Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Ukraińcy złożyli skargę przeciw Gazpromowi. "To jest główna przyczyna kryzysu i rekordowego wzrostu cen"

56
Podziel się:

Ukraiński koncern paliwowy Naftohaz poinformował o skardze, którą złożył do Unii Europejskiej w sprawie Gazpromu. Zdaniem Ukraińców Rosjanie świadomie ograniczają przesył gazu w celu m.in. wymuszenia szybszego uzyskania wszystkich zgód formalnych do startu przesyłu gazu przez Nord Stream 2.

Ukraińcy złożyli skargę przeciw Gazpromowi. "To jest główna przyczyna kryzysu i rekordowego wzrostu cen"
Zdaniem Ukraińców Gazprom chce wymusić szybszy start Nord Stream 2 (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Sergey)

Ukraińcy zaskarżyli Gazprom. Koncern paliwowy Naftohaz poinformował o skardze, którą złożył w Komisji Europejskiej. Zdaniem ukraińskiego koncernu paliwowego Gazprom nadużywa swojej dominującej pozycji na europejskim rynku gazu. Ukraińcy zwrócili się do unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji "o podjęcie pilnych działań w celu unormowania sytuacji".

Szef Nafohazu ostro o działaniach Gazpromu

Szef Nafohazu Jurij Witrenko jest zdania, że Gazprom zmniejszył sprzedaż gazu na europejskim rynku mimo rosnącego popytu na ten surowiec. Zdaniem szefa ukraińskiego koncernu Gazprom ogranicza też innym firmom możliwości dostarczenia dodatkowych objętości gazu do Europy i konkurowania z Gazpromem.

- Właśnie to jest główną przyczyną kryzysu i rekordowego wzrostu cen w Europie. Działania Gazpromu są antykonkurencyjne i spowodowały poważne negatywne skutki dla wszystkich europejskich konsumentów – powiedział Witrenko.
Zobacz także: Na co Polacy wydają mniej? Pandemia powoduje zaciskanie pasa

Nafohaz wylicza działania Gazpromu, które uznaje za nadużycia. Zwraca uwagę m.in., że Gazprom odmówił odpowiedniego zapełnienia gazem magazynów w UE, wstrzymał też sprzedaż gazu przez platformę elektroniczną.

Rosja wymusza szybszy strat Nord Stream 2?

Ukraińska firma uważa, że mimo wystarczających objętości gazu i możliwości wykorzystania wolnych mocy tranzytowych przez ukraiński system przesyłu gazu Gazprom odmówił zwiększenia dostaw do UE.

Rosyjski gigant paliwowy ma też kontynuować blokadę eksportu gazu z Rosji przez prywatne firmy i blokuje tranzyt z krajów Azji Środkowej do Europy.

Zdaniem Naftohazu celem takich działań jest m.in. stworzenie sztucznego deficytu gazu i nacisk na UE, by jak najszybciej doprowadzić do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(56)
Stiepan
2 lata temu
Bezczelność Ukrainy nie ma granic ! Chyba też złożę skargę na firmę Mercedesa, że nie chce mi sprzedać Maybacha za za 10 tys. euro !
Witali
2 lata temu
a co wy na to....przez dążenie wielu europejskich polityków do zastąpienia rosyjskiego gazu głównie amerykańskim skroplonym gazem ziemnym doprowadziło do braku gazu w Europie. Powód: w Azji ceny gazu są jeszcze wyższe niż w Europie, wiec planowane amerykańskie tankowce jadą do Azji zamiast do Europy....ciekawe ? hmmmm
psycholog
2 lata temu
To dziwne i nieprawdopodobne, aby kupujący dyktował cenę sprzedającemu a nie na odwrót. Parodia !!!!!!
mos
2 lata temu
Ukraina to 17 wiek
Komisarz
2 lata temu
Ukraina nie nalezy do Unii , nie nalezy tez Rosja ale skarga zostala zlozona do Komisji Europejskiej- albo ja jestem e bniety albo swiat zwariowal
...
Następna strona