Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Tylko cena może odstraszyć. Zbadali, jak zniechęcić młodych do palenia

22
Podziel się:

Jeśli cena papierosów by wzrosła, mniej młodych by po nie sięgało - wynika z najnowszej analizy. Pozytywne efekty przynosi też zakaz reklamowania wyrobów tytoniowych i zdjęcia pokazujące skutki palenia, umieszczane na opakowaniach.

Tylko cena może odstraszyć. Zbadali, jak zniechęcić młodych do palenia
Tylko cena może odstraszyć. Zbadali, jak zniechęcić młodych do palenia (Adobe Stock, Nopphon)

O badaniu na zlecenie Norweskiego Towarzystwa Walki z Rakiem, w ramach partnerstwa z naszym Ministerstwem Zdrowia pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Badacze sprawdzali, co mogłoby przyczynić się do zablokowania inicjacji tytoniowej, analizując dane ankietowe od polskich uczniów w wieku 11–18 lat w Polsce. Wniosek: cena.

Przy średniej cenie 11 zł 14 gr za paczkę, oszacowane współczynniki ryzyka wskazują, że wzrost ceny o 10 proc. zmniejszyłby ryzyko rozpoczęcia palenia średnio od 10 proc. do niemal 16 proc. Podobne wyniki uzyskano w badaniach międzynarodowych, m.in. w USA, Wietnamie czy Nigerii.

Analizowano także, jak zakaz reklamy wprowadzony w 1999 r. przełożył się na zachowania potencjalnych palaczy oraz jaki wpływ na to miały wprowadzone cztery lata temu obrazkowe ostrzeżenia. W obu przypadkach przełożyło się to na zmniejszenie odsetka młodych palaczy.

O wiele mniejszy wpływ w Polsce miało ograniczenie liczby miejsc, w których można palić. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że chociaż przepisy antynikotynowe obejmowały biura, bary i restauracje, to miało to niewielki wpływ na młodzież – bowiem są to miejsca, w których ludzie poniżej 18. roku życia rzadko przebywają.

Zobacz także: Droższe "małpki". Polacy przerzucą się na piwo? "Potwierdzimy to za rok"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
wilqu
3 lata temu
jak takie badania są prowadzone, to zapewne akcyza niedługo idzie w górę na wyroby tytoniowe, takie artykuły przygotowują nas (oswajają) o możliwości podwyżki, a gdy ona nastąpi, nasza świadomość nie zareaguje impulsywnie, bo już ta informacja jest w podświadomości. Sprytna manipulacja. Najlepiej nie czytać takich głupot, co chcą to i tak zrobią.
Demon
3 lata temu
Średnia cena paczki to 15 zł nie 11zł. Jestem palaczem ale nie palę w miejscach publicznych bo i po co mam kogoś truć. Ale to co robi rząd i UE to już przegięcie. Padają firmy tytoniowe bo produkcja jest nieopłacalna - ale przemyt jak najbardziej. Rząd zamiast obniżyć akcyzę do minimum tak aby cena paczki wynosiła 6-8 zł dowala non stop wyższe akcyzy i inne podatki. Zmienić ustawę tak aby wyroby tytoniowe oraz alkoholowe były sprzedawane dopiero osobom po 21 roku życia, surowe kary dla sprzedawców sprzedającym alkohol i papierosy osobom poniżej 21 roku życia. Przemyt będzie nieopłacalny i sam zginie - ale nie rząd woli wydawać na walkę z przemytem i nielegalnym handlem setki miliardów rocznie a są to wyrzucone pieniądze w błoto. Ludzie tracą pracę bo likwidowane są zakłady przetwórstwa tytoniowego - są regiony w Polsce gdzie uprawa tytoniu to 90% upraw.
Rzuciłem 15 l...
3 lata temu
Gdyby sprzedawać fajki tak że trzeba sobie kupić jednorazowo z góry na cały rok i innej opcji nie ma, to wszyscy by rzucili od ręki. Niestety to nie do zrobienia bo zaraz by się przemyt uruchomił.
szkolny inten...
3 lata temu
Polskie ministerstwo zdrowia jest jakieś 5 lat za murzynami. Młodzi w większości używają papierosów elektronicznych. W szkołach branżowych pala prawie wszyscy bez wyjątku na płeć. Myślicie że kupują liquid obciążony akcyzą - nie oni sami go produkują z dostępnych komponentów omijając akcyzę. Niejednokrotnie produkują to ze swoimi rodzicami. ( jak im zabieram papierosy i liquid to przychodzą rodzice oddaję i to a na następny dzień już palą ale nie na terenie szkoły - "bo starym nie chce sie łazić do szkoły i pieklić z cieciem czy głąbem nauczycielem)
vcx
3 lata temu
o stac mlode pokolenie na papierosy ,jedzenie,pracowalam jako kasjerka maja z czego cudowac,zakupy po 700zl.papierosy balantajsy maja z czego nie potzrebuja starych ludzi z emerytura glodowa,umieja sobie poradzic,z dobrymi samochodami,jaka stara stoi w kolejce macha glowa,j,na zakupy mlodych emerytka,tak mloda matce dolozy,emerytce do zakupow,jak jej zabraknie i zakupy kupi,niech sie nie martwia
...
Następna strona