Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Koronawirus. Co trzeci cudzoziemiec pracujący w Polsce chciałby się u nas zaszczepić

11
Podziel się:

36 proc. cudzoziemców pracujących w Polsce chciałoby się zaszczepić w naszym kraju przeciwko COVID-19. Natomiast 31,1 proc. nie wyraża na to zgody – wynika z badania socjologicznego "Pracownik zagraniczny w dobie pandemii".

Koronawirus. Co trzeci cudzoziemiec pracujący w Polsce chciałby się u nas zaszczepić
Warszawa, 14.05.2021. Koronawirus w Polsce. Punkt szczepień w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji na Targówku w Warszawie, 14 bm. Dziś w Warszawie otwarte zostały cztery punkty szczepień powszechnych. Największy z nich znajduje się na Stadionie Legii. (amb) PAP/Leszek Szymański (PAP, PAP/Leszek Szymański)

Z przeprowadzonego w kwietniu i maju 2021 przez agencję EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego badania wynika, że 36,1 proc. pracowników zagranicznych jest gotowych zaszczepić się przeciwko koronawirusowi w Polsce, gdyby istniała taka możliwość.

Prawie drugie tyle, bo 31,1 proc. nie wyraża gotowości do zaszczepienia się w naszym kraju. Prawie tyle samo (32 proc.) jest jeszcze niezdecydowanych w kwestii szczepienia się.

To, co może niepokoić najbardziej, to to, że tylko 0,8 proc. badanych przyznało, że jest już po szczepieniu lub w jego trakcie.

Zobacz także: Dr Paweł Grzesiowski o trudnościach z wyjazdem za granicę z powodu COVID-19. "Jest na to sposób"

W wywiadzie udzielonym portalowi prawo.pl Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group mówi, że liczba pracowników zagranicznych chętnych, by zaszczepić się w Polsce będzie rosła.

- Wynika to z faktu, że część migrantów zaszczepi się w naszym kraju indywidualnie, a z drugiej strony istotna jest również świadomość, że w Polsce będą mogli zaszczepić się szybciej niż w swoim kraju-podkreśla Wierzchowski.

Zgodnie z informacjami płynącymi z resortu zdrowia, obcokrajowcy posiadający legalny pobyt na terenie Polski mogą bezpłatnie skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Zgonie z danymi Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, na 1 stycznia 2021 r. ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada obecnie prawie 460 tys. cudzoziemców.

W ubiegłym roku liczba ta wzrosła o nieco ponad 34 tys. osób.

Sytuacja epidemiologiczna i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu zachęcały obcokrajowców do przedłużania pobytu w kraju. Dotyczyło to zwłaszcza obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy wcześniej w większym stopniu korzystali z możliwości migracji tymczasowych.

Z 457 tys. cudzoziemców, którzy 1 stycznia 2021 r. posiadali ważne dokumenty pobytowe, największe grupy stanowili obywatele: Ukrainy – 244,2 tys. osób, Białorusi – 28,8 tys., Niemiec – 20,5 tys., Rosji – 12,7 tys., Wietnamu – 10,9 tys., Indii – 9,9 tys., Włoch – 8,5 tys., Gruzji – 7,9 tys., Chin – 7,1 tys. oraz Wielkiej Brytanii – 6,6 tys.

Trzecia edycja badania "Pracownik zagraniczny w dobie pandemii" została przeprowadzona na próbie 620 osób zatrudnionych w Polsce. Byli to głównie pracownicy z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Gruzji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Slozak
3 lata temu
Niemcy Jaki pracodawcy Ale nie pracownicy kto pracuje u niewolnikow
Maro
3 lata temu
Cudzoziemców ? Czytaj Ukraińców ! Wystarczy, że dopłacamy 300 % do ich ukraińskich emerytur za 1 m-c pracy w Polsce i pracujemy na ich 500+ oraz inne plusy, z których korzystają polskie rodziny w Polsce. Co mamy w zamian ? Mamy ich bohaterów narodowych, którzy wymordowali setki tysięcy polskich kobiet i dzieci tylko dlatego, że byli Polakami. Rzygać się chce !
Hetman Polny
3 lata temu
Ogólnie 1/3 ludzi nadaje się do EKSPERYMENTÓW MEDYCZNYCH W TYM SZCZEPIENIA BIAŁKA S Z SZYMPANSA
O co chodzi
3 lata temu
U nas zaczepić czy zaszczepić?
ccc
3 lata temu
Chyba jednak szczepienia powinny być obowiązkowe. Dzięki obowiązkowym szczepieniom przestaliście praktycznie chorować na powszechne w XX w polio, gruźlicę, ospę, odrę i wiele inych.