Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Ukraina wyeksportuje wkrótce całe zboże. "Cena na świecie nieco wzrośnie"

Podziel się:

Do końca maja Ukraina wyeksportuje całe pozostałe zboże ze zbiorów w 2023 roku, co doprowadzi do nieznacznego wzrostu jego cen zarówno na rynku krajowym, jak i światowym - powiedział prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Zbożowego Mykola Gorbaczow na konferencji Black Sea Grain w Kijowie.

Ukraina wyeksportuje wkrótce całe zboże. "Cena na świecie nieco wzrośnie"
Gorbaczow wyraził również nadzieję na poprawę logistyki (Getty Images, 2024 Anadolu)

- Pod koniec sezonu zobaczymy, że cena nieco wzrośnie, ponieważ Ukraina będzie w stanie wyeksportować prawie wszystkie swoje pozostałości do końca maja. Czerwiec minie prawie bez eksportowania zboża. Cena na świecie nieco wzrośnie. W Europie plony będą niższe. Ceny będą nieco lepsze dla naszych producentów rolnych - powiedział Gorbaczow.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja stawia wszystko na jedną kartę. "Polska musi zrobić trzy rzeczy"

Gorbaczow wskazał na sojusz Francji i Polski

Gorbaczow wyraził również nadzieję na poprawę logistyki, w szczególności pracy portów Odessy. Pozwoli to ukraińskim rolnikom w 2025 r. skupić się nie tylko na dochodowych uprawach, które nie są dla nich opłacalne w bieżącym sezonie, ale także na zwiększeniu produkcji we wszystkich sektorach kompleksu rolno-przemysłowego.

Wśród trudności, jakie napotkają firmy eksportowe w sezonie 2024, prezes wymienił przewidywany sojusz Francji i Polski, które będą sprzeciwiać się dostępowi ukraińskiego zboża do rynku europejskiego. Jego zdaniem te dwa państwa będą lobbować na rzecz wprowadzenia ograniczeń legislacyjnych i sanitarnych, które będą przeszkadzać ukraińskiemu biznesowi.

Jednocześnie Gorbaczow wyraził przekonanie, że zachęci to ukraiński biznes rolny do poszukiwania nowych rynków zbytu.

To logiczne, że je znajdziemy. Niezależnie od tego, czy będzie to Afryka, czy dodatkowe dostawy do Azji, i tak sprzedamy całe zboże. Gdzieś znów pojawi się konkurencja, gdzieś będziemy musieli z czegoś zrezygnować lub coś uzupełnić. (...) W przyszłym roku będziemy jeszcze silniejsi, ponieważ tego potrzebujemy - podsumował Gorbaczow.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP