Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zaręba
|
aktualizacja

Trzykrotny wzrost fotowoltaiki w rok

2
Podziel się:

Rynek instalacji fotowoltaicznych w polskich gospodarstwach domowych oraz firmach rośnie w siłę. Polacy coraz częściej decydują się na rewolucję energetyczną i korzystają z ulg termomodernizacyjnych, dotacji na fotowoltaikę i stawiają na niezależność, dzięki własnej produkcji prądu – wynika z dyskusji w trakcie Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2020.

Priorytetem jest niwelowanie ubóstwa energetycznego oraz edukacja mieszkańców w zakresie ochrony środowiska i emisji CO2 do atmosfery.
Priorytetem jest niwelowanie ubóstwa energetycznego oraz edukacja mieszkańców w zakresie ochrony środowiska i emisji CO2 do atmosfery.
Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Czyste Powietrze

Zielona fala

Rozwój Odnawialnych Źródeł Energii, korzyści dla środowiska i atrakcyjne oferty dla kieszeni konsumentów sprawiły, że Polacy zaczęli szukać nowych rozwiązań. Firma ze Szczecina jest jednym z ogólnopolskich liderów branży. Red Snake zaopatruje zarówno klientów indywidualnych jak i firmy w panele fotowoltaiczne oraz folie grzewcze. Konsumenci są gotowi do inwestycji, bo wiedzą, że w perspektywie lat panele słoneczne wygenerują zwrot, a następnie duże oszczędności.

- Dzisiaj jesteśmy w stanie wybudować dom, który nie tylko potrzebował będzie mało energii na ogrzanie wnętrza czy wody użytkowej, ale również będzie miał zerowy wpływ na środowisko – mówi Jakub Manicki, Członek Zarządu Red Snake

Dla domu, firmy i rolnictwa

Korzyści z nowoczesnych instalacji widzą nie tylko konsumenci indywidualni, ale także przedsiębiorcy i rolnicy. Votum Energy SA działa w sektorze energii odnawialnej i pomaga klientom w przejściu z nieefektywnych źródeł energii na nowoczesne ogrzewanie przyjazne środowisku. Energia odnawialna z fotowoltaiki jest obecnie jednym z najbardziej ekonomicznych i komfortowych systemów grzewczych dostępnych na rynku.

- W ciągu ostatniego roku rynek instalacji fotowoltaicznych urósł prawie trzykrotnie. Mamy więc do czynienia z prawdziwą rewolucją energetyczną. Przyczyniło się do tego wprowadzenie programu „Mój prąd” oraz ulga termomodernizacyjna, dzięki którym instalacje fotowoltaiczne zwracają się w ok. 6 lat – mówi Piotr Śmieja, Prezes Zarządu Votum Energy

Eko-opłacalność

W trakcie Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2020 padło wiele propozycji, które zostaną rozpatrzone przez Radę Programową i ujęte w specjalistycznym raporcie. Podczas dyskusji przedstawicieli rządu, samorządów, nauki, biznesu i instytucji pozarządowych wyłoniło się wiele rozwiązań, które mogą być korzystne dla klimatu, nie naruszając przy tym domowego budżetu.

O możliwościach budownictwa zeroemisyjnego oraz korzystnej finansowo ofercie mówił Jakub Manicki z Red Snake.

- Najwięcej pracy i inwestycji wymagają budynki, które już istnieją. Natomiast jeżeli myślimy o wybudowaniu nowego domu czy o zakupie mieszkania, warto zwrócić uwagę na to, żeby budynek był ekologiczny. Często jest tak, że ekologia zaczyna być dla ludzi interesująca pod warunkiem, że się opłaca. Połączenie ekologii i ekonomii może iść ze sobą w parze. Idea domu zeronergetycznego przekłada się na finanse. Obecnie w podobnych kosztach do budownictwa murowanego możemy postawić domy drewniane. To już nie są technologie stosowane kilkadziesiąt lat temu. Te budynki są stabilne i odporne na warunki zewnętrzne. Coraz częściej domy drewniane się produkuje, a nie buduje – dodaje Członek Zarządu Red Snake.

Zielony zwrot

Czy branża Odnawialnych Źródeł Energii przeżywa odrodzenie? Piotr Śmieja, stojący na czele Votum Energy uważa, że ta rewolucja energetyczna jest widoczna przede wszystkim w obszarze małych instalacji fotowoltaicznych.

- Pierwszą rewolucyjną zmianą było wprowadzenie mechanizmu bilansowania energii pochodzącej ze słońca, wyprodukowanej w małej instalacji fotowoltaicznej. Ten mechanizm magazynowania energii spowodowało, że głównie latem gdy jest nadmiar wyprodukowanej energii, ta energia jest odprowadzana do sieci, ale licznik dwukierunkowy zlicza ile użytkownik tej energii wprowadził i później 80 proc. może odebrać w czasie gdy słońca nie ma, np. w nocy lub w zimę. Przydatne jest np. to na potrzeby ogrzewania – podkreśla prezes.s

Jednym z mechanizmów, które wdrożyła spółka Votum Energy jest w projekcie Red Snake ponad 1000 domów w Polsce jest wyposażonych w system ogrzewania za pomocą folii grzewczych, znaczna część ma zainstalowaną również instalację fotowoltaiczną. W efekcie użytkownicy nie płacą dodatkowo za ogrzewanie lub rachunki są niskie.

Edukacja ekologiczna

Przedstawiciele rynku podkreślają, że zmiany idą w dobrą stronę, ale jest jeszcze wiele mechanizmów, które mogłyby przyspieszyć zielony zwrot. Działania edukacyjne to podstawa. Świadomość społeczna jest obecnie niska, a wiedza na temat możliwości magazynowania energii w sieci nie jest jeszcze powszechna.

Czyste powietrze oraz tania, zdrowa energia to wyzwania XXI wieku. Priorytetem jest niwelowanie ubóstwa energetycznego oraz edukacja mieszkańców w zakresie ochrony środowiska i emisji CO2 do atmosfery. Kilka milionów domów potrzebuje natychmiastowej termomodernizacji. Aby walka ze smogiem była skuteczna niezbędna jest również zmiana w prowadzeniu gospodarstw domowych. Emisja jest produkowana głównie przez kominy domów i bloków, a do pieców trafiają przypadkowe rzeczy. Powodem jest cena węgla i droższych nośników. Eksperci rynkowi widzą przyszłość w fotowoltaice, a producenci paneli dostarczają opłacalne rozwiązania.

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Czyste Powietrze

Organizatorami Szczytu Klimatycznego TOGETAIR są Fundacja Czyste Powietrze, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski i Fundacja Pozytywnych Idei. Partnerem strategicznym jest PKN Orlen. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Dyskusje na temat klimatu będą odbywały się także pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także marszałków województw Mazowieckiego, Łódzkiego, Śląskiego, Wielkopolskiego, Lubelskiego, Lubuskiego, Małopolskiego, Opolskiego, Świętokrzyskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Miasta Stalowej Woli i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Agnieszka Zaręba

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Adi
3 lata temu
Robie wlasnie projekt dla naszego domku (stary) - z roznych powodow nie moge miec kaloryferow. Wychodzi ~8000 zl - cena do przelkniecia nawet dla czlonkow NSDAP
Prawdziwy pol...
4 lata temu
To napiszcie ile trzeba zainwestowac zeby ogrzac dom tymi panelami to ludzie osiwieją jak się dowiedzą Jak dla mnie to jakiś żydowski przekręt