Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Ukraina przedstawiła swoją propozycję ws. eksportu zboża. "Jest niewystarczająca"

Podziel się:

Ukraina przedstawiła w Brukseli propozycję dotyczącą wwozu swojego zboża do krajów UE, która zakłada system pozwoleń na eksport. Państwa UE graniczące z Ukrainą uznały, że jest niewystarczająca - poinformowało źródło PAP.

Ukraina przedstawiła swoją propozycję ws. eksportu zboża. "Jest niewystarczająca"
Propozycja Ukrainy zakłada system pozwoleń na eksport (GETTY, Global Images Ukraine)

Na spotkaniu w Brukseli Polska skrytykowała nową propozycję Ukrainy dotyczącą zboża, która zakłada system pozwoleń na eksport. Zdaniem Polski propozycja Kijowa nie rozwiązuje kwestii napływu i kontroli ukraińskiego zboża.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ważna decyzja Brukseli. PiS zaspał? Minister kluczy. "Są przecieki"

Propozycja Ukrainy w sprawie zboża

Jak dowiedziała się PAP, zgodnie z propozycją Kijowa ministerstwo gospodarki Ukrainy miałoby samo podejmować decyzje w sprawie pozwoleń na eksport zboża do UE, w tym krajów graniczących z Ukrainą, nawet w sytuacji, gdy kraje UE byłyby przeciwne takiemu pozwoleniu.

Pozwolenia na eksport zboża byłyby konsultowane z państwami UE i Komisją Europejską, ale niezależnie od wyników konsultacji ostateczna decyzja miałaby należeć do Kijowa.

Z informacji PAP wynika, że na spotkaniu w Brukseli ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś skrytykował nową propozycję Ukrainy, która zdaniem Polski nie rozwiązuje kwestii kontroli i ograniczenia napływu ukraińskiego zboża.

Polska działa na własną rękę w sprawie ukraińskiego zboża

Przypomnijmy, że Komisja Europejska w piątek, 15 września, zdecydowała, że nie przedłuży embarga na import ukraińskiego zboża. Tym samym zakaz stracił moc w piątek (15 września) o północy.

Chwilę po ogłoszeniu decyzji przez Brukselę głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który w ramach kampanii wyborczej przemawiał w Ełku.

- Wolałbym, żeby oni normalnie przedłużyli ten zakaz wwozu. Dlatego przedłużymy ten zakaz mimo braku zgody Komisji Europejskiej. Tu i teraz mówię wszystkim rolnikom w całej Polsce: przedłużymy zakaz wwozu ukraińskiego zboża. Zrobimy to sami, od dzisiaj, od północy - stwierdził szef polskiego rządu. Krok Komisji Europejskiej nazwał "złą decyzją dla polskiego rolnika"

Więcej informacji podamy za chwilę

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne