Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Będą nowe paszporty. Mają być bezpieczniejsze

76
Podziel się:

W 2018 r. kończy się ważność 1,3 mln paszportów. Osoby, które złoża wniosek o nowy, otrzymają już nowy wzór dokumentu.

W 2018 r. kończy się ważność 1,3 mln paszportów. Osoby, które złoża wniosek o nowy, otrzymają już nowy wzór dokumentu.
W 2018 r. kończy się ważność 1,3 mln paszportów. Osoby, które złoża wniosek o nowy, otrzymają już nowy wzór dokumentu. (Andrzej Hulimka/REPORTER)

Nowe dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą się motywy graficzne związane z obchodzoną w tym roku rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzorów będzie aż 19.

Nowe paszporty będą wyposażone w jeszcze lepsze zabezpieczenia i zapewnią dokumentom wysoki poziom ochrony przed sfałszowaniem. Jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna.

Umożliwi ona wprowadzenie specjalnego zabezpieczenia SAFE I – to transparentne okienko otoczone polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Obszar SAFE I umożliwia wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych posiadacza dokumentu, zwiększając tym samym ochronę przed kradzieżą tożsamości.

Dodatkowe zabezpieczenia

Inne elementy zabezpieczające, które będzie zawierał nowy paszport, to m.in.: element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu.

Zobacz także: Kontrowersyjny projekt nowego paszportu:

Nowy dokument będzie zawierał także dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla osób niewidzących i niedowidzących. W okładce nowego dokumentu przewidziano tłoczenie zawierające słowo "Paszport” napisane znakami alfabetu Braille-a, umożliwiające rozpoznanie dokumentu.

19 motywów w paszporci**e**

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w internetowym głosowaniu wybrane zostały motywy, które widoczne będą na kartach nowego paszportu. Motywy związane są z postaciami, wydarzeniami, miejscami i symbolami ważnymi dla polskiej niepodległości.

W paszporcie znajdzie się łącznie 19 motywów: Bitwa Warszawska, Antoś Petrykiewicz, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Order Virtuti Militari, Powstania Śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński, Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego, Gabriel Narutowicz, Orzełek Legionowy, Eugeniusz Kwiatkowski, Obraz Jacka Malczewskiego "Polonia 1918”.

Projekt rozporządzenia w sprawie nowego wzoru paszportów został właśnie przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Paszporty, którymi obecnie posługują się Polacy, zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.

Kończy się ważność 1,3 mln paszportów

W 2016 roku zostało wydanych ponad 1 mln 334 tys. paszportów.Z kolei w 2018 r. kończy się ważność 1,3 mln paszportów. Osoby, które złoża wniosek o nowy, otrzymają już nowy wzór dokumentu.

W 2013 r. zmieniły się przepisy i wniosek o wydanie paszportu można składać w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie całego kraju. To ogromne ułatwienie dla osób, które nie przebywają w miejscu, w którym są zameldowane. Od czerwca działa jeszcze jedna usługa, która ułatwia wyrabianie paszportu: urząd powiadomi nas, że paszport jest gotowy do odbioru. Wystarczy tylko we wniosku o nowy dokument podać swój numer telefonu lub adres e-mail. Usługa od samego poczatku cieszy się ogromną popularnością. Już w pierwszym miesiącu jej działania skorzystało z niej 60 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(76)
Observer.
5 lata temu
co za głupota, materiał z 2018 roku, WP już nie stać na nowy konkret.
Xxxxx
6 lat temu
piłsudzki no tak hitler bardzo go lubił
Egypte
6 lat temu
Piękny syf . Militaria i krzyżyki . Państwo miało być świeckie . Dla mnie zróbcie paszport 19 motywów starożytnego Egypte , Immothep, Piramyd, te sprawy .
Max
6 lat temu
A Curie-Skłodowska też?
Mike
6 lat temu
A będzie motyw z Kaczyńskim?
...
Następna strona