Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Tusk skasuje pieniądze dla Kościoła. To ma być jedna z pierwszych decyzji

122
Podziel się:

Lider Platformy Obywatelskiej oświadczył, że po objęciu władzy podejmie decyzję o skasowaniu pieniędzy, jakie płyną do Kościoła, bo one rujnują Kościół, a nie go budują. Dodał, że to leży w interesie i państwa, i Kościoła.

Tusk skasuje pieniądze dla Kościoła. To ma być jedna z pierwszych decyzji
Donald Tusk mówił na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami Piaseczna, że chce odciąć państwo od Kościoła (PAP, Albert Zawada)

Tusk mówił we wtorek na spotkaniu z mieszańcami Piaseczna (woj. mazowieckie), że poważnym problem jest to, co dzieje się dzisiaj z Kościołem.

Lider PO zaznaczył, że jest człowiekiem wierzącym i wychowanym w rodzinie katolickiej. - I miałem to szczęście, że szczególnie w czasach młodości, Kościół był tym miejscem, które potrafiło zbudować i schronienie, i przestrzeń dla ludzi, dla których wolność miała pierwszorzędne znaczenie, nikt nie pytał wtedy o poglądy - mówił.

Podkreślił, że jest pod ogromnym wrażeniem tego, co robił ksiądz Jan Kaczkowski. - Oglądałem ostatnio ten bardzo poruszający film o księdzu Kaczkowskim. I on zawsze mówił z pełnym przekonaniem - i płacił za to oczywiście cenę - że pieniądze rujnują Kościół, że Kościół jest od tego, żeby pomagać, a nie, żeby wyciągać kasę i żeby dzielić się władzą. I, że sojusz ołtarza i tronu jest zabójczy nie dla tronu, ale dla ołtarza - powiedział Tusk.

Tusk: "Nie mam w sobie potrzeby odwetu"

Lider PO wskazał, że nie jest dla niego aż tak ważne, że część biskupów jednoznacznie zaangażowała się politycznie i postanowiła z paru milionów katolików - takich jak on - uczynić swoich przeciwników "zupełnie bez żadnego powodu i bez żadnego sensu". - Nie mam w sobie potrzeby odwetu - dodał.

Tusk powiedział, że chciałby, aby Kościół w Polsce był znowu miejscem, "gdzie każdy może się spotkać i gdzie szanuje się człowieka, gdzie nie uprawia się polityki". Oświadczył, że pierwszymi decyzjami, jakie podejmie po objęciu władzy, będzie "skasowanie pieniędzy, jakie płyną do Kościoła", bo - jak mówił - "te pieniądze rujnują Kościół, a nie budują".

Według niego "w jakimś sensie i w interesie państwa i uczciwości, jeżeli chodzi o środki publiczne, ale też w interesie Kościoła - rozumianego jako ogół wierzących - jest to, żeby odspawać Kościół od państwa, od partii rządzącej, od władzy i od pieniędzy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(122)
Nikt
rok temu
Facet potrzebował 30 lat by pojąć oczywistą prawdę wcześniej powtarzał kościelny ślub by się przypodobać kk
KAMIL
rok temu
A co to pan Tusk robił wcześniej gdy PO była u koryta.....? Wspólnie z komunistami sprzedaliście Polskę Watykanowi ,byle tylko utrzymać się przy korycie.....
Real
rok temu
Po co pieniądze dla kościoła, przecież można dać je na LGBT+
dziecko we mg...
rok temu
Panie Premierze,instytucja KK wypracowała przez setki lat szereg"chwytów gitarowych" na trzymanie swoich wiernych w kleszczach "bania się od kołyski aż po grób" wobec powyższego wszelkie z nimi rozmowy wymagają dyplomatycznej ostrożności.Moim zdaniem stare polskie porzekadło "Bogu świeczkę diabłu ogarek" pozwoli na najbardziej bezkolizyjne rozstanie się z tą coraz bardziej nie akceptowaną firmą pośredniczającą naszą łączność ze Stwórcą.
posłu Putin -...
rok temu
PO tym razem musi wygrać wybory. To jedyna szansa by Polskę ocalić! Natomiast nigdy więcej Tuska na premiera. O tym wszyscy wyborcy powinni wiedzieć! Niechby był kimkolwiek ważnym w tym rządzie, ale nigdy premierem. A jego jego przepowiednia, że -"Tusk skasuje pieniądze dla Kościoła. To ma być jedna z pierwszych decyzji" - to jestem jak najbardziej za tym, jak z pewnością znaczna większość myślących Polaków!!! Niech on sobie kimkolwiek ważnym w nowym rządzie, ale nie premierem. Zresztą, jeśli myśli chłop logicznie, to powinien z tego zdać sobie sprawę. W przeciwnym wypadku, będzie miał spore kłopoty z tytułu przeszłości i szkód które wyrządził Polakom, które przeważą jego najszczersze chęci w nowym rządzie! Bo za pazurami niestety ma bardzo wiele złego, a wybory po pisie ktoś bezwzględnie wygrać musi! Inaczej tylko ucieczka z tego kraju grozi młodym Polakom!
...
Następna strona