Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

TVP nie chciała wyemitować spotu Okręgowej Izby Lekarskiej. Bodnar pisze do Kurskiego

229
Podziel się:

Telewizja Polska odmówiła emisji spotu "Polska to Chory Kraj". Miał być "niezgodny z inią programową". Rzecznik Praw Obywatelskich pisze w tej sprawie list do Jacka Kurskiego.

TVP nie chciała wyemitować spotu Okręgowej Izby Lekarskiej.
TVP nie chciała wyemitować spotu Okręgowej Izby Lekarskiej. (iStock.com)

"Odwołanie się do niezgodności spotu z bliżej niezidentyfikowaną linią programową nosi cechy arbitralności i wymaga dalszego uszczegółowienia. Decyzję tę, podjętą w stosunku do istotnej akcji społecznej, należy bowiem uznać za ograniczenie wolności słowa i rozpowszechniania informacji przysługującej obywatelom na podstawie art. 54 Konstytucji RP.

Działania podjęte przez TVP SA mogą także prowadzić do ograniczania praw do uzyskiwania rzetelnych informacji" - czytamy w liście Rzecznika Praw Obywatelskich do prezesa TVP.

Sprawa dotyczy spotu "Polska to Chory Kraj", który powstał w ramach kampanii społecznej "Narodowy Kryzys Zdrowia". Spot zrealizowano na zamówienie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Spot trwa 45 sekund. Dwóch mężczyzn w garniturach gra w szachy, podczas gdy stojący za nimi pracownicy służby zdrowia, ubrani w fartuchy i maski chirurgiczne, upadają.

Zobacz także: Oglądaj też: Abonament zostaje. Premier dementuje zapewnienia swojego ministra

"Polska to chory kraj. Walcząc o władzę, politycy nie chcą skutecznie zająć się reformą ochrony zdrowia. Zmuśmy ich do ponadpartyjnego zakończenia Narodowego Kryzysu Zdrowia" - mówi lektor pod koniec spotu.

„Spot nie wpisuje się w charakter treści emitowanych w programach telewizji publicznej i jest niezgodny z linią programową TVP S.A., co w świetle Zasad Sprzedaży może być podstawą do odmowy emisji reklamy” - czytamy w uzasadnieniu odmowy emisji, przesłanym do Okręgowej Izby Lekarskiej.

Jak dowiedział się portal wirtualnemedia.pl, spot nie był przeznaczony na antenę przypadającą organizacjom pozarządowym. Okręgowa Izba Lekarska chciała za niego zapłacić.

Mimo to, spotu nie wyemitowano, tłumacząc się "zbyt kontrowersyjnym hasłem" i "brakiem czasu reklamowego".

"Linia programowa nie może być niezgodna z realizacją misji powierzonej mediom publicznym. Wewnętrzne regulacje nie mogą również negatywnie wpływać na wykonywanie ustawowo powierzonych TVP zadań. Dlatego zdaniem rzecznika linia programowa powinna zostać zdefiniowana w odpowiedniej regulacji wewnętrznej. W przeciwnym razie odmowa zamieszczenia reklamy stanowić może nieuzasadnioną odmowę wykonania usługi. Aktualne pojęcie linii programowej nie zostało zdefiniowane w statucie Telewizji Polskiej SA, w Regulaminie Rady Programowej TVP SA ani w regulaminie organizacyjnym TVP SA" - napisał w liście do Jacka Kurskiego Adam Bodnar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(229)
polak
5 lata temu
i slusznie glupot sie nie publikuje i nie wprowadza sie paniki wsrod polakow
Gryzlak
5 lata temu
spot jest niezgodny z linią programową pisu Rządący każą szpitalom malować trawę i robić happeningi Jak to wspaniale w służbie zdrowia A wystarczy pójść do przychodni albo do szpitala i zobaczyć tą wspaniałą służbę zdrowia
KOD
5 lata temu
Przeciez Nikt TVP Nieoglonda to Poco Bilbol niech dadza do TVN
obrazony
5 lata temu
ta izba powinna odpowiadac karnie za zniewazenie narodu polskiego....
Sk
5 lata temu
TVP NIE DA SIĘ OGLĄDAĆ. WSZYSKIE INFORMACJE SĄ ZAKŁAMANE.
...
Następna strona