Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ukraina wstrzymała import wołowiny z Polski. Warszawa prosi o zniesienie zakazu

81
Podziel się:

Po wykryciu przypadku "choroby szalonych krów" w województwie dolnośląskim, Ukraina wstrzymała import polskiego bydła. Główny Lekarza Weterynarii zapowiedział w środę, że o poprosi Kijów zniesienie restrykcji.

Przed Ukrainą zakaz importu bydła z Polski z powodu BSE wprowadził Kazachstan.
Przed Ukrainą zakaz importu bydła z Polski z powodu BSE wprowadził Kazachstan. (123RF)

W poniedziałek polska ambasada w Kijowie przekazała do Głównego Inspektoratu Weterynarii decyzję władz Ukrainy z 15 lutego o wprowadzeniu ograniczeń importowych dla Polski. To efekt wykrycia "atypowego" przypadku BSE w województwie dolnośląskim.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował w środę, że zwróci się do strony ukraińskiej z wnioskiem o zniesienie restrykcji importowych.

Zobacz także: Wideo: czy powinniśmy bać się mięsa w kebabach?

Jak wyjaśniono "wystąpienie atypowego przypadku gąbczastej encefalopatii bydła nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby".

"Wystąpienie atypowej formy BSE nie niesie ze sobą ryzyka przeniesienia choroby. Zgodnie z Art. 11.4.1. Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wystąpienie atypowej formy BSE nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby, gdyż traktowana jest jako występująca bardzo rzadko we wszystkich populacjach bydła. Z tego względu wystąpienie BSE w formie atypowej nie powinno powodować wprowadzenia restrykcji handlowych" - wyjaśnia GIW.

Przypadek zachorowania na BSE został potwierdzony 31 stycznia w Mirsku na Dolnym Śląsku. Poprzedni został odnotowany aż sześć lat temu, w marcu 2013 roku.

Gąbczasta encefalopatia bydła, zwana potocznie chorobą szalonych krów, jest powodowana przez białkowe cząsteczki zakaźne - priony. W przypadku zarażenia człowieka, który zje mięso zarażonej krowy, priony mogą wywołać śmiertelną chorobę Creutzfeldta-Jakoba.

W latach 90-tych epidemia BSE doprowadziła do masowego wybijania stad zarażonych krów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(81)
John
4 lata temu
Przeciez w Polsce nie ma farm krow miesnych,Jak w USA,Argentynie czy Brazylii.Z jakich krow jest to mieso?
malkontent
4 lata temu
Polska prosi Ukrainę. Żenada
Minj
4 lata temu
Zamalo ich Polski rządzą trudnią. Trzeba im dawać pracę i mieszkania. To taki dobry naród i zawsze nam pomoże. Panosza się w Polsce jakby byli u siebie. WYPAD!!!
Za mało ich r...
4 lata temu
Michael
Max
4 lata temu
Wstrzymac nabor ukrainskich studentow a reszte wydalic z naszych uczelni natychmiast!! A granice zamknac!
...
Następna strona