Notowania

Theresa May rozmawiała z Szydło przez telefon. Co czeka Polaków na Wyspach?

- Kwestia przyszłości polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii po Brexicie była głównym przedmiotem środowej rozmowy telefonicznej szefowej brytyjskiego rządu Theresy May z premier Beatą Szydło - wynika z komunikatu biura prasowego Downing Street 10.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Kwestia przyszłości polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii po Brexicie była głównym przedmiotem środowej rozmowy telefonicznej szefowej brytyjskiego rządu Theresy May z premier Beatą Szydło - wynika z komunikatu biura prasowego Downing Street 10.

"Premier May wyjaśniła, że jednym z priorytetów Wielkiej Brytanii jest doprowadzenie do porozumienia ws. praw obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w Unii Europejskiej i obywateli Unii Europejskiej mieszkających tutaj już na wczesnym etapie negocjacji Londynu z Brukselą ws. wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty" - podkreślono. Jak dodano, ma to pozwolić "na zapewnienie poczucia stabilności i bezpiecznej przyszłości".

W komunikacie zaznaczono, że Szydło zgodziła się z May, iż nawiązanie silnych relacji handlowych po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE w ramach "nowej, ambitnej umowy o wolnym handlu" jest "niezwykle istotne".

"Obie przywódczynie rozmawiały także o potrzebie ciągłej współpracy w zakresie polityki obrony i bezpieczeństwa, a także o planach wysłania brytyjskich żołnierzy do Polski w ramach NATO, co zostało ciepło przyjęte przez premier Szydło" - czytamy w oświadczeniu.

Z kolei według słów rzecznika polskiego rządu Rafała Bochenka, May ze zrozumieniem przyjęła polskie stanowisko ws. zabezpieczenia praw Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i "dość wyraźnie" powiedziała, że będzie chciała utrzymania dotychczasowych praw.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański poinformował PAP, że szefowe rządu zgodziły się w rozmowie, iż kwestia gwarancji praw obywateli 27 krajów członkowskich UE mieszkających na Wyspach powinna zostać załatwiona możliwie szybko. - Pani premier Szydło przedstawiła szczegółowe oczekiwania dotyczące gwarancji praw nabytych Polaków w Wielkiej Brytanii. Obie panie premier zgodziły się, że ta sprawa powinna zostać załatwiona możliwie szybko na zasadach wzajemności - mówił Szymański.

Według niego z polskiej strony padł bardzo jasny sygnał, że porozumienie musi być precyzyjne i prawnie wiążące w obszarze świadczeń społecznych i dostępności usług publicznych. Szymański poinformował, że w rozmowie poruszono także tematy zobowiązań Londynu wobec unijnego budżetu, przyszłych relacji handlowych oraz ukształtowania współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Tagi: theresa may, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2017

YaTo May mówi po polsku?!

18-01-2017

WstydHalo, może zmienisz ton. Twoja gębą nie jest tylko do żarcia. .. naucz się mówić. Gdzie dykcja beato?

18-01-2017

JDCzy T. May powiedziała broszce, że wie o łamaniu prawa Polaków przez PiS?

Rozwiń komentarze (17)