Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szydło ponagla Brukselę. Chodzi o budowę Nord Stream 2

6
Podziel się:

Szydło powiedziała, że na ostatnim szczycie UE w Brukseli Polska wyraźnie sprzeciwiła się budowie Nord Stream 2.

Szydło ponagla Brukselę. Chodzi o budowę Nord Stream 2
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Komisja Europejska musi zająć jasne stanowisko wobec budowy Nord Stream 2, czekamy na jej reakcję - mówiła w czwartek na konferencji prasowej premier Beata Szydło. Podkreśliła, że Polska sprzeciwia się tej budowie i ma coraz więcej sojuszników w tej sprawie.

Szydło powiedziała, że na ostatnim szczycie UE w Brukseli Polska wyraźnie sprzeciwiła się budowie Nord Stream 2. - Dołączają do nas inne państwa. Muszę powiedzieć z satysfakcją, że tych państw, które dołączają do polskiego sprzeciwu, jest coraz więcej. Komisja Europejska wreszcie wyraziła stanowisko, że faktycznie Nord Stream 2 to nie jest przedsięwzięcie biznesowe, ale - tak, jak Polska mówi od początku - to jest przedsięwzięcie, które ma bardzo silną konotację polityczną i nie powinno być realizowane - powiedziała premier.

- Ja postawiłam bardzo jasny wniosek - dołączyły do tego państwa bałtyckie - że KE musi zająć jasne stanowisko, co dalej z tą inwestycją. Czekamy w tej chwili na reakcję Komisji Europejskiej - powiedziała szefowa rządu.

Dodała, że wcześniej państwa Grupy Wyszehradzkiej rozesłały pismo w sprawie zablokowania tej inwestycji.- Na pewno te działania będziemy kontynuowali aż do skutku- dodała. Podkreśliła, że w interesie bezpieczeństwa Polski i Europy jest to, aby ta inwestycja nie była kontynuowana.

W ubiegłym tygodniu agencja dpa podała, że nie czekając na zgodę UE, należąca do rosyjskiego koncernu Gazprom spółka Nord Stream 2 AG dostarczy do końca października pierwszą partię rur do budowy gazociągu przez Bałtyk. Nowy gazociąg ma rozpocząć pracę w 2019 r. We wrześniu Nord Stream rozpoczął dostarczanie rur na wybrzeże fińskie.

Według planów gazociąg Nord Stream 2 miałby biec równolegle do dwóch istniejących nitek gazociągu Nord Stream 1 przez wyłączne strefy ekonomiczne Finlandii - na odcinku 375 km, Szwecji - 500 km i strefę ekonomiczną i morze terytorialne Danii - 140 km. Ma to być dwunitkowa magistrala o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie - z Rosji do Niemiec.

Pierwszy wniosek o zgodę na wytyczenie trasy do ułożenia podmorskiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 spółka złożyła w Szwecji w połowie września br. Zapowiedziała, że podobne wnioski w Finlandii i Danii złoży na początku 2017 roku.

Projektowi sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina. Pod koniec sierpnia br. przeciw inwestycji wypowiedział się wiceprezydent USA Joe Biden argumentując, że projekt jest złym interesem dla Europy, gdyż stanie się ona "bardziej zależna od rosyjskiej energii".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
dron
7 lat temu
twój rząd do Brukseli to tak jak świni siodło. Bruksela czeka na wsze podporządkowanie sie do UE
idas
7 lat temu
..nareszcie mamy premiera
robin z lasu
7 lat temu
[QUOTE] żąda solidarności od UE [/QUOTE] Dostaniemy tyle "solidarności" ile okazaliśmy w sprawie uchodźców. A Komisja będzie tak szybka jak my w sprawie TK.
mat
7 lat temu
Ona żąda solidarności od UE. Wyjątkowo bezczelna baba. Rozp... tą Unię i chcecie solidarności.
Bella
7 lat temu
Ale sie wystraszyli, az piszcza i na kolana padli jak nasz "dlugopis".