Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostatni samolot wylądował. Koniec Air Berlin

4
Podziel się:

Drugie pod względem wielkości niemieckie linie lotnicze ostatecznie zakończyły w piątek działalność. Samolot istniejącego od 38 lat przewoźnika kwadrans przed północą po raz ostatni wylądował na lotnisku Tegel w Berlinie. Na pokładzie maszyny, która wystartowała z Monachium, znajdował się długoletni szef linii, Joachim Hunold.

Od 1979 roku linie Air Berlin przewiozły ponad pół miliarda pasażerów
Od 1979 roku linie Air Berlin przewiozły ponad pół miliarda pasażerów (AFP/Eastnews)
bFdFnlaZ

Ze względu na zadłużenie w połowie sierpnia linie ogłosiły upadłość, o czym pisaliśmy w money.pl. Czasowe kontynuowanie działalności było możliwe dzięki poręczonemu przez rząd Niemiec kredytowi w wysokości 150 mln euro.

Od soboty oferta lotów będzie uboższa o 250 połączeń dziennie. Od początku działalności w 1979 roku linie Air Berlin przewiozły ponad pół miliarda pasażerów.

Znaczną część Air Berlin, w tym spółki-córki Niki i LGW, przejęła Lufthansa. Podpisany przez nią kontrakt opiewa na 210 mln euro. Lufthansa zamierza przejąć 81 ze 140 samolotów oraz trzy z ośmiu tysięcy pracowników linii Air Berlin.

bFdFnlbb

Warunkiem jest zgoda urzędu antymonopolowego.

Zobacz także: Zobacz też: Poniatowski zamiast Tupolewa. MON zakupił nowe samoloty dla VIP-ów

Zainteresowane kupnem części niemieckiego przewoźnika są także brytyjski EasyJet oraz Condor.

bFdFnlbh

Linie Air Berlin, drugie co do wielkości w Niemczech, ogłosiły upadłość, kiedy ich udziałowiec - linie Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wstrzymał finansowanie po latach strat.

Air Berlin od kilku lat odnotowuje straty. W 2016 roku wyniosły one 780 mln euro. Łączne zadłużenie linii to blisko 1,2 mld euro. Kryzys pogłębił się po wprowadzeniu w marcu letniego rozkładu lotów.

bFdFnlbC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
No proszę
4 lata temu
.."czasowe kontynuowanie działalności było możliwe dzięki poręczonemu przez rząd Niemiec kredytowi w wysokości 150 mln euro".Polski rząd natomiast nie mógł dotować stoczni bo wg Niemiec było to sprzeczne z przepisami UE....!!!!
Pełowiec
4 lata temu
..a nasi towarzysze niemieccy mięli przejąć ten wstrętny LOT.
Nick
4 lata temu
I bardzo dobrze..!!!
bFdFnlbD
Thomas Fuchs
4 lata temu
KON STY TU CJA !!!!! DEMOKRACJA !!!!! KON STY TU CJA !!!!!! Przepraszamy nasza złota Makrelo,zrobimy wszystko żeby obecny rząd 'tegokraju' upadł!!! Tak nam dopomusz Brukselo!