Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Trzęsienie ziemi w armii. Dymisje na szczytach polskich Sił Zbrojnych

67
Podziel się:

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski Dowódca Operacyjny podali się do dymisji - informuje "Rzeczpospolita". Dokumenty miały już trafić do Kancelarii Prezydenta.

Trzęsienie ziemi w armii. Dymisje na szczytach polskich Sił Zbrojnych
Gen. Rajmund Andrzejczak (po lewej) oraz gen. Tomasz Piotrowski złożyli dymisje (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

"Rz" zaznacza, że "doszło do kumulacji działań, których oficerowie od pewnego czasu nie akceptowali". Wszystko miało rozpocząć się w maju, gdy Mariusz Błaszczak publicznie skrytykował gen. Piotrowskiego. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej oskarżył go o zaniedbania związane z rosyjską rakietą, która naruszyła w grudniu ubiegłego roku polską przestrzeń powietrzną.

Polityk chciał odwołania gen. Piotrowskiego ze stanowiska, ale sprzeciwił się temu zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Gen. Piotrowskiego w sporze z Błaszczakiem poparł gen. Andrzejczak.

"Z naszych informacji wynika, że marginalizowana była rola Dowództwa Operacyjnego. Minister omijał tę strukturę funkcjonowania Sił Zbrojnych i kierował zadania bezpośrednio do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych" - czytamy w "Rz".

Rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Joanna Klejszmit potwierdziła, że generałowie złożyli wypowiedzenie stosunku służbowego.

Problemy na granicy z Białorusią

Dziennik podkreśla, że konflikt między generałami i ministrem Błaszczakiem przybierał na sile. W teorii Dowództwo Operacyjne ma wspierać straż graniczną na granicy z Białorusią, ale nie uczestniczyło w tworzeniu formacji, która miała przyglądać się ewentualnym poczynaniom Grupy Wagnera.

Minister Błaszczak ogłosił, że na granicy pojawi się 10 tys. żołnierzy, a to zadanie miało wykonać Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. "Rz" zwraca uwagę, że Dowództwo Generalne ewakuowało Polaków z ogarniętego wojną Izraela, aczkolwiek powinno to być zadanie Dowództwa Operacyjnego.

Generałowie mieli też krytykować wykorzystywanie wojska i munduru przez PiS w kampanii wyborczej. Chodzi m.in. o opublikowanie przez partię rządzącą części dokumentu z 2011 r., który zatwierdził Sztab Generalny WP. Chodzi o "Plan użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Warta - 00101". Od tego momentu PiS atakowało Donalda Tuska, twierdząc, że ten "oddałby połowę Polski" w czasie wojny.

Odtajnienie tego dokumentu przed opinią publiczną skrytykował wcześniej autor projektu oraz były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i były ambasador w Turcji gen. Mieczysław Cieniuch. We wrześniu dla RMF FM powiedział, że dokumenty operacyjne nie powinny być ujawniane zbyt wcześnie, a 10-11 lat to "jest krótki okres w planowaniu operacyjnym". - To przeczy istocie planowania operacyjnego - podsumował.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Helmut
7 miesięcy temu
Rajmund Andrzejczak super żołnierz z krwi i kości , super generał , doświdczony strateg !! Na spodkaniach dowudców NATO , mogliśmy być dumni że mamy takiego generała, z perfekcyjnym angielskim !!!! Ogroma szkoda że takiego profesjonalisty jak Andrzejczak i trż Piotrowski nie ma ich już w armii polskiej !!!
mirko
9 miesięcy temu
spokojnie. moj syn będzie dowodził Polską armia. co prawada na razie ma 10 lat, ale ja mam supermoce. pis własnie stracił władze. a to dopiero poczatek zabawy. jedyne co powiem. pis strara się skłócic polaków. ja apelaluję do wszystkich bez wzgledu na poglądy i przekonania trzymajmy się razem i razem walczmy o nasz kraj. To nasza ojczyzna i kraj naszych przodków. przynajmniej z szacunku dla nich należy zakopać osobiste animozje i stanąć ramię w ramię z rodakami. 3 wojna światowa jest tuz obok nas.
Obiektywny.
9 miesięcy temu
Takie osoby nie powinny być powoływane na tak wysokie stanowiska!!! Może to być niebezpieczne dla naszej obronności. I bardzo dobrze, że nie mogą już podejmować ważnych decyzji w zakresie działalności naszego wojska !!!! Chwiejność poglądów prowadzi do ograniczonego zaufania wobec takich osób.
stary piernik
9 miesięcy temu
Dziwi mnie, że dopiero teraz się podali. Ja bym to zrobił jak minister podał plany obronne kraju z czasów Tuska. Każdy strateg na wypadek niespodziewanego ataku zakłada sobie bufor czyli dokąd mogłyby dojść wojska wroga nim ten osiągnie 100 % zdolność bojową (czas na wyprowadzenie z koszar, ściągnięcie rezerwy ...). Wróg tego nie wiedział więc się dowiedział. Myślę, że dzisiejszy plan nie wiele różni się od tamtego
Michal
9 miesięcy temu
PiS chciał używać wojska do propagandy to mu wybuchło w twarz.
...
Następna strona