Notowania

grecja
26.06.2015 09:09

Bankructwo Grecji. Unijni przywódcy nie chcą kolejnego szczytu ratunkowego

- Sobotnie spotkanie eurogrupy w sprawie odblokowania pomocy finansowej dla Grecji będzie decydujące - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Porozumienia z Grecją nie ma, ale też unijni przywódcy nie widzą potrzeby zwoływania kolejnego nadzwyczajnego szczytu. Kompromis mają osiągnąć ministrowie finansów

- Sobotnie spotkanie eurogrupy w sprawie odblokowania pomocy finansowej dla Grecji będzie decydujące - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej w nocy z czwartku na piątek, po pierwszym dniu obrad szczytu UE w Brukseli.

W czwartek po południu obradujący w Brukseli państw UE wysłuchali relacji szefa eurogrupy Jeroena Dijsselbloema po zakończonym fiaskiem wcześniejszym spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro w sprawie Grecji.

- Byliśmy zgodni, że trzy instytucje (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy), eurogrupa i Grecja muszą dalej pracować.

Spotkanie eurogrupy w sobotę ma decydujące znaczenie, bo czas nagli. Wszyscy uczestnicy Rady Europejskiej uznali, że trzeba zrobić wszystko, by znaleźć rozwiązanie w sobotę - powiedziała Merkel.

Według niej na obecnym etapie nie jest możliwe przekazanie Grecji dalszego wsparcia ponad to, co jest przewidziane w aktualnym, drugim programie pomocowym dla tego kraju.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/250/357882.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/lepiej-dla-grecji-aby-zbankrutowala-grexit,191,0,1836223.html) *Lepiej dla Grecji, aby zbankrutowała. Dla Unii też * - Opuszczenie strefy euro to najlepsze wyjście - twierdzi prof. Stanisław Gomułka.
Program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca a bez ostatniej raty w wys. 7,2 mld euro, kraj ten nie będzie w stanie uregulować spłaty zadłużenia wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Warunkiem odblokowania środków jest porozumienie z instytucjami, reprezentującymi pożyczkodawców w sprawie reform, jakie przeprowadzić ma Grecja.

Wspólna oferta dotycząca koniecznych reform, którą uzgodniły te instytucje, nie została przyjęta przez Grecję. Negocjatorzy reprezentujący rząd w Atenach przedstawili kontrpropozycje na posiedzeniu eurogrupy. Mają one być przeanalizowane na niższym, eksperckim szczeblu. Na sobotę zaplanowano kolejne spotkanie eurogrupy.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja liczy na jeszcze jedną szansę - Szczyt przywódców państw strefy euro to krok w stronę porozumienia. Ci, którzy zakładają kryzysowe scenariusze, są w błędzie - mówi premier Grecji.
Cipras broni planu reform. Grecja na krawędzi Premier Grecji wezwał europejskich przywódców do zaakceptowania tego planu, aby zawarte mogło być długo oczekiwane porozumienie.
Merkel pogratulowała nowemu premierowi Merkel wyraziła nadzieję, że umacniać się będzie i pogłębiać tradycyjnie dobra współpraca między obu narodami.
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz