Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bronisław Komorowski buduje sojusz energetyczny

0
Podziel się:

Prezydenci rozmawiali wspólnych inwestycjach drogowych i energetycznych, współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Andrej Kiska, Bronisław Komorowski
Andrej Kiska, Bronisław Komorowski (PAP/Grzegorz Momot)

O wspólnych inwestycjach drogowych i energetycznych, współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz sytuacji w UE w związku z konfliktem na UkrainieUkrainie rozmawiali w niedzielę w Witowie w Tatrach prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Słowacji Andrej Kiska.

Prezydenci otworzyli wspólnie bieg _ Szlak Bez Granic _ - organizowany po raz szósty masowy bieg rekreacyjny.

Komorowski podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami, że wizyta jest dobrą okazją do podkreślenia wagi kontaktów przygranicznych i wagi relacji polsko-słowackich dla przyszłości _ najbliższej współpracy między dwoma przyjaźniącymi się narodami i państwami _.

Kiska przypomniał, że dobre stosunki dwustronne obrazują też relacje prezydentów. _ Jestem prezydentem krócej niż rok, a to nasze dziesiąte spotkanie _ - podkreślił. Zaznaczył, że nazwa biegu _ Bez granic _ wyraża nasze dwustronne stosunki. Dziękując za zaproszenie powiedział, że tradycja _ bez granic _ powinna łączyć nie tylko nasze dwa państwa, ale wszystkie kraje, które w tej formule chciałyby współpracować.

Zaznaczył, że tematami wspólnych rozmów były energetyka, infrastruktura i sytuacja międzynarodowa. Słowackiego prezydenta cieszy, że dobre relacje polsko-słowackie stanowią dobry fundament dla pracy czwórki wyszehradzkiej, w której są też Czechy i Węgry.

Komorowski zaznaczył, że bieg był okazją do rozmów m.in. o funkcjonowania Grupy oraz omówieniu kwestii ważnych dla całego regionu - szczególnie w kontekście sytuacji na Ukrainie. _ Grupa Wyszehradzka stanowi istotny dorobek, ważny dla całego regionu. Jest narzędziem w dalszym ciągu bardzo przydatnym do podejmowania i rozwiązywania liczących się problemów i spraw _ - podkreślił.

_ W niestabilnym czasie, gdzie niestabilność niepokoi, wszystkie formy sprawdzonej współpracy - zarówno w układzie Grupy Wyszehradzkiej i bilateralnych relacji polsko-słowackich stanowią szczególnie ważny, stabilny element i istotny dla rozwiązania wszystkich problemów dzisiaj i w przyszłości _ - ocenił.

Komorowski powiedział, że znalazł z Kiską wspólny pogląd na wspieranie inwestycji w infrastrukturze komunikacyjnej i energetycznej, istotnych dla współpracy między naszymi krajami.

_ Mam tu na myśli swoisty prezydencki patronat po stronie słowackiej i polskiej nad kwestią przyspieszania i szczęśliwego zakończenia inwestycji opartej o pieniądze europejskie w zakresie budowy interkonektora gazowego pomiędzy naszymi krajami i także swoisty patronat nad dokończeniem niektórych inwestycji drogowych _ - mówił. _ Mam nadzieję, że spotkamy się z panem prezydentem niedługo na odcinku ważnym dla relacji polsko-słowackich: Zwardoń-Żylina _ - dodał.

W ocenie Komorowskiego wpływ na takie relacje w wymiarze przygranicznym i ogólnopaństwowym jak ze Słowacją, ma także przyjaźń, która łączy obu prezydentów. Podkreślił, że w badaniach polskiej opinii społecznej Słowacy są najwyżej ocenianym i lubianym narodem. _ Czasami się zmieniacie z Czechami (...), ale niewątpliwie nasi sąsiedzi południowi stale zajmują we wszystkich rankingach przyjaznych relacji pomiędzy Polakami, a ich sąsiadami najwyższa pozycję - co cieszy _ - ocenił.

Prezydenci wcześniej odwiedzili Oravicę po słowackiej stronie granicy, skąd ruszył tegoroczny bieg. W Witowie nagrodzą najlepszych w biegu. Bieg _ Szlak Bez Granic _ organizowany jest od 2007 roku. Jego celem jest popularyzacja narciarstwa biegowego w Tatrach Zachodnich i otwarcie transgranicznego szlaku biegowego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)