Przychody energetyki i górnictwa nie będą rosły jak w czasie surowej zimy - mówi w programie money.pl Rafał Zasuń, eksperta i współzałożyciela serwisu WysokieNapiecie.pl. Jego zdaniem największym zagrożeniem z ekologicznego punktu widzenia są w tej chwili piece, w których palą Polacy. To one najbardziej zatruwają środowisko i z nimi musimy zrobić porządek w pierwszej kolejności.

Zdaniem Rafała Zasunia podpisanie porozumienia klimatycznego w Paryżu, o którym nowy szef resortu środowiska Jan Szyszko, powiedział, że jest wielkim sukcesem Polski, faktycznie należy uznać wielki krok naprzód, choć realizacja postanowień będzie wymagała żmudnych ustaleń między krajami. - Krótkoterminowo najważniejsza jest atmosfera, jaką ten szczyt wytworzył. Atmosfera, która będzie zwiększać nacisk na odchodzenie od paliw kopalnych i na rozwój odnawialnych źródeł energii - mówi ekspert. Przypomina, że pod wpływem szczytu kilka dużych firm już złożyło deklarację, że nie będzie już budować elektrowni węglowych czy ich finansować.

Z jednej strony czyste powietrze, z drugiej czysty rachunek ekonomiczny. W programie "To Się Liczy" pytaliśmy także o to, czy ochrona klimatu może się opłacać i co jest głównym problemem Polski.

- CO2 nie jest problemem, bo to nie jest szkodliwy gaz. Problem polega na tym, że węgiel - w taki sposób jak go spalamy dzisiaj - emituje mnóstwo innych szkodliwych substancji. Przy czym nie robią tego elektrownie, ale nasi rodacy, którzy spalają węgiel w nieprzystosowanych do tego piecach, spalają go razem ze śmieciami itp - mówi Zasuń. Przypomina, że dotąd niewiele zrobiliśmy w sensie prawnym, by zmusić ludzi do przechodzenia na bardziej wydajne piece czy sfinansować budowę sieci ciepłowniczej. Tę lekcję odrobili już Czesi, którzy uchwalili przepisy, a teraz zaczynają serie kontroli: inspektorzy sprawdzają, w jakich piecach Czesi palą i czym.

- To się nam może nie podobać, ale trzeba pamiętać, że z powodu niskiej emisji, tych tlenków azotów, siarki, związków rtęci, a zwłaszcza pyłów... To one powodują najwięcej chorób płuc, zaraz po paleniu tytoniu - mówi Zasuń.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)