Notowania

afera mięsna
27.02.2019 15:57

Ukraina wstrzymała import wołowiny z Polski. Warszawa prosi o zniesienie zakazu

Po wykryciu przypadku "choroby szalonych krów" w województwie dolnośląskim, Ukraina wstrzymała import polskiego bydła. Główny Lekarza Weterynarii zapowiedział w środę, że o poprosi Kijów zniesienie restrykcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Przed Ukrainą zakaz importu bydła z Polski z powodu BSE wprowadził Kazachstan.

W poniedziałek polska ambasada w Kijowie przekazała do Głównego Inspektoratu Weterynarii decyzję władz Ukrainy z 15 lutego o wprowadzeniu ograniczeń importowych dla Polski. To efekt wykrycia "atypowego" przypadku BSE w województwie dolnośląskim.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował w środę, że zwróci się do strony ukraińskiej z wnioskiem o zniesienie restrykcji importowych.

Wideo: czy powinniśmy bać się mięsa w kebabach?

Jak wyjaśniono "wystąpienie atypowego przypadku gąbczastej encefalopatii bydła nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby".

"Wystąpienie atypowej formy BSE nie niesie ze sobą ryzyka przeniesienia choroby. Zgodnie z Art. 11.4.1. Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wystąpienie atypowej formy BSE nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby, gdyż traktowana jest jako występująca bardzo rzadko we wszystkich populacjach bydła. Z tego względu wystąpienie BSE w formie atypowej nie powinno powodować wprowadzenia restrykcji handlowych" - wyjaśnia GIW.

Przypadek zachorowania na BSE został potwierdzony 31 stycznia w Mirsku na Dolnym Śląsku. Poprzedni został odnotowany aż sześć lat temu, w marcu 2013 roku.

Gąbczasta encefalopatia bydła, zwana potocznie chorobą szalonych krów, jest powodowana przez białkowe cząsteczki zakaźne - priony. W przypadku zarażenia człowieka, który zje mięso zarażonej krowy, priony mogą wywołać śmiertelną chorobę Creutzfeldta-Jakoba.

W latach 90-tych epidemia BSE doprowadziła do masowego wybijania stad zarażonych krów.

Problem nielegalnego uboju bydła przedstawiony przez TVN oznacza spore straty dla całej branży
Mięso z chorych krów będzie słono kosztować. Branża może stracić nawet 600 mln zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera mięsna, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2019

RomerJakoś odbioru gazu za darmo z Polski nie wstrzymują banderowcy

28-02-2019

Babcia jagaTak wiecej tu ich nabrac,,swoich gnebic,a im dawac bezzwrotne porzyczki, a one obchodza dzien swojego bandyty ,i smieja nam w twarz, od kad ukraina … Czytaj całość

27-02-2019

polakdać im znowu bezzwrotna pożyczkę tylko parę razy więcej

Rozwiń komentarze (81)