Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Ukraina mogłaby otworzyć ważny port. Ale boi się zagrywki Putina

Podziel się:

Dmytro Kuleba, szef dyplomacji Ukrainy, stwierdził w piątek, że jedną z przeszkód w eksporcie ukraińskich zbiorów przez port w Odessie jest możliwość wykorzystania tego korytarza przez Rosję do ataku na miasto.

Ukraina mogłaby otworzyć ważny port. Ale boi się zagrywki Putina
Wladimir Putin (Getty Images)

"Ukraina jest gotowa stworzyć warunki konieczne do wznowienia eksportu z portu w Odessie. Pytanie brzmi, jak zapewnić, aby Rosja nie wykorzystała tego szlaku handlowego do ataku na Odessę. Obecnie nie ma gwarancji ze strony Rosji" – stwierdził Dmytro Kuleba.

Minister dodał, że Ukraina nadal szuka rozwiązań wspólnie z ONZ i partnerami.

Zobacz także: Recepta na klęskę głodu. Nie groźna mu susza i zmiany klimatu

Odblokowanie drogi morskiej z Ukrainy

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża i ropy naftowej, które eksportuje głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom tych produktów i niedoborom żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

Ukraina i jej partnerzy dyskutują o możliwości powołania międzynarodowej misji odblokowania ukraińskiego eksportu morskiego i w pierwszej kolejności żądają od Rosji wycofania swoich sił rozlokowanych na wodach morskich wokół Ukrainy i zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa żeglugi, informuje portal Ukraińska Prawda.

Rosja ze swojej strony deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże "jeśli Ukraina oczyści porty" i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już powiedziały, że nie będą rozważać takich ustępstw.

W niedawnej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował głosowanie w ONZ w sprawie zniesienia rosyjskiej blokady Odessy.

Ze swojej strony samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział sekretarzowi generalnemu ONZ, że jest gotów zapewnić "korytarz zbożowy" przez Białoruś do portów bałtyckich, jeśli te porty zniosą sankcje i pozwolą na załadunek białoruskich towarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP