Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Tusk usuwa Kurskiego z Banku Światowego. NBP oburzony

28
Podziel się:

Donald Tusk ogłosił, że Jacek Kurski stracił pracę w Banku Światowym. Ta decyzja nie spodobała się w Narodowym Banku Polskim, który wyraził swoje oburzenie.

Tusk usuwa Kurskiego z Banku Światowego. NBP oburzony
NBP, którego prezesem jest prof. Adam Glapiński, nie zgadza się z odwołaniem Jacka Kurskiego z Banku Światowego (Flickr, NBP)

Przypomnijmy, że nominacja Jacka Kurskiego do Banku Światowego była niespodziewana. Prezes NBP wyznaczył go jako przedstawiciela szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Radzie Dyrektorów Banku Światowego pod koniec 2022 r. Nastąpiło to niedługo po tym, gdy Kurski rozstał się z Telewizją Polską.

We wtorek 19 grudnia, w dniu pierwszego posiedzenia rządu, premier Donald Tusk zapowiedział, że jednym z elementów agendy "długiego dnia" będzie odwołanie Jacka Kurskiego z Banku Światowego.

NBP odpowiada Tuskowi

"Departament Prawny NBP informuje, że reprezentacja interesów Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych w tym Banku Światowym i EBOiR jest wyłączną kompetencją Prezesa NBP" - czytamy we wpisie opublikowanym przez NBP na portalu społecznościowym X.

NBP powołał się tutaj na Ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Narodowym Banku Polskim – art. 11 ust. 3.

"Prezes NBP reprezentuje interesy Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych oraz, o ile Rada Ministrów nie postanowi inaczej, w międzynarodowych instytucjach finansowych" - napisano w serwisie X.

NBP dodał, że "Rada Ministrów ma jedynie kompetencje do ewentualnego wskazania reprezentanta RP w międzynarodowych instytucjach mających status instytucji finansowych. Wraz z uchwaleniem Ustawy o NBP uchwała Rady Ministrów z 1986 r., która regulowała wskazywanie nominatów do Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, straciła rację bytu w zakresie przedmiotowym. Uchwały Rady Ministrów oraz zarządzenia Prezesa Rady Ministrów nie są źródłami powszechnie obowiązującego prawa. Mają one charakter wewnętrzny i obowiązują tylko jednostki organizacyjnie podległe organowi wydającemu taki akt (art.93 ust.1 Konstytucji). Tym samym nie mogą odnosić się do NBP".

Bank Światowy. Kto następcą Kurskiego?

Jak ogłosił Donald Tusk, tymczasowo Jacka Kurskiego zastąpi minister finansów Andrzej Domański, który formalnie reprezentuje Polskę w tej organizacji. W późniejszym czasie wyznaczony zostanie zastępca.

- Na pewno nie będzie to nazwisko "kurskopodobne" - powiedział Domański.

- Tak, decyzja zapadła dwie godziny temu. Ta sprawa nie wymaga żadnego uzasadnienia - zaznaczył Donald Tusk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Miki Fiki
7 miesięcy temu
Cieszę się, że Pan Premier robi generalne porządki. Cwaniactwo i ciemnota muszą zniknąć! Polacy zasługują na prawdę i szacunek. Pogodnych świąt!
Gadman
7 miesięcy temu
Czy "Wy" naprawdę uważacie, że Kurski i Glapiński to odpowiedni ludzie na swoich stanowiskach? Ale tak obiektywnie, po chwili namysłu.
Tak jest właś...
7 miesięcy temu
I to jest właśnie łamanie praworządności i Konstytucji RP. Brawo wyborcy jak łatwo daliście się głupic.
Anatolek
7 miesięcy temu
Historia się powtarza poraz drugi Tusk zostaje premierem. Zobaczcie że zostawi Polskę i będzie w Brukseli przeszkadzał Polsce
Okko
7 miesięcy temu
Tusk jak Pawlak (ten porządny Pawlak) sprawiedliwość sprawiedliwością ale racja musi być po naszej stronie.
...
Następna strona