Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Minister ds. Brexitu rozwiewa wątpliwości: Wielka Brytania wystąpi z UE

Minister ds. Brexitu rozwiewa wątpliwości: Wielka Brytania wystąpi z UE

Fot. AFP/EAST NEWS

- Nie powinno być żadnych wątpliwości, że Wielka Brytania zgodnie z wynikiem ubiegłorocznego referendum wystąpi z Unii Europejskiej - oświadczył brytyjski minister ds. Brexitu David Davis w niedzielę, w przeddzień oficjalnego początku negocjacji w tej sprawie.

- Nie powinno być żadnych wątpliwości, wyjdziemy z UE - przekazał Davis w oświadczeniu.

Agencja dpa przypomina, że po ubiegłotygodniowym spotkaniu w Paryżu z brytyjską premier Theresą May prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że dopóki nie zaczną się negocjacje w sprawie Brexitu, "drzwi UE pozostają otwarte" dla Wielkiej Brytanii.

Davis wykluczył w niedzielę taką możliwość, choć jednocześnie podkreślił, że nie oznacza to, by Wielka Brytania zamierzała odwrócić się od UE. - Jest niezwykle ważne, by porozumienie, jakie osiągniemy w sprawie Brexitu, pozwoliło rozwijać się zarówno Zjednoczonemu Królestwu, jak i UE - dodał.

Davis zaznaczył, że w negocjacjach strona brytyjska będzie dążyła do wypracowania "głębokich i szczególnych relacji" z "naszymi najbliższymi sojusznikami i przyjaciółmi".

Jak powiedział, spodziewa się, że w kilku punktach rozmowy będą trudne, ale Londyn zamierza podejść do tej kwestii konstruktywnie - zadeklarował Davis.

Zgodnie z unijnym harmonogramem negocjacje w sprawie Brexitu powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Dr_Ahejm
2017-06-18 19:22
Nie będę płakał. Nie chcieli uczestniczyć od samego początku, rządali specjalnego traktowania. Jak się nie podoba to do widzenia. Sytuacja jest klarowna.
hORnET
2017-06-18 19:18
bye bye